Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Правопис закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини
Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Встали, діти, всі рівненько, Посміхнулися гарненько. Настрій на урок взяли Й працювати почали. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 136, с. 70) — Як ви визначили закінчення в орудному відмінку однини іменників чоловічого роду з основою на -р? — Хто такий муляр? — Чим займається маляр? 2. Гра «Я — тобі, ти — мені» Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини. Учень, плащ, авіатор, водій, слюсар, камінь, лікар, край, директор. 3. Каліграфічна хвилинка — Запишіть каліграфічно. І барвінком, і рутою, і рястом квітчає весна землю, мов дівчину, в зеленому гаю. — Підкресліть іменники в орудному відмінку однини. — Випишіть слова, у яких звуків більше, ніж букв. — Запишіть до них звукові схеми. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми розглянемо нову мовну закономірність, якою, на жаль, не всі вміють користуватися. Знання цієї закономірності та її дотримання роблять наше мовлення різноманітнішим, милозвучнішим. А будемо ми працювати над давальним і місцевим відмінками однини іменників чоловічого роду. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 137 (с. 71) Читання тексту учнями, добирання заголовка — Поставте запитання до тексту і дайте на них відповідь. — Випишіть словосполучення з іменниками чоловічого роду в давальному відмінку та позначте в них закінчення. — На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду в давальному відмінку однини. 2. Ознайомлення з правилом (с. 71) 3. Первинне закріплення. Вправа 138 (с. 71) — Прочитайте виразно вірш. — Про що розповідає цей вірш? — Які емоції він у вас викликає? — Поясніть значення виділеного слова. — Які синоніми можна дібрати до цього слова? (Обрій, небосхил) — Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова. — Користуючись правилом на с. 72, поясніть правопис закінчень іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Виконання вправи 139 (с. 72) - Порівняння сполучень іменників у двох колонках. - Визначення спільного і відмінного в цих записах. - Визначення сполучень, які краще сприймаються на слух. - Ознайомлення з правилом (с. 73). 2. Письмо з коментуванням — Спишіть, ставлячи іменники, подані в дужках, у давальному чи місцевому відмінку однини. Дбалому (хом’як) зима не страшна. Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється. Гарна дівчина, як калина (луг). По (одяг) зустрічають, по (розум) проводжають. — Поясніть зміст прислів’їв. 3. Поетична хвилинка В хату з магазину Я приніс торбину, А торбина дуже свіжа, Зараз я її розріжу. Дам я мамі й татові, І малому братові, Дідові й бабусі, І сестрі Катрусі. — Визначте відмінок іменників чоловічого роду. — Поясніть правопис закінчень у цих іменниках. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що вчилися робити на уроці? — Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини? — Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини? — Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому відмінках? — Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі? — Як училися їх долати? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 140, с. 73.
|