Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Тема. Лишайники.
Демонстрування лишайників. Мета: сформувати уявлення про лишайники як симбіотичний організм, що складається з гриба й водорості; ознайомити з будовою, особливостями життєдіяльності та розмноження лишайників, їх екологічними значеннями у природі та практичним у житті людини; розвивати творче мислення та інтелектуальні здібності учнів; здійснювати екологічне виховання. Обладнання і матеріали: колекції зразків лишайників, таблиця «Лишайники», презентація. Базові поняття і терміни: лишайники, життєві форми, листуваті, накипні, кущисті, талом, біоіндикатори. Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку І.Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Заповнення таблиці. Порівняльна характеристика грибів та водоростей
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Проблемно-пошукова бесіда - Чи знаєте ви організми, які поєднують автотрофний та гетеротрофний тип живлення? - Уявіть, що вам запропонували сконструювати організм, який би складався з гриба і водорості. Яким би ви його створили? - Які функції виконував би гриб у цьому організмі, а які – водорость? Такі незвичайні організми на нашій планеті справді існують. Їх називали то мохами, то водоростями, то навіть, «хаосом природи». Це таємничі й загадкові лишайники, які ми сьогодні вивчатимемо. Лишайники надзвичайно витривалі. Деякі види у пустелі нагріваються до +70 градусів і не гинуть. Вони можуть висохнути, але у вологих умовах знову відновлюються. Тривалість життя антарктичних лишайників 10 тис. років. Які ще живі організми здатні до цього. IV. Вивчення нового матеріалу 1. Поширення й умови існування лишайників. Учні ознайомлюються із зовнішнім виглядом лишайників у ході роботи з колекціями, таблицями, ілюстраціями. Пошукова бесіда. - Чи бачили ви в природі лишайники? - Де саме їх можна виявити? (Лишайники можна побачити на корі дерев, камінні, скелях, старих будівлях, вони трапляються на металевих конструкціях, кістках, склі та інших субстратах) - Якого кольору бувають лишайники? (Білого, жовтого, помаранчевого, сірого, коричневого, зеленкуватого, чорного.) - Як ви думаєте, від чого залежить колір лишайників? (Колір залежить від наявності барвників, що відкладаються в оболонках клітин гриба. Світло впливає на утворення пігментів і сприяє яскравішому кольору. Іноді колір залежить від лишайникових кислот, що відкладаються у вигляді кристалів на поверхні.) - Чи є такі рослини, що не мають органів? (Так, водорості) - Як називається тіло водорості? (Слань, або талом.) Лишайники теж мають тіло у вигляді слані. Форма слані лишайників може бути різною. Різноманітність слані лишайників
2. Будова й особливості життєдіяльності лишайників. Пояснення вчителя. Лишайники – це група симбіотичних організмів, тіло яких утворене грибом (зазвичай вищим) і зеленою водоростю, або ціанобактерією. Водорості, які містять в складі лишайника, можуть жити самостійно, у вільному стані, а гриби – тільки в симбіозі з водоростями. Гриб у тілі водорості використовує синтезовані нею органічні речовини (як паразит) та відмерлі клітини (як сапротроф). Водорості, у свою чергу, отримує від гриба воду й мінеральні речовини. Особливий обмін речовин сповільнює ріст лишайника (виростає всього на 0, 025 – 8 мм за рік) і подовжує його вік (від 50 до 4500 років). Поверхневі шари утворені гіфами гриба, між ними містяться одноклітинні водорості. Кірковий шар гіфів гриба, на відміну від звичайних грибів, повністю живе в повітряному середовищі. Це призвело до потовщення оболонок гіфів лишайникових – воно має бути постійним і історично сформованим, а не випадковим і короткочасним. Лишайники утворюють особливі морфологічні типи, життєві форми, яких не буває їх складників – грибів та водоростей. - Звідки лишайники отримують органічні речовини? (Відповідь. Органічні речовини утворюють водорості в процесі фотосинтезу. Інтенсивність фотосинтезу залежить від багатьох факторів: освітленість, температури, вологості). - Як лишайники отримують воду й мінеральні речовини? (Відповідь. Лишайники засвоюють воду у вигляді дощу, туману, роси. Поглинання води сланню – простий фізичний процес. Лишайники здатні вбирати воду у великих кількостях, зазвичай до 100 – 300% від сухої маси слані. Вони можуть також переживати посуху досить довгий час, маючи мінімальний вміст води у слані 2 – 15% сухої маси.) - Як здійснюється газообмін у лишайників? (Відповідь. Водорості потребують повітря для забезпечення життя й фотосинтезу, тому гіфи гриба в кірковому шарі не утворюють щільного сплетіння,
|