Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини
Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду у родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 124, с. 63) — Що цікавого дізналися з тексту вправи? — Прочитайте кожне речення тексту. — Поясніть написання слів із пропущеними буквами. — Як ви виконали звуковий аналіз слів якщо, дощ? — Що спільного у звуковому аналізі цих слів? 2. Каліграфічна хвилинка Кк Кк кі лом тр — Утворіть слова і запишіть їх каліграфічно. санти кіло метр деци 3. Робота над прислів’ями — Відновіть та поясніть зміст прислів’їв. Без роботи вже й ріка тече. Людина без Батьківщини — день роком стає. В усякої справи як соловей без пісні. Крапля до краплі — початок важкий. — Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини. — Які закінчення мають іменники жіночого роду на -а (-я) в Р. в. однини? — У яких випадках ці іменники мають закінчення -і, а в яких — закінчення — -и? 4. Проблемна ситуація — Поставте подані іменники у родовий відмінок однини: океан, край. — Чому в деяких учнів вийшли різні закінчення? (Океана — океану; края — краю) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви будете вчитися правильно писати закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективне виконання вправи 125 (с. 64) - Читання тексту вправи, розкриваючи дужки. - Перевірка правопису цих слів за орфографічним словником. - Списування тексту учнями, позначення закінчень. — На основі власних спостережень зробіть висновок, які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини. — Звірте свої припущення з правилом на с. 64. 2. Тренувальна вправа 125 (с. 64–65) - Читання тексту учнями, добирання заголовка. - Списування з граматичним завданням. - Перевірка виконаної роботи. 3. Робота за таблицею «Правильно вимовляй і пиши» (с. 65) 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Коментоване виконання вправи 127 (с. 65) — Іменники кожного стовпчика поставте в родовий відмінок однини. Підказочка. Для впевненості користуйтесь орфографічним словничком. — Що об’єднує іменники кожного стовпчика? (Іменники першого стовпчика мають закінчення -а, другого — -я; третього — -у; четвертого — -ю.) Завдання 3 учні виконують за зразком. — Що цікавого повідомляє нам підручник про іменник біль? — Складіть речення з цим іменником у різних відмінкових формах та запишіть їх у зошити. 2. Словникова скарбничка — Відгадайте загадки. Є у двох матерів аж по п’ятеро синів. Разом народилися, на весь вік здружилися. Ось у мами п’ятий син — на руці такий один. Він малий лінивець, а зовуть його... (мізинець). - Тисяча тисяч — це... (мільйон). — Запам’ятайте правопис цих слів. 3. Гра «“Зайве” слово» — Подані іменники поставте у родовий відмінок однини. — Назвіть «зайве» слово у кожній групі іменників. - Іній, портфель, поле. - Сад, мед, сіль. - Малюк, жовтень, плащ. - Млин, хлів, горох. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що вивчали на уроці? — Що для вас було новим? — Як можна перевірити себе, якщо немає впевненості у написанні закінчення іменника чоловічого роду в родовому відмінку однини? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 128, с. 66.
|