Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 34. Тема: Різноманітність та видозміни вегетативних органів
Тема: Різноманітність та видозміни вегетативних органів Мета: ознайомити учнів з різноманітними видозмінами стебла та кореня, їх будовою; зясувати функції видозмін; розвивати вміння визначати на основі зразків видозміни пагонів та коренів, та встановлювати відповідність з функціями які вони виконують; виховувати бережливе ставлення до природи. Обладнання і матеріали: зразки видозмін пагонів таких рослин як картопля, цибуля, пирій, капуста та видозміни коренів моркви та буряка, таблиці, малюнки. Базові поняття і терміни: пагін, кореневище, цибулина, бульба, вуса, вусики, колючки, коренеплід, бульбокорені, корені-присоски, дихальні корені, ходульні корені. Тип уроку: комбінований
Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда
1. Що таке пагін? 2. Які функції виконує пагін? 3. Що таке корінь? 4. Які функції кореня?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Проблемне питання: — Чи всі рослини мають пагони та корені однакової форми? Якщо ні, то чому саме так?
ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Видозміни кореня
Існують наступні видозміни кореня: Коренеплід — у головному корені рослини та основі пагона накопичуються запасні поживні речовини, внаслідок чого він потовщується. Це такі рослини, як буряк, морква, редька, петрушка, редис.
Корені-присоски корені здатні проникати в товщу стебел інших рослин і живитися їхніми соками. Властиві головним чином рослинам-паразитам (повитиця) або напівпаразитам (омела).
Опорні корені представляють собою додаткові корені, якіутворюються на стеблі. Їх можна спостерігати у вигляді звисаючих коренів фікуса; ходульних коренів для додаткової опори у для всіх відомої кукурудзи; дошкоподібних коренів фікуса каучуконосного; коренів-причіпкок вздовж стебла деяких видів витких рослин, наприклад, плюща. 2. Видозміни пагона
Стеблові бульби – це специфічні потовщення одного або декількох міжвузлів стебла. Вони можуть бути підземними (наприклад, в картоплі чи топінамбуру) або надземними (як в капусти-кольрабі). Виконують вони запасу функцію та розмноження. Колючки захищають рослину від поїдання різними тваринами, розташовані вони у пазухах листків. Мають їх такі рослини як терен, глід, дика груша). Столони представляють собою подовжені повзучі пагони, які часто мають лускоподібні листки. Живуть вони переважно один рік і можуть давати початок новим особинам. Їх в побуті ще називають «вусами». Також вони можуть видозмінюватись в іншу форму – вусики. Мають їх виноград, кропива, огірок, гарбуз, диня.
V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження № 7 Тема: Будова цибулини, кореневища, бульби картоплі, коренеплоду (на прикладі моркви) Мета: познайомитися з різноманітністю видозмін коренів та пагонів, визначити їх значення для життєдіяльності рослин. Обладнання й матеріали: зразки видозмін пагонів таких рослин як картопля, цибуля, пирій, капуста та видозміни коренів моркви та буряка. Хід роботи 1. Уважно розгляньте пагони рослин та знайдіть вузли і міжвузля. 2. Розгляньте видозмінені пагони картоплі, пирію, капусти і цибулі.Визначте особливості їхньої будови. Замалюйте у зошит бульбу картоплі та цибулину у розрізі. Зробіть позначення. 3. Розгляньте коренеплоди моркви та буряка. Знайдіть головний та бічні корені. Замалюйте коренеплід моркви. Зробіть позначення. 4. Занесіть данні у таблицю.
5. Зробіть висновок, де вкажіть значення яке мають видозмінені пагони та корені для рослин.
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника.
|