![]() Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини
Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 128, с. 66) — Чи можна вважати текст вправи художнім? Доведіть свою думку. — Як ви поділили його на абзаци? — Прочитайте кожний абзац вправи, вставляючи іменники, подані в дужках, у родовому відмінку однини. 2. Самостійна робота — Користуючись орфографічним словником, допишіть закінчення іменників. З одним словосполученням (за вибором) складіть речення. 1 варіант Стояв біля каштан.., читав до вечор.., випало багато сніг.., вийшли з клас.., пішов до ліс.. 2 варіант Стояв біля дуб.., вийшли з дом.., під’їхав до завод.., зібрали багато хліб.., сік з виноград.. 3. «Порівняйте закінчення!» Зима — зимою Рік — роком куля — кулею нуль — нулем лінія — лінією край — краєм каша — кашею душ — душем межа — межею вуж — вужем задача — задачею меч — мечем — До якого роду належать іменники першого стовпчика? — До якого роду належать іменники другого стовпчика? — У якому відмінку стоять іменники чоловічого і жіночого роду? — Чи однакові вони мають закінчення? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб завжди писати грамотно. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Спостереження за мовним матеріалом. Вправа 129 (с. 66) — Прочитайте іменники, записані парами. — Поясніть значення слова ратуша. Визначення роду, числа і відмінка іменників — Які закінчення мають іменники жіночого роду в орудному відмінку? — Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різні. 2. Складання опорної схеми — Побудуймо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини. Іменники ж. рід (одн.) -а, -я Основа на твердий приголосний Основа на м’який приголосний і [ж], [ч], [ш] Основа на [й] -ою -ею -єю 3. Ознайомлення з правилом (с. 67) 4. Первинне закріплення. Вправа 130 (с. 67) - Читання тексту і добирання заголовка. - Пояснення написання закінчень. - Повторення правила вживання апострофа після префіксів і пояснення написання слова з’явилася. 5. Фізкультхвилинка 6. Робота за таблицею. Вправа 131 (с. 67–68) — Розгляньте таблицю. Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та закінчення в іменниках. 7. Складання опорної схеми Іменники ч. рід (одн.) Основа на твердий приголосний Основа на м’який приголосний і [ж], [ч], [ш] Основа на [й] -ом -ем -єм 8. Ознайомлення з правилом (с. 68) V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота в парах. Вправа 132 (с. 68) — Поставте подані іменники в орудному відмінку. Підказочка. Дивись міркування на с. 68. — З однією групою іменників в орудному відмінку утворіть і запишіть речення. 2. Цікаво знати (с. 68) Учні читають додаткову інформацію про вживання прийменників з іменниками чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку. VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Які відкриття ви зробили для себе на уроці? — З яким настроєм завершуєте урок? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 133, с. 69.
|