Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Хід уроку






План-конспект уроку

за підручником O.KarpiukEnglish 6 (Unit 5 Lesson 4)

Цілі уроку:

Практична:

1. розвиток лексичної компетенції (введення та первинне закріплення ЛО АГМ to go on a trip, to discover, to arrange, travel agency, advantage, disadvantage);

2. розвиток компетенції у читанні (розвиток умінь ознайомлювального, пошукового та вивчаючого читання; вдосконалення навичок техніки читання);

3. розвиток компетенції в усному мовленні (розвиток умінь монологічного висловлювання на рівні ПФЄ) за темою " travelling"

Виховна: виховувати взаємоповагу учнів.

Освітня: розширювати світогляд шляхом аналізу власного досвіду подорожування та досвіду інших учнів.

Розвивальна: розвивати мовну здогадку, пам'ять, увагу.

Обладнання: підручник O.Karpiuk English 6, картки з новими ЛО англійською мовою і їх транскрипцією, картки з перекладом нових ЛО, картки з підтемами тексту (how people can travel; what people need for a trip; why people travel); заготовка для mindmap; картки для кожного учня з останнім абзацом тексту, у якому розмічено паузи та інтонацію (Додаток 1); картки для кожного учня з останнім абзацом тексту з пропусками (Додаток 2).

Схематичний план уроку

1. Організаційний момент – 1 хв.

2. Мовленнєва зарядка – 1 хв.

3. Введення і первинне закріплення ЛО АГМ – 9 хв.

4. Робота з текстом для читання з теми " What is travelling" (Ex.1, p. 80) + укладання mindmap з теми " travelling" – 20 хв.

5. Розвиток умінь монологічного висловлювання – 7 хв.

6. Розвиток умінь діалогічного мовлення на рівні ДЄ запитання-відповідь. – 5 хв.

7. Пояснення домашнього завдання - 1 хв.

8. Підведення підсумків уроку – 1 хв.

ХІД УРОКУ

Етап, зміст роботи, режими роботи Інструкції вчителя, очікувані відповіді учнів
1. Орг. момент T.Good morning, everyone. I'm glad to see you today. Take your seats, please.
2.Mовл. зарядка Pежими роботи: T-P1/P2/P3/ PPP-T P1-P2 Pежими роботи: T-PP PPP-T T.How are you today, P1/P2/P3? Now ask me how I am today. PP. How are you today, NN? T. I'm fine, thank you. Now ask your desk mates (учні запитують і відповідають у парах). T.Do you feel like working? PP. Yes, we do. T.Now ask me if I feel like working today. PP. Do you feel like working, NN? T.Sure thing I do. Do you know why? Because today we are going to speak about travelling.
3. Введення і первинне закріплення ЛО АГМ 3.1.Введення нових ЛО у контексті, їх семантизація. (використовуючи нову ЛО у мовленні, вчитель розташовує картку з цією ЛО англ. мовою і її транскрипцією на дошці). Переклад говориться усно.   T. Do you enjoy travelling? I do. In summer I often go on a trip. And you? Do you ever go on a trip, P1? What does this phrase mean? to go on a trip – вирушати в подорож I enjoy it because when we go on a trip we discover new things. Do you ever discover new things when you go on a trip, P2? What does this word mean? to discover - відкривати What do we do before a trip? We arrange everything for the trip. For my trips I arrange everything myself. And you? Do you arrange everything for your trips yourselves? Or do you parents arrange everything for your trips? to arrange - влаштовувати For out trips we need tickets and we need a hotel. We can go to a travel agency and they will arrange everything for us. What is a travel agency? travel agency – туристична агенція A travel agency can arrange everything for us, we need not worry about anything. That's a great advantage, isn't it? The main advantage of a travel agency is that they arrange everything for our trip. What is an advantage? advantage - перевага But a trip with a travel agency is expensive enough, it's a disadvantage. What is a dis advantage? Як утворене це слово? Ми додали до слова advantage заперечний префікс dis. Отже отримуємо " не перевага". What word have we got in Ukrainian for this idea? disadvantage - недолік
3.2. Запис нових ЛО у словники. Поряд з англ. словами на дошці розташовуються картки з їх перекладом. Слово повторюється хором кілька разів. Поки учні, що пишуть повільніше, закінчують писати слово, вчитель ставить запитання і просить відповідати тих, хто вже закінчив записувати. T.Now we have 6 new words on the blackboard. Let' put them down into your vocabularies. Do you remember the Ukrainian for " to go on a trip"? Right you are, вирушати в подорож.Repeat it all together. PP: to go on a trip T.Put it down. Is it always interesting for you to go on a trip, P1/P2/P3?   T. Do you remember the Ukrainian for " to discover"? Right you are, відкривати.Repeat it all together. PP: to discover T.Put it down. Have you ever discovered new things on a trip, P2/P2/P3?   T. Do you remember the Ukrainian for " to arrange "? Right you are, влаштовувати.Repeat it all together. PP: to arrange T.Put it down. Have you ever arranged everything for your trip yourself, P1/P2/P3?   T. Do you remember the Ukrainian for " atravel agency"? Right you are, туристична агенція.All together. PP: a travel agency T.Put it down. Have you ever asked a travel agency to arrange your trip?   T. Do you remember the Ukrainian for " advantage"? Right you are, перевага.All together. PP: advantage T.Put it down. Can you agree that trips with travel agencies have lots of advantages?   T. Do you remember the Ukrainian for " disadvantage"? Right you are, недолік.All together. PP: disadvantage T.Put it down. Can you agree that trips with travel agencies have no disadvantages?
3.3. Первинне закріплення нових ЛО: рецептивно-імітативна вправа, режим T-PPP T.Now I've got some ideas about travelling. If you agree with my ideas, repeat them aloud. But if you don't agree, just shake your heads. 1. It is always boring to go on a trip. 2. It is always interesting to go on a trip. 3. We can go on a trip every day. 4. The main advantage of travelling is meeting new people. 5. The main disadvantage of travelling is missing home. 6. A travel agency can easily arrange any trip for us. 7. Parents never arrange trips for their children. 8. Parents often try to arrange interesting trips for their children. 9. When we go on a trip we discover a lot of new things. 10. We discover new things every day. 11. We discover new things at every lesson.
4. Розвиток компетенції у читанні. 4.1 До-текстовий етап: постановка комунікативного завдання до читання. (на дошці розташовуються картки з підтемами) T.Today we will discover more interesting things about travelling. We will learn: how people can travel what people need for a trip; why people travel.   T.Open your books at Page 80. Look through the text What is travelling? and put these topics in the order they are in the text. You've got about 3 minutes. If you are ready put up your hand.
4.2 Перевірка загального розуміння змісту тексту. (підтеми розташовуємо у mindmap) T.What topic is the first (second, third)? In what paragraphs of the text can we see this information? Key: 1 why (para 1, 2); how (para 3, 4); what we need (5) T.Let's start a mind-map on the topic " Travelling"
 
 

 

 

4.3 Розвиток умінь пошукового читання+техніка читання на рівні слова/ словосполучення. Now you've got a general idea of the text. Would you like to play a game now? It's called " I spy with my little eye". I'll give you a word or a word combination. You must repeat it after me and find it in the text. When you are ready point it in the text and put up your other hand. You should read the word/word combination in the text and translate it. For each correct answer you'll get a chip. Para 1: to study geography to get to know and understand people the best way to see and learn lots of things   Para 2: on vacation on holiday a change to discover new things to arrange everything to see other countries and continents Para 3: means of transport to travel by train passenger kind of transport   Para 4: disadvantage Para 5: ancient buildings to take photos views of mountains Let's count the chips. Who leads the game?  
4.4 Вдосконалення техніки читання на рівні тексту. (учні отримують картки з останнім абзацом тексту, у якому розмічено паузи та інтонацію – Додаток 1) T. You know every summer lots of tourists come to Ukraine and they need guides. On this handout we have a piece of information from our text that any guide can use in his work with tourists. Could you be a guide for tourists? Now we'll get ready to do it. T.Look at the handout and follow my reading silently. (1st reading).   T.Now read it after me phrase by phrase. You can see the marks where we should stop and where our voice should go up or down. (2nd reading T-PPP-P).   T.Practise reading on your own (3rd reading PPP). T.Let's choose the best guide. The best guide will get 3 chips. (3 students read).  
4.5 Розвиток умінь пошукового та вивчаючого читання + техніка читання.   5.1 Створення вербальної опори для монологічного висловлювання (2 учні записують ідеї) T. Now let's return to our mind map. Open your exercise books. Don't forget to write down the date. Copy the beginning of our mind map. Here we have the question: Why do people travel?   T. Can we find the answer in the text? In paragraphs 1& 2 find a sentence or a part of a sentence that gives the best answer. Read it aloud. We'll add each interesting idea to our mind map. Of course you will also get a chip for each idea that you read correctly.   Now let's find the answer to the other 2 questions.  
           
 
   
   
 
 

 


to study geography by train by plane to see and learn lots of things by car

to get to know and understand people by ship

 

a camera

 

5.2 Розвиток умінь монологічного мовлення на рівні ПФЄ з використанням вербальної опори mindmap. T. Continue my statements using the words from the board. You have one more chance to win chips. (T.-PPP) It's always interesting … On a holiday we can… I like… If you want to go on a trip you should… Don't forget ….  
5.3 Розвиток умінь монологічного мовлення на рівні ПФЄ з використанням ключових слів у якості вербальної опори. T. What is the best way to study geography? The best way to study geography is to travel. Do you agree? Then let's say it all together.   T.What is the best way to learn a language? Have a look at Ex. 4 P. 81. You can find the answer there. Read it. Shall we add the idea to our mind-map?  
6. Розвиток умінь ДМ на рівні ДЄ. T. We have some more questions to discuss. They are in Exercise 2 P. 80. Look them through and choose 2 questions that you like. What's the number? Read it. Let's read it together. Answer it. Ask your partner the same question.  
7. Пояснення домашнього завдання T. The final question is this: Do you like travelling? Why? Your homework is: 1.Put down 5 sentences about why you like travelling. Use the mind-map. 2. Translate the second paragraph of the text in Ex.1 P.80 to get ready for the interpreters' contest.
8. підведення підсумків уроку T.Let's count the chips. Who is the winner today? Your marks for today are…  

 

Додаток 1

Don't forget a /camera | to take photos of sights of a /city | or views of /mountains, | /lakes, | /forests, | or famous /people, | or ancient /buildings | or even animals and \birds. || You will be pleased /enough | to watch the photos of the happy moments of your \life.

[Москалець О.О. Методичні рекомендації до лабораторних робіт з методики викладання іноземної мови]

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.008 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал