Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Збагачення мови новими словами
Мета: продемонструвати учням, що мова — суспільне явище, яке може змінюватися, поповнюватися новими словами; розвивати мовлення школярів, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось дзвінок сигнал подав — До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо І урок свій починаймо. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 5 (4), с. 6–7) — Прочитайте записані слова. — Чи однаково вимовляються і пишуться ці слова? — Правопис і вимову цих слів треба запам’ятати. Взаємоперевірка робіт Учні перевіряють з дошки правильність письмового поділу на склади слів правого стовпчика. 2. Гра «Мікрофон» — Для чого людям потрібна мова? — Яка мова є державною в Україні? — Як потрібно ставитись до своєї мови? 3. Каліграфічна хвилинка Щщ Щщ Щщ що — Напишіть каліграфічно синоніми до поданих словосполучень. Кожного дня —... (щодня) Кожної години —... (щогодини) — Впишіть пропущені слова, користуючись словами, поданими у довідці. Мова...... новими словами, які... в нашому житті,.... Слова для довідки: збагачується, щоденно, з’являється, поповнюється. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як і чому відбувається розвиток і збагачення мови. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота в групах 1-ша група досліджує походження слова комп’ютер. 2-га група досліджує походження слова супутник. 3-тя група досліджує походження слова майбутній (має бути). Висновок. Наша мова збагачується новими словами за допомогою запозичення слів з інших мов, розширення відомих слів, за допомогою словотворення. 2. Списування з граматичним завданням. Вправа 6 (с. 7) 1) Підготовча робота. — З яких частин може складатися слово? (Корінь, закінчення, основа слова, префікс, суфікс) — Назвіть слово, яке складається тільки з кореня. (Ліс) — Змініть слово так, щоб воно мало закінчення. (Ліс — ліси) — Назвіть основу в слові ліси. — Додайте до слова ліс суфікс. Яке слово утворилося? (Лісок) 2) Ознайомлення з текстом вправи 6. — Прочитайте виділені у тексті слова. Від яких слів вони утворилися? — За допомогою чого утворилися нові слова? (За допомогою суфікса) — Яка ще частина основи служить для творення нових слів? (Префікс) 3) Письмове виконання завдання 3. — Запишіть поданий текст у зошити, позначте частини основи у виділених словах. Киян ами, львів’ян и, рівненц і, полтавц і 3. Гра «Хто швидше?» — Утворіть нові слова. Трактор —... вода —... працювати —... білий —... — Позначте в цих словах корінь. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над текстом. Вправа 7 (с. 7) Самостійне читання тексту учнями — Про що запитує вас автор? — Чи можете ви дати відповідь на це питання? Чому? Робота в парах — Випишіть зі словника кілька споріднених слів до виділених у тексті. Перевірка виконаного завдання — Учні виконують звуко-буквений аналіз слова учень. Взаємоперевірка виконаної роботи. 2. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 9 (с. 8) — Прочитайте запитання на с. 8 підручника, виділене чорним жирним шрифтом. — Дати правильну відповідь на це питання нам допоможе вправа 9 на с. 8 підручника. Учні ознайомлюються з текстом і дають відповіді на запитання вчителя. — Які вимоги ми ставимо до усного мовлення? А до писемного мовлення? — Чи достатньо для опанування усним мовленням знати лише слова? — Що стає у пригоді під час спілкування між людьми? (Інтонація, сила голосу, міміка, жести) Висновок. Чим більше ти знаєш, тим багатше твоє мовлення, бо тобі є про що розповісти. Ти маєш у запасі багато слів, за допомогою яких можеш легко висловити свою думку. 3. Завдання підвищеної складності «Я міркую». Вправа 8 (с. 7) Учні ознайомлюються з текстами висловлювань. — Доведіть, що мова — найдорожчий скарб; мова — душа народу. (Заслухати міркування дітей.) 4. Хвилинка-цікавинка За даними японських учених, люди, які з дитинства не розмовляли рідною мовою, частіше хворіють, піддаються різним стресам, у них менше розвинені природні здібності. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що цікавого дізналися на уроці? — Доберіть якомога більше спільнокореневих слів до слова хліб. (Хлібина, хлібець, хлібороб). — Який спосіб збагачення мови ви використали? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 10, с. 8. — Доберіть й випишіть з книжок одне висловлювання про мову.
|