Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями
Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків; розвивати мовленнєві вміння; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Знов день почався, діти. Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати — Кличе в подорож дзвінок. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 106, с. 54) — Які прислів’я та приказки ви дібрали про рідний край? — Прочитайте складені речення. — У якому відмінку вживається сполучення слів рідний край у вашому реченні? 2. Каліграфічна хвилинка Д д Дд ер жав дер держава — Як ви розумієте значення цього слова? Держава — це політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами. — Запишіть каліграфічно. Живи і міцній, українська державо! — Назвіть спільнокореневі слова до слова держава. (Державна, державність) — Складіть речення з однорідними членами речення. ...,...,... — державні символи України. 3. Підготовча робота — Що називають відмінюванням іменників? — Провідміняйте іменник земля. — Назвіть закінчення іменника, який ви провідміняли, у різних відмінках. — Чому в різних відмінках іменник має однакове закінчення? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ви дізнаєтеся про це на уроці, спробуєте з’ясувати, з чим це пов’язано. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективне виконання вправи 108 (с. 55) Самостійне читання тексту учнями — Назвіть виділені у тексті іменники. (Боротьбі — у боротьбі) — Визначте їх відмінок. — Як розрізнити відмінкові форми, що мають однакові закінчення? 2. Ознайомлення з правилом (с. 55) 3. Самостійна робота Учні складають і записують кілька речень із виділеним у вправі 108 іменником у формі давального і місцевого відмінків однини. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 107 (с. 54–55) — Хто із вас уміє підписувати конверти? — У якому відмінку вживають іменники, що називають прізвище, ім’я та по батькові людини, якій адресують листа? Словникова скарбничка — Кого називають адресатом? — А кого — адресантом? Практична робота Учні заповнюють поштові конверти. 2. Робота в парах. Вправа 109 (с. 56) Мовчазне читання тексту учнями — Обміняйтеся думками, що цікавого ви дізналися про українських козаків. — Поясніть значення слова резиденція. — Який іменник повторюється в тексті? — Визначте його відмінок. 3. Вибіркове списування — Випишіть із тексту вправи 109 речення, у яких іменник Січ уживається в давальному і місцевому відмінках. — Випишіть останнє речення тексту. Поясніть уживання розділових знаків. 4. Редагування тексту вправи 109 — Як можна вдосконалити цей текст? 5. Творче завдання — Спишіть вірш, замінивши закінчення іменників, поданих у дужках. — Визначте відмінок цих іменників. У нашій (хата) на (стіна) висить портрет у (рама) — він дуже рідний і мені, і (тато), і (мама). VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що вчилися робити на уроці? — Як відрізнити відмінки іменників, закінчення яких збігаються? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 110, с. 56.
|