Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Следуют малые ектения. Седален.






[Не седим же на сицевых седальнах, за еже священнику кадити святый олтарь, но, стояще, поем я.]

Глас 7: На ве́ чери ученики́ пита́ я, / притворе́ ние преда́ ния ве́ дый, / на ней Иу́ ду обличи́ л еси́, / неиспра́ вленна у́ бо сего́ ве́ дый, / позна́ ти же всем хотя́, я́ ко во́ лею преда́ лся еси́, / да мир исхити́ ши от чужда́ го. / Долготерпели́ ве, сла́ ва Тебе́.

Слава, конец. И ныне, весь.

И о сподобитися нам слышанию святаго Евангелия Господа Бога молим.

Лик: Господи, помилуй, трижды.

Диакон: Премудрость, прости, услышим святаго Евангелия.

Священник: Мир всем.

Людие: И духови твоему.

И абие: От ­­­... святаго Евангелия чтение.

Лик: Слава Страсте́ м Твоим, Господи

Диакон: Вонмем.


И чтет священник второе Евангелие, от Иоанна, зачало 58:

Во вре́ мя о́ но, изы́ де Иису́ с со ученики́ Свои́ ми на он пол пото́ ка Ке́ дрска, иде́ же бе вертогра́ д, во́ ньже вни́ де Сам и ученицы́ Его́. Ве́ дяше же Иу́ да предая́ й Его́ ме́ сто, я́ ко мно́ жицею собира́ шеся Иису́ с ту со ученики́ Свои́ ми. Иу́ да у́ бо прие́ мь спи́ ру, и от архиере́ й и фарисе́ й слуги́, прии́ де та́ мо со свети́ лы и свеща́ ми и ору́ жии. Иису́ с же ве́ дый вся гряду́ щая Нань, изше́ д рече́ им: кого́ и́ щете? Отвеща́ ша Ему́: Иису́ са Назоре́ а. Глаго́ ла им Иису́ с: Аз есмь. Стоя́ ше же и Иу́ да, и́ же предая́ ше Его́, с ни́ ми. Да я́ коже рече́ им, Аз есмь. Идо́ ша вспять, и падо́ ша на земли́. Па́ ки у́ бо вопроси́ их Иису́ с: кого́ и́ щете? Они́ же ре́ ша: Иису́ са Назоре́ а. Отвеща́ Иису́ с: рех вам, я́ ко Аз есмь. А́ ще у́ бо Мене́ и́ щете, оста́ вите сих ити́. Да сбу́ дется сло́ во, е́ же рече́, я́ ко и́ хже дал еси́ Мне, не погуби́ х от них никого́ же. Си́ мон же Петр, имы́ й нож, извлече́ его́, и уда́ ри архиере́ ова раба́, и уре́ за ему́ у́ хо десно́ е. Бе же и́ мя рабу́ Малх. Рече́ же Иису́ с Петро́ ви: вонзи́ нож в но́ жницу. Ча́ шу, ю́ же даст Мне Оте́ ц, не и́ мам ли пи́ ти ея́? Спи́ ра же и ты́ сящник, и слуги́ иуде́ йския я́ ша Иису́ са, и связа́ ша Его́. И ведо́ ша Его́ ко А́ нне пе́ рвее: бе бо тесть Каиа́ фе, и́ же бе архиере́ й ле́ ту тому́. Бе же Каиа́ фа да́ вый сове́ т иуде́ ом, я́ ко у́ не есть еди́ ному челове́ ку умре́ ти за лю́ ди. По Иису́ се же идя́ ше Си́ мон Петр, и други́ й учени́ к: учени́ к же той бе зна́ емь архиере́ ови, и вни́ де со Иису́ сом во двор архиере́ ов. Петр же стоя́ ше при две́ рех вне. Изы́ де у́ бо учени́ к той, и́ же бе зна́ емь архиере́ ови, и рече́ две́ рнице, и введе́ Петра́. Глаго́ ла же раба́ две́ рница Петро́ ви: еда́ и ты учени́ к еси́ Челове́ ка Сего́? Глаго́ ла он: несмь. Стоя́ ху же раби́ и слуги́ огнь сотво́ рше, я́ ко зима́ бе, и гре́ яхуся. Бе же с ни́ ми Петр стоя́, и гре́ яся. Архиере́ й же вопроси́ Иису́ са о ученице́ х Его́, и о уче́ нии Его́. Отвеща́ ему́ Иису́ с: Аз не обину́ яся глаго́ лах ми́ ру. Аз всегда́ уча́ х на со́ нмищах, и в це́ ркви, иде́ же всегда́ иуде́ е сне́ млются, и тай не глаго́ лах ничесо́ же. Что Мя вопроша́ еши? Вопроси́ слы́ шавших, что глаго́ лах им: се си́ и ве́ дят, я́ же рех Аз. Сия́ же ре́ кшу Ему́, еди́ н от предстоя́ щих слуг уда́ ри в лани́ ту Иису́ са, рек: та́ ко ли отвещава́ еши архиере́ ови? Отвеща́ ему́ Иису́ с: а́ ще зле глаго́ лах, свиде́ тельствуй о зле; а́ ще ли до́ бре, что Мя бие́ ши? Посла́ же Его́ А́ нна свя́ зана к Каиа́ фе архиере́ ови. Бе же Си́ мон Петр стоя́ и гре́ яся. Ре́ ша же ему́: еда́ и ты от учени́ к Его́ еси́? Он же отве́ ржеся, и рече́: несмь. Глаго́ ла еди́ н от раб архиере́ овых, ю́ жика сый, ему́ же Петр уре́ за у́ хо: не аз ли тя ви́ дех в вертогра́ де с Ним? Па́ ки у́ бо Петр отве́ ржеся, и а́ бие пе́ тел возгласи́. Ведо́ ша же Иису́ са от Каиа́ фы в прето́ р. Бе же у́ тро: и ти́ и не внидо́ ша в прето́ р, да не оскверня́ тся, но да ядя́ т фа́ ску.

них. И сия́ рек Иису́ с, изы́ де со ученики́ Свои́ ми на он пол пото́ ка Ке́ дрска, иде́ же бе вертогра́ д, во́ ньже вни́ де Сам и ученицы́ Его́.

По прочтении Евангелия певцы: Слава долготерпе́ нию Твоему, Господи.

И абие поем антифоны, повторяюще вся тропари.


 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал