Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 24
Тема: Амфібії. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини Мета: сформувати знання учнів про наступний клас типу Хордові – Земноводні; розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв’язку з двома середовищами існування – водним та наземним; розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння спостерігати та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до земноводних тварин.
Обладнання і матеріали: таблиця «Внутрішня будова жаби», скелет жаби, зображення амфібій. Базові поняття і терміни: амфібії, легені, трикамерне серце, шкірне дихання, метаморфоз, пуголовок, нерест, клоака. Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів: Називає: - середовища існування тварин; - визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших; - рідкісні види України та свого краю; Наводить приклади: - тварин, які належать до зазначених груп; - видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості; Розпізнає: - тварин на зображеннях, у колекціях; Характеризує: - визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп; - різноманітність тварин; - пристосування тварин до життя у воді; - особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі; - роль тварин у екосистемах та значення в житті людини; Визначає: - риси пристосованості тварин до середовища існування; Робить висновок: - особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.
Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Експрес – тест 1. До хрящових риб належать: а) манта; б) осетер; в) лящ; г) горбуша; д) катран. 2. Людиною штучно розводяться: а) короп; б) латимерія; в) тріска; г) оселедець; д) щука. 3. Плавального міхура не мають: а) карась; б) горбуша; в) акула; г) скат; д) лосось. 4. Яке серце у риб: а) трубчасте; б) двокамерне; в) трикамерне; г) відсутнє. 5. Прохідними рибами є: а) річковий окунь; б) атлантичний осетер; в) короп; г) горбуша; д) скат-хвостокіл. 6. Хорду мають: а) окунь; б) осетер; в) білуга; г) короп.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Обговорення питання: Чому земноводні одержали таку назву? ІV. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя з елементами бесіди 1. Загальна характеристика класу Земноводні Амфібії або земноводні — перша група хребетних тварин, що освоїла наземне середовище, але зберегла тісний зв’язок з водним. Земноводні поширені повсюдно, але найбільш широко зустрічаються в регіонах з теплим і вологим кліматом. Живуть поблизу водоймищ. Характерні риси організації земноводних: 1. Тіло злегка сплющене й підрозділяється на голову, тулуб і дві пари п’ятипалих кінцівок. У невеличкої групи земноводних є хвіст. Мал.1. Зовнішня будова жаби озерної 2. Шкіра тонка, гола, волога, багата слизовими залозами. 3. Череп рухливо з’єднаний із хребтом, що складається із чотирьох відділів: шийного, тулубного, крижового й хвостового. Плечовий і тазовий пояси забезпечують кінцівкам опору. Мал.2. Скелет жаби
4. М’язова система складається з окремих диференційованих м’язів. Рухи різних частин тіла більш різноманітні, ніж у риб. 5. Земноводні — хижаки. У них розвинені слинні залози, секрет яких зволожує ротову порожнину, язик і їжу. Активно схоплена здобич перетравлюється в шлунку. Останній відділ травного каналу — розширена клоака. Клоака - розширена кінцева частина задньої кишки у деяких риб, усіх земноводних, плазунів, птахів та однопрохідних ссавців, в яку відкриваються статеві протоки й сечоводи. 6. Органи дихання дорослих тварин — шкіра й легені, у личинок — зябра. 7. Серце трикамерне. Є два кола кровообігу: велике і мале. Артеріями великого кола кровообігу тече змішана кров, і тільки головний мозок забезпечується артеріальною кров’ю. Мал.3. Будова кровоносної системи амфібій.
8. Органи виділення — парні тулубні нирки. 9. Передній мозок земноводних у порівнянні з таким же у риб має більші розміри й розділений на дві півкулі. Мозочок розвинений гірше у зв’язку з малою рухливістю. Будова органів слуху й зору пристосована до життя на суші. У личинок земноводних є орган бічної лінії. Мал.4. Будова нервової системи амфібій. 10. Запліднення зовнішнє, у воді. Розвиток з неповним метаморфозом, зі стадією рибоподібної личинки – пуголовка.
|