Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Установлення зв’язків між словами в реченні. Складання речень за схемами.
Мета: закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв’язки між словами в реченні; розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 57, с. 31) — Зачитайте списані речення. — Які головні члени ви підкреслили в кожному реченні. Фронтальна перевірка звукових моделей, які склали учні до виділених слів — Чому в слові зів’ялі різна кількість звуків і букв, а у слові кучеряві — однакова? 2. Каліграфічна хвилинка Дд дд до по об ба ач че ен ння — Прочитайте і запишіть каліграфічно. Д О П О Б А Ч Е Н Н Я — Доберіть до поданого слова: синоніми (до зустрічі, бувай); антоніми (привіт). — Складіть з поданим словом речення, різні за метою висловлювання та інтонацією. 3. Фронтальне опитування — З чого складається наше мовлення? (З речень) — З чого складаються речення? (Зі слів) — Що є граматичною основою речення? — Які члени речення, крім головних, ви знаєте? (Другорядні члени речення) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми будемо поширювати речення за допомогою другорядних членів речення; складати речення за поданими схемами; встановлювати зв’язки між словами в реченні. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективна робота. Вправа 58 (с. 32) Учні читають текст та розмірковують над першим завданням до вправи. (Слід змінити форму слова, поданого у дужках.) Коментоване списування третього абзацу — За допомогою чого можуть зв’язуватися слова? (За допомогою за- кінчення) — Які слова автор уживає у переносному значенні? — Підкресліть їх. 2. Коментоване виконання вправи 59 (с. 32) — Прочитайте виразно текст. — Про що йдеться у другому завданні вправи? — Учні на дошці записують словосполучення та за допомогою питань установлюють зв’язок між словами. Підказочка. Дивись на зразок, поданий у підручнику. — Назвіть словосполучення, у яких слова зв’язані між собою тільки за допомогою закінчень. 3. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Самостійна робота. Вправа 60 (с. 32–33) Перевірка виконаної роботи — Які букви ви вставили у пропущених словах? — Правопис яких слів ви змогли перевірити за допомогою правила? — Правопис яких слів можна перевірити тільки за словником? 2. Установлення зв’язку між словами у реченні — Прочитайте останнє речення вправи 60. — Визначте тип речення за метою висловлювання та інтонацією. — Установіть зв’язок між членами цього речення. Висновок. Слова в реченні зв’язують між собою за допомогою питань. 3. Складання речень за поданими схемами. Вправа 61 (с. 33) — Які члени речення залежать від підмета? На які питання вони відповідають? — Які члени речення залежать від присудка? На які питання вони відповідають? — Запишіть складені речення. 4. Гра «Розсипанка» — З поданих слів складіть речення. Земля, випливати, з-за, край, сонце. Хмари, від, проміння, сонячний, спалахнути. Мороз, ранок, дихає. — Підкресліть словосполучення, в яких слова зв’язані між собою за допомогою закінчень. Міркуйте так. У словосполученні сонячного проміння слова зв’язані за допомогою закінчення -ого. — Яке зі складених речень відповідає схемі? 5. Робота в парах. Вправа 62 (с. 33) Самостійне читання тексту учнями — А що ви знаєте про бабине літо? Розкажіть про це своєму однокласнику. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що нового дізналися на уроці? — Під час виконання яких завдань зазнали труднощів? — З якою метою ми поширюємо речення словами і словосполученнями? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 62 (2), с. 33.
|