Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 14
Тема: «Інструктаж з БЖД». Практична робота№1 Різноманітність членистоногих. Мета: під час практичної роботи навчитися порівнювати та визначати представників членистоногих. Навчити учнів визначати класи членистоногих за зовнішніми ознаками. Розвивати критичне мислення, вдосконалювати практичні навички визначення видів. Активізувати учнів до самостійного пошуку цікавих фактів з життя тварин. Виховувати любов до природи і екологічну культуру Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів: називає: - середовища існування тварин; - рідкісні види України та свого краю; наводить приклади: -тварин, які належать до зазначених груп; - видів тварин, що є паразитами людини та переносниками збудників хвороб; розпізнає: характеризує: - визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп; - різноманітність тварин; - особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі; - пристосування тварин до польоту; - роль тварин у екосистемах та значення в житті людини; визначає: - риси пристосованості тварин до середовища існування; застосовує знання: робить висновок: Обладнання і матеріали: малюнки та колекції тварин типу Членистоногі, лупа, лінійка, визначники. Тип уроку: практична робота Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань (розгадування загадок) В нього восьмеро очей, Ніжки від самих плечей. З павутинки робить сітку: Восени, зимою, влітку.... (Павук)
По травичці, по землі Коні бігають малі. Іподромом для них луг, Не поставиш їх у плуг! (Коник-стрибунець)
У живого гвинтокрила На спині прозорі крила. Кольорові шати, Любить мандрувати. (Бабка)
На дні річному проживаю, Я небезпечні клешні маю, Довгі вуса, чорні очі, А вперед іти не хочу! (Рак)
Заповзята трудівниця, Вона праці не боїться. Дуже сильна ця комаха Називається …..(Мураха)
В мене довгий хоботок, З квіт збираю я пилок. Ще яскраві крильця маю, Безтурботно я літаю. (Метелик)
Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця, Голос тоненький, а ніс довгенький; Хто його уб’є, той свою кров проллє.(Комар)
Маю ніжки, маю крила, У медок свій ніс вмочила... Хто побачить – той турне. А чому женуть мене? (Муха)
Не мотор, а шумить, Не пілот, а летить, Не гадюка, а жалить.(Бджола) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Диктант На дошці записані терміни – кожний під своїм номером. Вчитель читає визначення, а учні на листочках повинні вказати номер відповідного терміну – в тій послідовності, в якій вони були продиктовані. Терміни на дошці 1. Зелені залози 2. Симбіоз 3. Трахеї 4. Мальпігієві судини 5. Інстинкт 6. Регенерація Визначення до термінів - Дихальні трубочки в тілі комахи. - Дрібні трубочки – органи виділення у наземних членистоногих. - Органи виділення продуктів життєдіяльності. - Послідовний ланцюг рефлексів в складній поведінці у комах та інших тварин. - Іноді зустрічаються раки з клешнями різного розміру. Як називається процес відновлення втраченого органу? - Взаємовигідне співіснування різних організмів. Для наведеного прикладу відповідь виглядає так: 3-4-1-5-6-2 ІV. Хід роботи 1. Розгляньте колекції, або малюнки представників класу Ракоподібні. Визначте їх забарвлення, покрив, кількість кінцівок, розчленування тіла. Результати занесіть до таблиці. 2. Розгляньте колекції, або малюнки представників класу Павукоподібні. Визначте їх покрив, кількість кінцівок, розчленування тіла. Результати занесіть до таблиці. 3. Розгляньте колекції, або малюнки представників класу Комахи. Визначте їх покрив, кількість кінцівок, розчленування тіла, наявність крил. Результати занесіть до таблиці.
4. Зробіть висновок за якими ознаками дані організми відносять до типу Членистоногі. V. Узагальнення і систематизація знань Підсумок «Коли місяць назавжди померкне, а полуденне сонце буде ледве світитися темно-червоним світлом, коли всі моря замерзнуть, а полярні шапки, розповзаючись, зімкнуться на екваторі... Коли давно спорожнілі міста розсиплються на порох і всяке життя вже буде близьке до згасання, на плямі лишайника, що росте на голих скелях у нетанучих льодовиків Панами, під променями постарілого Сонця буде сидіти, чистячи свої вусики, крихітна, сумна комашка, останній залишок життя на нашій Землі». Ці слова сказав У.Холленд про комах в своїй праці „Книга про нічних метеликів”. Може бути, ще тоді, знаючи дивовижну здатність комах пристосовуватись до різних умов існування, він просто не підозрював, що ці маленькі істоти можуть запросто загинути від нашої з вами недбалості. А, щоб їх на землі залишилось якомога більше, треба просто любити все, що оточує нас на цій планеті. VІ. Домашнє завдання. 1.Опрацювати матеріал підручника. 2. Виконати завдання в робочому зошиті. 3. Підготувати міні-проект «Членистоногі на службі людини».
|