Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 30
Тема: Ссавці. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості. Лабораторне дослідження. Зуби ссавців Мета: Почати формувати знання учнів про найвищий за організацією клас хордових тварин – ссавців; ознайомити із загальною характеристикою будови тіла цих тварин; дати поняття “ссавці”; визначити ускладнення систем органів у порівнянні з іншими класами хордових тварин; розвивати уміння порівнювати зовнішню і внутрішню будову ссавців з птахами; уміння спостерігати, аналізувати та робити висновки; виховувати бережливе ставлення до ссавців України і тих, які живуть поруч із житлом людини; сприяти екологічному вихованню і природо дослідницькій роботі.
Обладнання і матеріали: таблиці «Зовнішня будова ссавців», «Внутрішня бідова ссавців», зображення тварин Базові поняття і терміни: ссавці, диференційовані зуби, альвеоли, слухові кісточки, ехолокація. Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів: Називає: - середовища існування тварин; - визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших; Наводить приклади: - тварин, які належать до зазначених груп; - видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості; Розпізнає: - тварин на зображеннях, у колекціях; Характеризує: - визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп; - особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі; - пристосування тварин до польоту; - пристосування тварин до життя у воді; Визначає: - риси пристосованості тварин до середовища існування; Робить висновок: - особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.
Тип уроку: Засвоєння нових знань Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Питання до учнів Як улаштована нервова система плазунів і птахів? Як улаштована опорно-рухова система плазунів? Як улаштована видільна система плазунів і птахів? Як улаштовані органи дихання плазунів і птахів? Як улаштована травна система плазунів і птахів? Як улаштована кровоносна система плазунів і птахів?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Ми розпочинаємо вивчати найскладніших за організацією будови тіла – ссавців. Вони займають панівне становище серед усього тваринного світу планети. Що ж це за тварини?
ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Зовнішня будова ссавців Ссавці — це високоорганізований клас хордових тварин, що нараховує понад 4, 5 тисяч видів. Його представники заселили всі середовища існування, включаючи поверхню суші, ґрунт, морські й прісні водойми, приземні шари атмосфери. Загальна будова тіла в ссавців така сама, як і в рептилій. - Які відділи тіла в рептилій ви знаєте? Тіло поділене на голову, шию, тулуб, парні передні й задні кінцівки, хвіст. Кінцівки розташовані під тулубом, завдяки чому він піднятий над землею, що дає можливість тваринам пересуватися з великою швидкістю. Залежно від способу життя зовнішній вигляд ссавців може істотно відрізнятися. У літаючих форм (кажани) є крила. Водні форми (кити) мають обтічну форму тіла, підземні мешканці (кроти) — кінцівки, що риють. 2. Покриви тіла На відміну від рептилій і птахів для ссавців характерна наявність великої кількості різноманітних залоз. Шкірні залози ссавців: - потові (виділяють піт); - сальні (виділяють секрети, що змащують волосся і шкіру); - пахучі (видозмінені сальні або потові залози); - молочні (видозмінені потові залози). Шкірні покриви ссавців утворюють велику кількість похідних. Вони виконують різноманітні функції, в основному зберігають тепло й захищають від несприятливих зовнішніх впливів. Рогові похідні шкіри: - волосся; - кігті; - нігті; - копита; - луска; - роги (крім рогів оленів). Суцільний покрив волосся ссавців утворює хутро. Воно недовговічне і періодично оновлюється. Зміна волосяного покриву називається линькою. Типи волосся ссавців: - пухове волосся (пух — коротке м’яке волосся); - остьове волосся (ость — товсте й пружне волосся); - чутливе волосся (вібриси — органи дотику). 3. Особливості внутрішньої будови ссавців 1. Мозковий відділ черепа крупніший, ніж у плазунів. Хребет складається з п’яти відділів. У шийному відділі завжди сім хребців.
Мал.1. Скелет ссавців 2. Мускулатура представлена складною системою диференційованих м’язів. Розвинена підшкірна мускулатура забезпечує зміну положення волосяного покриву, а також різноманітну міміку обличчя. Види пересування різноманітні: ходьба, біг, лазіння, стрибки, плавання, політ. Характерною ознакою класу є наявність діафрагми — куполоподібного м’яза, що розділяє грудну й черевну порожнини. З її допомогою відбувається процес дихання.
Мал.2. Внутрішня будова ссавців 3. Травний тракт ссавців включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник. У деяких видів є защічні мішки. На дні ротової порожнини розташований язик. Зуби ссавців диференційовані й поділяються на різці, ікла, передкорінні та корінні. Загальна кількість зубів та їх розподіл по групах постійні для кожного виду і служить важливою систематичною ознакою. Шлунок ссавців у зв’язку зі спеціалізацією харчування може диференціюватися на кілька відділів. У кишечнику виокремлюють тонку, товсту і пряму кишки. На межі між тонкою й товстою кишками розташована сліпа кишка. Як правило, у рослиноїдних видів кишечник відносно більш довгий, ніж у всеїдних або хижих видів. До травних залоз ссавців належать слинні залози, залози шлунка й кишечнику, печінка (має жовчний міхур) і підшлункова залоза. 4. Серце чотирикамерне, як і у птахів. Є ліва дуга аорти. Всі органи й тканини тіла забезпечуються чистою артеріальною кров’ю. Сильно розвинена губчата речовина кісток, червоний кістковий мозок яких є кровотворним органом. 5. Органи дихання — легені — мають більшу дихальну поверхню за рахунок альвеолярної будови. У дихальних рухах, крім міжреберних м’язів, бере участь і діафрагма. Інтенсивність процесів життєдіяльності висока, виробляється багато тепла, тому ссавці — теплокровні тварини (як і птахи). 6. Органи виділення — тазові нирки. Сеча виводиться сечівником назовні. 7. Головний мозок, як і у всіх хребетних тварин, складається з п’яти відділів. Особливо великі розміри великих півкуль переднього мозку, вкритих корою (у багатьох видів звивистою), і мозочка. Кора стає вищим відділом центральної нервової системи, що координує роботу інших відділів мозку й усього організму. Форми поведінки складні. 8. Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення в більшості ссавців оберігають два повіки й мигальна перетинка. Форма рогівки опукла, а кришталика — лінзоподібна. Акомодація ока досягається з допомогою зміни форми кришталика. Орган слуху складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вух, у середньому вусі — три слухові кісточки (стремінце, коваделко і молоточок). У деяких видів виявлено здатність до звукової локації (ехолокації). Органи дотику представлені в основному добре розвиненим волоссям. Спеціалізоване дотикальне волосся називаються вібрисами. Органи нюху розвинені дуже сильно. У носовій порожнині є велика кількість раковин. У тварин із кращим нюхом кількість раковин більша, а їхня форма складніша. Добре розвинені й органи смаку, що розміщаються у вигляді сосочків на поверхні язика. 9. Ссавці — роздільностатеві тварини із внутрішнім заплідненням.
V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження. Тема: Зуби ссавців Мета: ознайомитися із будовою зубів ссавців, виявити взаємозв’язок між будовою зубів та характером основної їжі тварин. Обладнання: інструктивні картки, зображення чи макети зубів ссавців, олівці. Хід роботи
2. Замалюйте внутрішню будову зуба ссавця. Позначте коронку, корінь, емаль, цемент, дентин, пульпу зуба. 3. У висновку поясніть у чому полягають відмінності зубного апарату представників рослиноїдних та хижих тварин. З чим це пов’язано?
VІ. Домашнє завдання. 1. Опрацювати відповідний параграф підручника 2. Підготувати повідомлення на одну з тем: - Ряд Однопрохідні, або Яйцекладні. - Ряд Сумчасті. - Ряд Комахоїдні. - Ряд Гризуни. - Ряд Зайцеподібні.
|