![]() Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині
Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Стій, друже, зупинись, Ти у класі не крутись, Дзвоник кличе всіх за парти Знання міцні здобувати! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 115 (3), с. 59) — Прочитайте записані пари слів. — Які зміни кінцевого приголосного відбулися в цих словах? 2. Пояснювальний диктант Ой, у лузі червона калина похилилася. По дорозі в білий світ вируша поважний кіт. Зайчик сонячний іскриться на лататті у ріці, на піску і на травичці, і у тебе на лиці. — Підкресліть іменники, що стоять у місцевому відмінку. — У яких із них відбулося чергування? — Чому в інших іменниках у місцевому відмінку чергування не відбулося? — У яких іменниках відбувається чергування приголосних? 3. Каліграфічна хвилинка — Доповніть прислів’я. Запишіть його каліграфічно. Осінь багата снопами, а зима... (пирогами). — Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь. — Поставте слово осінь у родовий відмінок однини. — Що ви помітили? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з чергуванням голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Самостійне дослідження. Вправа 116 (с. 59–60) — Визначте тип прочитаного тексту. — Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком. — За власними спостереженнями сформулюйте правило про чергування голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду. — Звірте свої висновки із правилом на с. 60. 2. Первинне закріплення. Вправа 117 (с. 60) Списування тексту з граматичним завданням — У яких словах відбулося чергування звуків? — У яких словах може відбутися чергування голосних звуків? — Доведіть свою думку. 3. Хвилинка-цікавинка Коли «І» кінчає слово, «Е» чи «О» завжди готові «І» в основі замінити І за нього послужити. Порівняй: в печі, до печі, Слово сказане до речі, Солі, осені і кості, Від хоробрості і злості... 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Творча робота. Вправа 118 (с. 60–61) — Спишіть вірш, розкриваючи дужки. - Звуковий аналіз слів. — Знайдіть у тексті іменники-антоніми. — Побудуйте їх звукові моделі. - Побудова міркування за четвертим завданням вправи. 2. Вибіркове списування. Вправа 119 (с. 61) — Доповніть прислів’я словами з довідки. - Самостійне виконання другого завдання. Перевірка виконаної роботи. - Побудова міркування за третім завданням вправи. 3. Робота над загадками — Відгадайте загадки. — Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини. Має вуса, пишний хвіст І негарну звичку: Спершу добре він поїсть, Після вмиє личко. (Кіт) Листячко зелене їсть. А пташки її куштують. І город, і сад рятують. (Гусінь) — Яке чергування відбулося в цих словах? VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Що нового дізналися на уроці? — Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках чоловічого і жіночого роду? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 120, с. 61.
|