Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Правопис закінчень іменників у множині
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині; вдосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мовне чуття; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 140, с. 73) — Прочитайте побудовані прислів’я. Поясніть їх зміст. — Поясніть правопис іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини. 2. Самостійна робота 1 варіант 1. Визначте групу іменників, що правильно вжиті в давальному відмінку однини. а) Директорем, другом, князем. б) Дитектореві, другу, князєві. в) Директорові, другові, князеві. 2. Поставте іменники у давальному та місцевому відмінках однини. Виділіть закінчення. Кінь —...,... вчитель —...,... будинок —...,... гай —...,... Андрій Іванович —...,... 2 варіант 1. Визначте групу іменників, що правильно вжиті в місцевому відмінку однини. а) Хлопцем, каменем, батьком. б) На хлопцеві, на каменю, на батьку. в) На хлопцеві, на камені, на батькові. 2. Поставте іменники у давальному та місцевому відмінках однини. Виділіть закінчення. Їжак —...,... школяр —...,... край —...,... день —...,... дядько Петро —...,... 3. Каліграфічна хвилинка — Запишіть каліграфічно. Тонна, грам, кілометр, кілограм, центнер. — Назвіть «зайве» слово. — Поясніть, чому ви так вважаєте? (Кілометр — це міра довжини, а решта слів належать до мір маси.) 4. Гра «Я — тобі, ти — мені» Учитель називає іменники в однині, а учні ставлять їх у множину. Автомобіль, черговий, сіль, школа, квітка, молоко, річка, читання. — Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в однині.) Учитель називає іменники у множині, а учні ставлять їх в однину. Гори, ворота, міста, села, штани, дрова, океани, хлопці, гроші. — Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в множині.) — Чи змінюються за відмінками іменники у множині? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми про це дізнаємося, будемо вчитися відмінювати іменники в множині, правильно писати закінчення іменників у множині. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективне виконання вправи 141 (с. 73) Виразне читання вірша В. Сосюри, добирання до нього заголовка — Які іменники вжиті в однині, а які у множині? — Поставте іменники, ужиті в однині у форму множини. 2. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 142 (с. 73–74) Ознайомлення з таблицями відмінювання іменників у множині — За якою ознакою здійснено розподіл іменників? — Які закінчення мають іменники у множині? — У яких відмінках іменники у множині мають однакові закінчення? (Іменники, що означають назви неістот, у називному і знахідному відмінках; іменники, що означають назви істот, у родовому і знахідному відмінках) — Як же розрізняти відмінок таких іменників у множині? 3. Робота над текстом вправи 143 (с. 75) - Читання тексту учнями, добирання до нього заголовка. - Списування тексту з граматичним завданням. - Читання перебудованого тексту. - Визначення відмінків виділених іменників у формі множини. - Визначення головних членів кожного речення. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Усне виконання вправи 144 (с. 75) - Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини. - Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 75). — Які закінчення можуть мати іменники у родовому відмінку множини? 2. Розвиток зв’язного мовлення Розповіді дітей про птахів і звірів, яких вони бачили у зоопарку. 3. Самостійна робота. Вправа 145 (с. 76) - Читання перебудованого тексту вправи. - Визначення відмінків виділених слів. 4. Словникова скарбничка — Прочитайте слово, записане у рамці на с. 76 підручника. — Розкодуйте слова і запишіть речення. Козаки у боях за незалежність українських земель використовували уршниіц, ивгнітвки, лішаб, ипсси. (Рушниці, гвинтівки, шаблі, списи) VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що вчилися робити на уроці? — Для чого нам потрібно знати як пишуться іменники у множині? — Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 146 (1, 2), с. 76.
|