Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 26
Тема: Птахи. Визначальні ознаки будови Мета: cформувати знання учнів про особливості будови та процесів життєдіяльності цих птахів; розкрити пристосування до польоту у системах органів; розвивати уміння порівнювати біологічні особливості птахів із тваринами, що вже вивчили; виховувати бережливе ставлення до птахів, що мешкають поруч із людиною та птахів у дикій природі.
Обладнання і матеріали: таблиці «Зовнішня будова птахів», «Внутрішня будова птахів», набір пір᾽ я Базові поняття і терміни: дзьоб, цівка, куприкова залоза, контурне перо, пухове перо, махові та кермові пера, легені Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів: Називає: - середовища існування тварин; - визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших; Наводить приклади: - тварин, які належать до зазначених груп; - видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості; Розпізнає: - тварин на зображеннях, у колекціях; Характеризує: - особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі; - пристосування тварин до польоту; Визначає: - риси пристосованості тварин до середовища існування; Робить висновок: - особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.
Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Питання до учнів 1. Перелічіть найбільш характерні ознаки рептилій. 2. Коли виникли рептилії? 3. Чи можуть плазуни мати постійну температуру тіла? 4. Що ви знаєте про літаючих ящерів?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності - Де тільки ми не зустрічаємо птахів! Справді, птахи живуть скрізь. Ми зустрічаємо їх в усіх ландшафтах, в усіх країнах. Вони не бояться ані жарких екваторіальних районів, ані холодних полярних областей. Проблемне питання: Які пристосування виникли у птахів до середовища існування? Завдяки чому птахи можуть жити в різних куточках планети?
ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Зовнішня будова птахів Робота в творчих групах: Завдання1 (для першої групи): 1. На які відділи поділяється тіло птаха? 2. Які органи чуття містяться на голові? 3. Які кінцівки розрізняють у птахів? Завдання 2 (для другої групи): 1. Чим і як вкрите тіло птаха? Назвіть форми пір’я. Які їх функції? 2. Охарактеризуйте будову пера. Висновки викладіть у вигляді опорної схеми чи тез 2. Внутрішня будова птахів Опорно-рухова система До складу скелета входять череп, хребет і скелети кінцівок.
Мал.1. Скелет птахів Скелет кінцівок складається зі скелетів вільних кінцівок і скелетів їхніх поясів і включає ті самі кістки, що й скелет рептилій. Грудні хребці зрощені між собою та з крижовим відділом і несуть ребра, що рухливо з’єднані з грудиною. Хребці поперекового й крижового відділів, а також частина хвостових хребців зростаються з клубовими кістками й утворюють складний таз. М’язова система птахів характеризується більшим, ніж у плазунів, диференціюванням і розвитком мускулатури. Особливо сильно розвинені м’язи, прикріплені до киля, які опускають крило. Травна система Травний тракт птахів включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник, що відкривається в клоаку. Зубів немає, є дзьоб. У деяких птахів стравохід має розширення — зоб. Шлунок добре виражений, складається з двох відділів — мускульного й залозистого. У кишечнику відсутнє розмежування між товстою і прямою кишками. До травних залоз птахів належать слинні залози, печінка й підшлункова залоза.
Дихальна система
Кровоносна система Серце птахів чотирикамерне. Зберігається лише одна дуга аорти (права). Порівняно з рептиліями істотно зростає загальний об’єм крові (у птахів — 9 % від маси тіла). Еритроцити мають ядра. Артеріальна і венозна кров не змішується. Мал.3. Кровоносна система птахів. Видільна система Представлена тазовими нирками й сечоводами, сечовий міхур у дорослих птахів відсутній. Нервова система Центральна нервова система складається з тих самих частин, що й нервова система рептилій, але півкулі переднього мозку й мозочок розвинені більше. Органи чуттів Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення оберігають дві повіки й мигальну перетинку. Акомодація ока досягається з допомогою зміни відстані між кришталиком і сітківкою, а також зміни форми кришталика (подвійна акомодація). Орган слуху складається із середнього й внутрішнього вух, у середньому вусі — одна слухова кісточка (стремінце). Середнє вухо утворює барабанну порожнину, що зовні закрита барабанною перетинкою, а з ротовою порожниною сполучена євстахієвою трубою. Зазвичай у птахів є ряд пір’я, що оточує слуховий отвір і сприяє концентрації звукових хвиль. Є органи дотику, нюху (слабко розвинені), смаку та шкірно-м’язового чуття.
V. Узагальнення і систематизація знань Біологічний диктант Особливості будови птахів, пов’язані з польотом Тіло птахів вкрите ____________________________________ Щелепи без __________________________________________ Передні кінцівки перетворилися на _______________________ Більшість кісток має всередині великі повітряні ____________ Пояс задніх кінцівок, зростаючись в одне ціле з поперековим і крижовим відділами хребта, утворюють міцний, легкий __________ Декілька дрібних кісток стопи зрослися в одну кістку - ______ Безперервну вентиляцію легень свіжим повітрям забезпечує __ Добре розвинені легені і ________________________________ Розвинений ____________________________________ яєчник. Птахи відкладають одночасно ______________________яєць. Немає _________________________________________ міхура.
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний параграф підручника
|