Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Засоби зв’язку речень у тексті
Мета: вчити використовувати лексичні засоби для зв’язку речень у тексті; розвивати вміння зв’язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, такий, цей), слів (тоді, спочатку, потім); розвивати мовленнєві вміння учнів; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, А старанно працювати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 24, с. 15) Виразне читання діалогів учнями. 2. Каліграфічна хвилинка — Запишіть каліграфічно речення. Ми любимо свою Україну. — Яке це речення за метою висловлювання? — Перебудуйте розповідне речення на спонукальне та запишіть каліграфічно. — Назвіть слова, у яких звуків більше, ніж букв. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ми розглянемо засоби зв’язку речень у тексті. Щоб наші тексти були правильними і цікавими, ми будемо вчитися вдосконалювати їх, уникаючи повторення одних і тих самих слів, а допоможуть нам у цьому синоніми та слова, вжиті в переносному значенні. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективне виконання вправи 25 (с. 15) Виразне читання учнями вірша Д. Чередниченка та визначення його головної думки — Як ви розумієте виділені слова? — Які синоніми можна дібрати до слів половинить, розтинає? (Роз’єдну- вати, мучити, терзати) — Прочитайте, які поради дає вам підручник, щоб уникнути повторення в тексті. 2. Робота над текстом. Вправа 26 (с. 15–16) Самостійне читання тексту учнями — Які слова вжиті в переносному значенні? — Як ви їх розумієте? — Назвіть виділені в тексті слова. — Яку роль вони відіграють? 3. Словникова скарбничка — Яке слово в цьому тексті привернуло вашу увагу? (Ослін) — Поясніть його значення, скориставшись підказкою у підручнику. 4. Самостійна робота — Прочитайте слова, записані на дошці. Рано, спочатку, потім, удень, після уроків, пізніше, надвечір, увечері. — На що вказують ці слова? (На послідовність подій) — Використовуючи ці слова, складіть розповідь про свій день. (Учитель заслуховує кілька розповідей.) 5. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Виконання тренувальної вправи 27 (с. 16) Читання тексту «ланцюжком» — Яке слово повторюється в реченнях цього тексту? — Як уникнути повторів? — Яку роль відіграють виділені слова у поданому тексті? — Прочитайте текст з виправленими недоліками. 2. Розвиток мовлення — Як ви допомагаєте патріотам України в цей нелегкий для країни час? 3. Творча робота — Прочитайте текст. — Що цікавого дізналися з тексту? — Які у ньому недоліки? — Запишіть виправлений текст. Колись польові волошки в наших краях не росли. Волошки попали до нас разом із житом. Почали сіяти на полях жито — виросли поруч із ним і волошки. Насіння волошок ховалося серед житніх зерен і так мандрувало разом із ними. Підказочка. Під час удосконалення тексту використовуйте синоніми. Вони допоможуть вам уникнути повторення тих самих слів. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Яку тему розглянули на уроці? — Як уникнути повторів під час побудови тексту? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 28, с. 16–17.
ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння переказувати за планом; виховувати бережливе ставлення до збереження традицій українського народу. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 28, с. 16–17) — Про яку талановиту співачку сучасності ви приготували розповідь? (Учитель заслуховує кілька робіт учнів.) — Хто підготував пісню, яку виконує Ніна Матвієнко? — Про що співає відома співачка у своїх піснях? 2. Каліграфічна хвилинка — Відгадайте загадку. - Видно край, а дійти до нього не можна. (Горизонт) — Розшифруйте слова і запишіть синоніми до слова горизонт. схилбоне, орбій, відоникл, крайеноб, видкругно. (Небосхил, обрій, виднокіл, небокрай, виднокруг) Словник Небокрай, небосхил — частина неба над лінією горизонту; обрій — лінія, де уявно стикаються небо із землею. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Попереду вас очікують цікаві види робіт. Сьогодні на уроці ви будете ділити текст на абзаци і складати план тексту; розвивати свої вміння переказувати текст за планом. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Усне виконання вправи 29 (с. 17) — Прочитайте виразно вірш Дмитра Павличка «Наш прапор». — Яка тема цього вірша? Яка мета? Учні роздивляються фотографію, подану на с. 17 підручника. — На які частини лінія горизонту поділяє фотографію? (Небо і земля) — Зверніть увагу на кольори. Що вони вам нагадують? (Колір українського прапору) — Як про це сказано у вірші? 2. Складання плану тексту. Вправа 30 (с. 18) Учні читають текст та визначають його тему і мету. 1) Словникова робота. — Поясніть значення слова увінчувати. — До якої частини мови воно належить? 2) Добирання заголовка. — Який інший заголовок можна дібрати до тексту? («Обжинки — народне свято») — Запишіть його каліграфічно у зошити. — Яка орфограма у слові свято? (Це слово пишуть без апострофа.) 3) Робота в парах. — Прочитайте завдання 2 до вправи. Чи зрозуміле воно вам? — Опрацюйте його у парах. Перевірка виконаної роботи. — Для чого нам потрібно вміти складати план? — Звірте свої припущення з поясненням у підручнику на с. 17. 3. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над текстом. Вправа 31 (с. 18–19) — Самостійно прочитайте поданий у вправі текст. — Визначте стиль мовлення. (Це науковий текст.) Учитель пропонує учням поділити текст на абзаци. Складання і запис плану тексту План 1. Державна мова українського народу. 2. Сім’я мов. 3. Українська мова утворює східнослов’янську групу мов. — Перекажіть текст за складеним планом. 2. Самостійна робота — Прочитайте текст. — Складіть та запишіть план оповідання. — Доберіть заголовок. («Ластівки в капелюсі») У нас під стріхою жили ластівки. Аж ось трапилася велика біда. Під час вітру гніздо впало і розбилося. На землі лежало четверо жовторотих пташенят. Батьки їхні кружляли над своїми дітками і кликали на допомогу. Василько прибив старий капелюх під стріхою і поклав туди ластів’яток. Ластівки дуже зраділи і почали годувати пташенят. 3. Перевірка виконаної роботи — Яка тема цього тексту? Яка мета? — Чи вдалося вам особисто врятувати життя пташці? — Розкажіть про це. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Чого ви навчилися на цьому уроці? — Що означає скласти план тексту? — Яке значення має план? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 32, с. 19. — Підготуйте розповідь про власне захоплення. Якщо у вас є результати, розкажіть про них своїм однокласникам. Принесіть і покажіть свої дипломи, медалі, кубки.
|