Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Робота над проектом.
a) Презентація нового матеріалу. Your Language Portfolio: Writing. SB p. 58 Making a poster about yourself " Learn me Better". b) Активізація нового матеріалу. Your Language Portfolio: Writing. SB p. 58, WB p. 21 Compose a plan for your self-presentation as a part of your project work.
III. Заключна частина уроку ( 5 хв)
1. Домашнє завдання. a) Communication Box: How to express your self-esteem. CD 1, track 12, SB p. 52 Listen to and learn. b) Express Yourself! WB p. 19 (b) Translate into English. 1) — Listen, Ann, how do you feel about your mathematics? — You won't believe it, but I've become more logical. — Well, I heard your teacher says that you've made progress in doing sums? — True! Now I don't find it that difficult. 2) — How was your meeting with the trainer? — Super! Didn't feel embarrassed at all. — Speaking of your self-esteem, did you manage to overcome your fright of sports competitions where people are staring at you? — That's just it! I didn't realize I could be so courageous. 3) — Why are you so upset? — I do feel uncomfortable when I speak English. — What's your problem? — Sometimes I forget words and expressions and it hurts my dignl ty, you know. c) Your Language Portfolio: Writing. SB p. 58 Search the Internet and find more information about youth culture abroad.
2. Підведення підсумків уроку. Діалог вчителя з учнями. How did you feel about your participating in our discussions? Well, I heard that you've made progress in learning English? Speaking of self-esteem, did you manage your fright in answering teacher's questions?
Урок № Дата Клас 9 Тема: Ми просто підлітки Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Продовжувати навчати спілкуватися за темою. Формувати аудіативну компетенцію. Практикувати навички письма. Розвивати крос-культурну компетенцію. Удосконалювати комунікативну компетенцію. Виховувати почуття власної гідності, прагнення до активного способу життя. Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск.
ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ (15 хв)
1. Привітання. 2. Повідомлення мети уроку. Today we are going to continue to express the self-esteem and will listen to a dialogue of two friends. You'll also have an incredible experience in working with English proverbs.
3. Перевірка домашнього завдання. Учні зачитують інформацію, яку вони знайшли в Інтернеті (Your Language Portfolio: Writing. SB p. 58). У цей час троє учнів на дошці пишуть переклад речень (Express Yourself! WB p. 19 (b)), які потім перевіряє вчитель разом із рештою учнів.
4. Уведення в іншомовну атмосферу. a) Формування фонетичної компетенції. Rhyme and Reason. SB p. 53, CD 1, track 13. Listen to and read Grace Nicholas's poem and practise the sound /л/. b) Активізація лексичного матеріалу. Communication Box: How to express your self-esteem. CD 1, track 12 SB p. 52 Учні прослуховують слова, записані на диску.
|