![]() Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Перевірна робота. Аудіювання. Правопис закінчень іменників у множині
Мета: розширити знання учнів про правопис закінчень іменників у множині; перевірити аудіативні навички; розвивати пам’ять, увагу; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 146, с. 76) — Прочитайте утворені словосполучення. — Поясніть правопис закінчень іменників. 2. Робота над прислів’ями — Поєднайте праву і ліву частини. — Прочитайте утворені речення. — Підкресліть іменники у родовому відмінку множини. — Визначте, які закінчення вони мають. Без вікон, без дверей в рукавицях не ловить. Молодець проти овець, а шостий відпочиваємо. Кіт мишей повна хата людей. П’ять днів нічого не робимо, а проти молодця й сам вівця. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ IV. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ ВЕДМІДЬ І ПАВУЧОК Одного разу після довгої мандрівки лісом ведмідь заліз у свій барліг і глибоко заснув. А коли прокинувся, то побачив, що по його лапі повзе павучок. — Що це ти собі надумав? По мені, ведмедеві, лазити?! — роздратовано пробурмотів ведмідь. Розсердився на павучка і хотів його вбити. Що міг вдіяти маленький павучок проти такого велетня? — Даруйте, дядьку, я більше не буду, — почав благати павучок ведмедя. Відпустіть мене, я вам ще в пригоді стану. — Чим же ти, дрібнота, можеш мені послужити? — здивувався старий ведмідь.— Яка може бути з тебе поміч? Але все-таки пожалів маленького і відпустив. Через деякий час у ліс прийшли мисливці. Ходять, блукають у лісній гущавині то в один бік, то в другий, а дичини нема. Хотіли вже додому повертатися, несподівано натрапили на сліди ведмедя і почали за ним ганятися. Бідний вед-мідь не знав куди подітися, щоб урятуватися від мисливців. Ось-ось виб’ється із сил, як раптом угледів під величезною скелею яму і скочив туди. Павучок це бачив і одразу про все здогадався. Поліз скоренько до тієї ями і швидко обснував її густою павутиною. Потім став чекати, що буде далі. Посидів трохи, аж тут біжать мисливці. Прибігли й стали неподалік від скелі. — А може наш бурмило* сидить у тій ямі, що під скелею? — сказав один з мисливців. — Туди він не міг залізти, — озвався другий мисливець.— Хіба ти не бачиш — там повно павутиння. Якби ведмідь заліз туди, то павутиння порвав би. Хіба не так? — Це правда! — підтвердили інші мисливці. Постояли, покрутилися та й пішли далі. А старий бурмило сидить собі тихенько у тій ямі й від страху ані живий ані мертвий. Так злякався, бідолаха, що не смів навіть поворухнутися. І сидів там довго-довго. А врешті вирішив визирнути — подивитись, чи нема якоїсь небезпеки. Лізе ведмідь з тієї ями й очам своїм не вірить — яма поснована густим павутинням, а павучок гойдається на ньому і сміється. — Бачите, дядьку, — озвався він до ведмедя, — якби не моє павутиння, то вас давно не було б на світі. Ви мене тоді пожаліли, то і я вас пожалів. Як кажуть: «Старе добро не забувається». — Щиро тобі дякую, павуче, що ти врятував мене від смерті, — відповів зі сльозами на очах старий ведмідь. Відтоді ведмідь ставився до павучка з великою повагою і вдячністю. * Бурмило — жартівлива назва ведмедя. Тестування 1. Назви дійових осіб. а) Павучок і ведмідь; б) мисливці, павучок, ведмідь; в) мисливці, ведмідь. 2. Чому ведмідь відпустив павучка? а) Бо він не їсть павуків; б) бо павук дуже благав ведмедя; в) бо ведмідь був добрий. 3. Яка біда трапилася з ведмедем? а) Він потрапив у пастку; б) на нього напали мисливці; в) на нього напали бджоли. 4. Хто допоміг ведмедеві врятуватися? а) Вдача; б) павучок; в) інші ведмеді. 5. Чому павучок урятував ведмедя? а) Бо хотів похвалитися, який він удалий; б) бо ведмідь його колись пожалів і відпустив; в) бо він поважав ведмедя. 6. Яка головна думка казки? а) Старе добро не забувається; б) друзі пізнаються в біді; в) не ламай гілку, на якій сидиш. Фізкультхвилинка V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Творча робота — Запишіть речення, змінюючи форму однини іменників на форму множини. Визначте відмінки цих іменників. БІЛКИ Восени у (білка) особливо багато клопоту. Треба на зиму (гриб) насушити. Запастися (горіх), (жолудь), (шишка). (Дупло) вимостити, втеплити. Пізніше, коли на землю впадуть (заморозок), їм треба міняти (шубка). — Як ви розрізняли відмінки іменників у множині? 2. Самостійна робота — Запишіть словосполучення, поставивши іменники в родовому відмінку множини. — З одним із словосполучень складіть і запишіть речення. 1 варіант 2 варіант Багато (вишня) чимало (заповідь) кілька (прізвище) багато (озеро) немає (знання) не чув (розповідь) багато (соловей) побачили (суддя) кілька (вікно) п’ять (століття) VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що повторили на уроці? — Що нового дізналися? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 146 (3), с. 76.
|