Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку однини
Мета: ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на -р в орудному відмінку однини; виховувати повагу до людей будь-якої професії. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 133, с. 69) — Прочитайте виписані словосполучення. — Поясніть правопис закінчень іменників. 2. Гра «Кращий стрілець» — Укажіть стрілками, яке закінчення в орудному відмінку однини мають подані іменники. олень -ом -ем -єм душ гай кут меч день чай дуб кущ
— Поясніть свій вибір. 3. Каліграфічна хвилинка — Запишіть каліграфічно. Хай над нашим рідним краєм пісня радісна звучить. — Яке це речення за метою? за інтонацією? — Поясніть правопис закінчення у слові краєм. — Доберіть до нього синоніми. 4. Гра «З якої професії?» — Назвіть, з якої професії прийшли в життя подані прислів’я та приказки. - З поганої вівці хоч вовни жмут. (Чабан) - Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар) - От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Стельмах) - Куй залізо, поки гаряче. (Коваль) - Порожня бочка гучить, а повна мовчить. (Бондар) — Спробуйте поставити слова-відгадки в орудний відмінок однини. — Яких труднощів зазнали? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як пишуться іменники чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку однини. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективна аналітична робота за вправою 134 (с. 69) Самостійне читання тексту — Про які професії ви дізналися з тексту? — Які професії подобаються вам? Чому? — Ким ви хочете стати в майбутньому? — Випишіть з тексту іменники чоловічого роду на -р в орудному відмінку. Учні визначають відмінок виписаних іменників. Позначають у них закінчення. — На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку однини. 2. Ознайомлення з правилом (с. 70) 3. Словникова скарбничка Інженер — спеціаліст із вищою технічною освітою. Слово запозичене з французької мови, утворене від латинського слова engenium — здатність, винахідливість. Інженер-механік. Інженер-електрик. Військовий інженер. — Утворіть словосполучення. інженер (Розумний, грамотний, веселий, вимогливий, талановитий, ведучий, молодий, майбутній) — Запишіть речення. Мій тато працює інженером на заводі. — Підкресліть головні і другорядні члени речення. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Вибірковий диктант — Випишіть іменники чоловічого роду на -р у стовпчик та поставте їх в орудному відмінку однини. Лаком і фарбою пахне маляр. Глиною — муляр, замазкою — скляр. Учитель, лікар чи геолог, письменник, слюсар чи кресляр — всі називають головною одну професію — школяр! Взаємоперевірка робіт за орфографічним словником. 2. Творча робота. Вправа 135 (с. 70) Перше завдання учні виконують усно колективно. Друге і третє — самостійно. 3. Робота в парах. Складання діалогу — Які професії ти знаєш? — Яка професія тобі подобається? — Що ти можеш про неї розповісти? — Ким ти мрієш стати? — Яка професія у твоєї мами? — Ким працює тато? VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? — Як слід перевіряти правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р? — Що найбільше сподобалося на уроці? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 136, с. 70.
|