Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






УРОК № 6






Тема. Творимо добро.

Мета. З’ясувати суть головних моральних цінностей, формувати почуття співпереживання, жалю, милосердя, співчуття, свідоме ставлення до людських чеснот, усвідомити велич та красу добра, пережити відчуття справжньої людської радості творити добро для інших, розвивати творчі здібності у благодійній діяльності.

Біблійна історія. Притча про милосердного самарянина (Лк. 10: 25-37).

Ключовий вірш: Добро чинивши, не додавай докору, ані прикрого слова – до кожного подаяння (Сир. 18: 15). Варіанти. «Все, отже, що бажали б ви, щоб люди вам чинили, те ви чиніть їм – це ж бо закон і пророки» (Мт. 7; 12); «І як бажаєте, щоб вам чинили люди, чиніть їм і ви так само» (Лк. 6; 31).

Навчальні засоби. Записи висловів видатних людей про добро, приказки та проповіді, магнітофонний запис пісні «Тому, хто біля тебе, дай любов».

.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Християнське вітання.

2. Мотивація молитви.

Давайте сьогодні помолимось за тих людей, які творили добрі справи для тих людей, які ішли на прощу до Зарваниці цього літа.

3. Молитва до Святого Духа.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступна заувага вчителя.

На попередньому уроці ми прийшли до висновку, що наша любов до ближнього проявляється в ділах милосердя, а це чи не найбільша цінність в Божих очах.

2. Складання речень із записом слів окремо одне від одного:

· добрероби, добрейтобібуде;

· хтолюдямдобрабажає, тойісобімає;

· краситьлюдинунеодяг, адобрісправи.

3. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Читання вчителем вірша о. Петра Половка «Поспішай творити добро».

Поспішай творити добро,

Поки сонце на небі ще світить.

Прийде час, що поможе воно

Твоє серце холодне зігріти.

Поспішай творити добро,

Всім, кого у житті ти зустрінеш,

Прийде час, що поможе воно,

Коли птахом цю землю покинеш.

Поспішай творити добро,

Не чекай ти ніколи заплати,

Прийде час, що поможе воно,

Як Господь буде строго питати.

Поспішай творити добро,

Хліб біленький усім роздавати,

Прийде час, що поможе воно,

Коли будеш і ти голод мати.

Поспішай творити добро,

Дай води, кому важко піднятись,

Прийде час, що поможе воно,

Коли будеш також лікуватись.

Поспішай творити добро,

Час короткий, літа проминають,

Прийде час, що поможе воно,

Коли іспит життєвий складають.

2. Обговорення вірша.

· Як ви думаєте, чому автор закликає творити добро?

· Кому потрібно чинити добро?

· Чи повинна чекати людина винагороду за вчинене добро?

ІV. Актуалізація життєвого, чуттєвого та читацького досвіду.

1. Фронтальна бесіда.

· Що таке добро?

· Які правила доброти ви знаєте? (допомога слабким, старим, хворим, тим, хто потрапив у біду, пробачити помилки, не бути жадібним, не заздрити…).

· Якими рисами повинна бути наділена людина, щоб про неї говорили лише добре?

1. Записування названих слів у поле кросворду.

            д о б р о з и ч л и в і с т ь
      в и х о в а н і с т ь                
        д о б р о с о в і с н і с т ь      
        п о р я д н і с т ь                
    Т а к т о в н і с т ь                  
ч е С н і с т ь                            
          л а с к а                        

V. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок.

1.Пояснення вчителя.

Основні тези

· З того моменту, як людина починає усвідомлювати себе як живу, розумну і обдаровану особистість, вона стикається з іншими людьми, спілкується з ними, вступає в світ щастя і горя, радості та прикрощів. Торкаючись глибокого особистого світу ми маємо справу з тонкими, ніжними, крихкими і водночас могутніми силами. У цьому світі є речі протилежні і непримиренні, такі, що взаємовиключаються. Це добро і зло, правда і брехня, честь і безчестя, справедливість і несправедливість.

· Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість – творити добро. Доброта і чуйність, співпереживання і щиросердечність, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримувати у важку хвилину – це повинно бути у характері кожної людини.

· Саме таким був безкорисливий порив мільйонів людей, які прийшли на допомогу мільйонів людей народові Вірменії, Туреччини, Індії після страшних землетрусів; трагедії у Таджикистані та під час аварії на ЧАЕС.

· Любов до ближнього починається з відчуття дитиною любові до батька, матері, братів, сестер, дідусів і бабусь, рідних і близьких.

· Добро неможливе без любові до ближнього, до життя, до самого себе. Саме вона – це безкінечна, вічна й всеохоплююча сила любові творить дива зі свідомістю і серцем людини, перетворюючи їх на одне прагнення – допомогти квітці, пташині, людині, Всесвіту. Допомогти – це значить принести дрібку добра, шматочок сердечності, крапельку милосердя. Принести тому, хто страждає більше ніж ти, тому, для кого подих – щастя, а порух – нездійсненна мрія…

2. Декламування підготовленою ученицею вірша Олі Малюченко «Твори добро».

Добро поспішай завжди людям творити,

Усіх розумій, поважай і люби,

Так буде всім легше і біль пережити,

Й здоров’я прибуде ще більше тобі.

Добро – це як казка, добро – це як свято,

А зло – це бездушність й злиденність душі.

Тож будьмо добріші, духовно багаті,,

І зло переможемо ми на землі.

Твори ти добро і твори все для щастя,

Твори для життя кожну праведну мить,

Тоді лиш у ньому, йдучи повз напасті,

На радість, на долю добро буде жить.

Різницю між злом і добром дай нам, Боже,

Сьогодні збагнути і все зрозуміть,

Знання це у світі нам жить допоможе,

Добро допоможе натхненно творить.

3. Колективне читання притчі про милосердного самарянина (Лк. 10; 25-3).

4. Обговорення притчі.

· Як ви думаєте, чому притчу так названо?

· Чи думав самарянин про винагороду або якусь користь для себе, коли допомагав чоловікові, якого побили?

· Чому він допоміг своєму ворогові?

· Що сказав Ісус законовчителю?

VІ. Закріплення навчальних досягнень, поглиблення знань.

1. Робота на дошці.

На дощі намальована велика квітка, на кожному пелюстку квітки потрібно вписати добрі діла, які творив сьогодні кожен учень класу. А по центру квітки написати ті добрі справи, які творили учням оточуючі.

2. Переказ учнями історій про добрі, безкорисливі справи святого Миколая Угодника.

Жили собі два праведники: Касьян і Микола. Почув про їх добродійні справи Господь і покликав до себе на розмову.

Одягнулися Касьян і Микола в білосніжний одяг і пішли до Бога. Коли проходили біля поля, то побачили, як старенька жінка орала землю і не могла плуг із землі витягнути.

- Давай поможемо їй, - звернувся Микола до Касьяна.

- Ой, що ти! Ми ж свій одяг забруднимо, і які перед Господом станемо?

- Нічого, - відповів Микола. – Господь пробачить нам брудний одяг за доброту нашу.

І взявся сам допомагати старенькій жінці. Коли завершив роботу і повернувся, то Касьян тільки невтішно похитав головою, побачивши брудний одяг Миколи.

Нарешті прийшли вони до Господа. Подивився на них Бог і промовив:

- Обидва ви мені дорогі й милі за ваші добрі діла. Віднині ви будете святими і вас будуть прославляти люди. Дякую тобі, Касьяне, що ти зберіг свій одяг чистим і вшанував мене своєю акуратністю. Будуть святкувати люди на твою честь раз у чотири роки. А тобі, Миколо, дякую за те, що ти зберіг чистоту свого серця і любов до ближнього. За це будуть святкувати люди на твою честь два рази на рік.

І зрозумів тоді Касьян, що чисті помисли і добрі справи для ближнього миліші Господу, ніж чисті руки й чистий одяг.

3. Етичний практикум – обговорення у групах відповідей на запитання «Як би вчинив істинний християнин, опинившись у такій ситуації»: Ти йдеш до школи і побачив стареньку бабусю, яка несла відро води, що б ти зробив – побіжиш на урок, бо вже через 5 хв. він починається, чи допоможеш старенькій? Що скажеш вчителеві коли зайдеш у клас?

VІІ. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей.

1. Колективне обговорення учнями відповіді на запитання, у чому вони бачать своє призначення? (Варіанти відповідей. Приносити користь людям, добросовісно виконувати свою справу, знайти своє місце в житті, трудитися для себе, для сім’ї, для школи.)

2. Вправа «Знайди відповідність»

До слів з лівої колонки відповідно дібрати слова з правої колонки, щоб утворилися можливі фразеологічні звороти, які означатимуть риси доброчинної поведінки)

1 пробачити А горе

2 допомогти Б добре слово

3 поділитися В навчання

4 сказати Г розпач

5 пожертвувати Д знедолена людина

6 утішити К образа

7 розрадити Л радість

3. Коментар учителя.

Бути добрим нелегко, а постійно творити добро важко. Треба менше говорити про добро, а постійно його робити. Прислухайтеся до татової поради.

4. Розігрування сценки в ролях «Татова порада».

Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:

«А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!

То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?»

Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те:

«Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди,

Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ятай завжди.

Коли ж людині щиросердно, ти зробиш сам добро колись,

Про це забудь, аж поки віку, мовчи й нікому не хвались».

VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.

Вивчити напам’ять вірш «Твори добро».

Намалювати малюнок до притчі про милосердного самарянина

ІХ. Підсумкова частина.

1. Виконання учнями пісні «Тому, хто біля тебе».

Тому, хто біля тебе,

Руку дай, руку дай.

Тому, хто біля тебе,

Руку дай.

Приспів:

Незалежно від віри чи кольору людей,

Ти люби усіх, усім роби добро.

Тому, хто біля тебе,

Дай любов, дай любов.

Тому, хто біля тебе,

Дай любов.

Тому, хто біля тебе,

Усміхнись, усміхнись.

Тому, хто біля тебе,

Усміхнись.

Приспів

Тому, хто є голодний,

Їсти дай, їсти дай.

Тому, хто є голодний,

Їсти дай.

Приспів

Тому, хто є спрагнений,

Пити дай, пити дай.

Тому, хто є спрагнений,

Пити дай.

Приспів

Хто молитись не вміє,

Ти навчи, ти навчи.

Хто молитись не вміє,

Ти навчи.

Приспів

2. Заключне слово вчителя.

Ми повинні робити добро для ближніх, не чекаючи подяки і віддачі, бо наші добрі вчинки – це наша заслуга перед Богом.

Ісус каже: «Усе, що ви зробили одному з Моїх братів найменших – ви Мені зробили». (Мт. 25: 40)

2. Оцінювання роботи учнів.

3. Молитва.

у


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.017 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал