Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Уживання іменників з прийменниками в різних відмінках
Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати вміння й навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 146 (3), с. 76) 2. Гра «Хто швидше?» — Поставте іменники у родовий відмінок множини. Клас, школа, сніг, звір, дощ, книжка, дорога, змій, пальто, гривня, учень. — Що ви можете розповісти про правопис закінчень у родовому відмінку множини? 3. Каліграфічна хвилинка — Відгадайте загадки. У місті він по рейках ходить, Він народ з роботи возить! На дорозі не зівай, Їде часто тут... (трамвай). Вгору ріжки підіймає І в дорогу вирушає. Їздить тільки у містах, В будні дні і по святах. (Тролейбус) — Запишіть каліграфічно. Тт Тт тр тра тро рам лейб Трамвай і тролейбус — наземні види транспорту. — Яких правил поведінки слід дотримувати у транспорті? 4. «Мозковий штурм» — Що таке іменник? — Як змінюються іменники? — Що є початковою формою іменників? — Які чергування приголосних і голосних відбуваються при відмінюванні іменників в однині? — Іменники якого роду і в яких відмінках мають різні закінчення? Наведіть приклади. — У яких відмінкових формах іменників відбувається подовження кінцевих приголосних звуків основи? — Які закінчення мають іменники в називному відмінку множини? — Визначте основу і закінчення у слові солов’ї. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у якому відмінку іменники вживаються без прийменників, у якому — тільки з прийменниками, навчимося правильно вживати прийменники з іменниками, а також засвоїмо літературну форму іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Бесіда — Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виконують тільки синтаксичні функції поєднують слова, не є самостійними членами речення.) — Наведіть приклади прийменників. — Що ви можете розповісти про правопис прийменників? 2. Усне виконання вправи 147 (с. 77) — Прочитайте текст. — До якого типу текстів він належить? — Що нового дізналися з цього тексту? — Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання прийменників. — Звірте свої спостереження із правилом на с. 77 підручника. — Чи правильні висновки ви зробили? 3. Засвоєння теоретичного матеріалу. Вправа 148 (с. 77–78) - Читання тексту учнями, добирання заголовка. - Списування з граматичним завданням. — Прочитайте речення із потрібними за змістом прийменниками. — У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками? — Яке словосполучення з іменником місто ви склали? — Які споріднені слова можна дібрати до іменника похід? 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини - Порівняй (таблиця, с. 78). — Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини в українській мові? — Які помилки можуть траплятися під впливом російської мови? - Виконання вправи 149 (с. 78–79). Ознайомлення з текстом вправи. — Про які види транспорту йдеться у вправі? — На якому виді транспорту ви любите подорожувати? — Що слід знати, щоб правильно написати іменники в місцевому відмінку множини? — Спишіть текст, виконавши третє і четверте завдання до вправи. Висновок. У місцевому відмінку множини іменники з прийменником по мають закінчення -ах, -ях. 2. Робота в парах — Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, подані в дужках, і потрібні прийменники. — Визначте відмінок цих іменників у реченнях. - Де знаходить знання людина? (Книга) - Де росте велика верба? (Річка) - Де пташка звила гніздо? (Кущі) - Звідки діти принесли гриби? (Ліс) - З чого виготовляють сир і сметану? (Молоко) - До чого пристосувались кактуси? (Спека) VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини? — Продовжіть речення. - Я навчився... - Я запам’ятав... - Я вмію... - Я знаю... VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 150, с. 79.
|