Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Антифон 15.






Глас 6: Днесь ви́ сит на дре́ ве, / И́ же на вода́ х зе́ млю пове́ сивый, / венце́ м от те́ рния облага́ ется, / И́ же А́ нгелов Царь; / в ло́ жную багряни́ цу облача́ ется, / одева́ яй не́ бо о́ блаки; / зауше́ ние прия́ т, И́ же во Иорда́ не свободи́ вый Ада́ ма; / гвоздьми́ пригвозди́ ся Жени́ х Церко́ вный; / копие́ м прободе́ ся Сын Де́ вы. / Покланя́ емся страсте́ м Твои́ м, Христе́. / Покланя́ емся страсте́ м Твои́ м, Христе́. / Покланя́ емся страсте́ м Твои́ м, Христе́, / покажи́ нам и сла́ вное Твое́ Воскресе́ ние.

Не я́ ко иуде́ е пра́ зднуем, / и́ бо Па́ сха на́ ша за ны пожре́ ся Христо́ с, / но очи́ стим са́ ми себе́ от вся́ кия скве́ рны, / и чи́ сте помо́ лимся Ему́: / воскресни́, Го́ споди, спаси́ нас, / я́ ко Человеколю́ бец.

Крест Твой, Го́ споди, / жизнь и заступле́ ние лю́ дем Твои́ м есть, / и нань наде́ ющеся, / Тебе́ распя́ таго Бо́ га на́ шего пое́ м, поми́ луй нас.

Слава, Богородичен: Ви́ дящи Тя ви́ сима, Христе́, / Тебе́ Ро́ ждшая вопия́ ше: / что стра́ нное е́ же ви́ жду та́ инство, Сы́ не Мой? / Ка́ ко на дре́ ве умира́ еши пло́ тию водруже́ н, / Жи́ зни Пода́ телю?

И ныне, тойже.


 

Следуют малые ектения. Седален, глас 4:

Искупи́ л ны еси́ от кля́ твы зако́ нныя / Честно́ ю Твое́ ю Кро́ вию, / на кресте́ пригвозди́ вся, и копие́ м пробо́ дся, / безсме́ ртие источи́ л еси́ челове́ ком, / Спа́ се наш, сла́ ва Тебе́.

Слава, и ныне, тойже.

И о сподобитися нам слышанию святаго Евангелия Господа Бога молим.

Лик: Господи, помилуй, трижды.

Диакон: Премудрость, прости, услышим святаго Евангелия.

Священник: Мир всем.

Людие: И духови твоему.

И абие: От ­­­... святаго Евангелия чтение.

Лик: Слава Страсте́ м Твоим, Господи

Диакон: Вонмем.

Евангелие 6-е, от Марка, зачало 67:

Во вре́ мя о́ но, во́ ини ведо́ ша Иису́ са внутрь двора́, е́ же есть прето́ р, и созва́ ша всю спи́ ру. И облеко́ ша Его́ в препря́ ду, и возложи́ ша на Него́ спле́ тше терно́ в вене́ ц, и нача́ ша целова́ ти Его́, и глаго́ лати: ра́ дуйся, Царю́ Иуде́ йский. И бия́ ху Его́ по главе́ тро́ стию, и плюва́ ху на Него́, и прегиба́ юще коле́ на покланя́ хуся Ему́. И егда́ поруга́ шася Ему́, совлеко́ ша с Него́ препря́ ду, и облеко́ ша Его́ в ри́ зы Своя́; и изведо́ ша Его́, да про́ пнут Его́. И заде́ ша мимоходя́ щу не́ коему Си́ мону Кирине́ ю, [гряду́ щу с села́, отцу́ Алекса́ ндрову и Ру́ фову, ] да во́ змет крест Его́. И приведо́ ша Его́ на Голго́ фу ме́ сто, е́ же есть сказа́ емо, Ло́ бное ме́ сто. И дая́ ху Ему́ пи́ ти есмирнисме́ но вино́. Он же не прия́ т. И распе́ ншии Его́ раздели́ ша ри́ зы Его́, мета́ юще жре́ бий о них, кто что во́ змет. Бе же час тре́ тий, и распя́ ша Его́. И бе написа́ ние вины́ Его́ напи́ сано: Царь Иуде́ йск. И с Ним распя́ ша два разбо́ йника, еди́ наго одесну́ ю, и еди́ наго ошу́ юю Его́. И сбы́ стся Писа́ ние, е́ же глаго́ лет: и со беззако́ нными вмени́ ся. И мимоходя́ щии ху́ ляху Его́, покива́ юще глава́ ми свои́ ми, и глаго́ люще: уа́, разоря́ яй це́ рковь, и треми́ де́ ньми созида́ яй, спаси́ ся Сам, и сни́ ди со креста́. Та́ коже и архиере́ е руга́ ющеся, друг ко дру́ гу с кни́ жники, глаго́ лаху: и́ ны спасе́, Себе́ ли не мо́ жет спасти́? Христо́ с, Царь Изра́ илев, да сни́ дет ны́ не с креста́, да ви́ дим и ве́ ру име́ м Ему́.

По 6-м Евангелии – поются блаженны Триоди (с тропарями).

Стихи блаженн и тропари следует петь. В тех храмах, где выполнение этой уставной традиции представляется затруднительным, допускается стихи блаженн петь, а тропари к ним – читать. Пение блаженн с тропарями является особенностью утрени Великого канона и утрени Великой Пятницы (с чтением 12-ти Евангелий), а потому ни в коем случае не должно опускаться.

На блаженнах – малое каждение.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал