Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






V. Формування навичок роботи з мишею.






Ознайомлення із змістом комп’ютерної частини уроку. Розповідь вчителя.

Демонстрація вчителем роботи програми «Стрільці по яблуках».

Міні-бесіда про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером.

? Чи можна розпочинати роботу з комп’ютером без дозволу вчителя?

? Як слід сидіти за комп’ютером?

? Хто повинен допомогти сусідові на уроці, якщо в нього виникли запитання: ти чи вчитель?

? Чи можна використовувати клавіші клавіатури, з якими ви не знайомі?

? З якою клавішею ми вже познайомилися? Як вона виглядає і де розміщується на клавіатурі?

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Стрільці по яблуках».

Фізкультхвилинка.

Ми берізки і кленці,

В нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаєм ряди,

Виправляємо гілки.

Ледь зіп’явшись з корінців,

Дістаєм до промінців.

Наші ніжки-пагінці

Хиляться на вітерці

Вправо, вліво. І весь сад

Нахиливсь вперед-назад.

VI. Розв’язування завдань для Розумників і Розумниць.

Задачі для допитливих.

1. П’ять яєць зварились за 10 хв. За скільки хвилин звариться одне яйце? (10 хвилин)

2. У дівчинки стільки ж братів, скільки й сестер, але в хлопчика з цієї родини братів немає. Скільки в цій сім’ї хлопчиків і скільки дівчаток? (1 хлопчик і 2 дівчаток)

3. Визнач числову закономірність і доповни числовий ряд: 1, 4, 7, 10, … (Кожне наступне число на 3 більше за попереднє. 1, 4, 7, 10, 13, 17, 20, …)

В гостях у Розмалюйка. Розфарбуй віконечка в казковому будинку. Ти маєш три олівці – жовтий, червоний, синій. Розфарбувати потрібно так, щоб не було однакових рядків і олівці всіх кольорів були використані.

  1. Підсумок уроку.

На уроці ми гарно працювали, старались,

Про можливості комп’ютера дізнались.

Розум свій знаннями збагатили,

Бо уважно слухали і гарно вчили.

Тож заняття це пройшло не марно,

Будемо навчатись старанно і гарно.

VIII. Домашнє завдання.

Виконати малюнок «Мій помічник – комп’ютер».

 

Урок 3

Тема. Обговорення можливостей комп’ютера. Демонстрація режимів роботи комп’ютера.

Мета. Продовжити знайомити з можливостями комп’ютера. Продемонструвати режими роботи комп’ютера. Розвивати логічне мислення, кмітливість. Виховувати культуру навчальної праці при роботі з комп’ютером.

Обладнання. Завдання на картках для Розумників і Розумниць.

Хід уроку

  1. Організація класу. Дзвенить дзвінок,

Починається урок.

Будемо ми гарно працювати,

Щоб комп’ютер добре знати.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Прокоментуйте прислів’я: «Рибак дощу не боїться».

Чи зупинять вас перші труднощі на уроках «Сходинки до інформатики» при оволодінні комп’ютерною грамотністю?

Отже, у нас є спільна мета - стати вправними користувачами комп’ютера. То ж продовжимо нашу подорож комп’ютерною країною.

  1. Сприймання та усвідомлення режимів роботи комп’ютера.

? В якому стані зараз знаходиться комп’ютер? (Він вимкнений)

? А що потрібно зробити, щоб підготувати комп’ютер до роботи? (Його потрібно увімкнути)

Ввімкнення комп’ютера проводиться в строго зазначеній послідовності:

ÿ спочатку вмикається комп’ютер до мережі живлення;

ÿ потім вмикається монітор;

ÿ а далі вмикаємо системний блок.

Комп'ютер ожив. Засвітився екран монітора, на ньому з'являються написи, комп'ютер перевіряє працездатність, готовність всіх своїх пристроїв, тоб­то готується до роботи.

Процес підготовки комп'ютера до роботи називаєть­ся завантаженням. Завантаження комп'ютера відбу­вається за допомогою спеціального диска, який називається системним диском. Процес закінчився і комп’ютер готовий до роботи.

? Що потрібно зробити по завершенню роботи з комп’ютером? (Його слід вимкнути)

Вимкнення комп’ютера здійснюється у зворотній послідовності. Сформулюйте алгоритм вимкнення комп’ютера.

  1. Сприймання та усвідомлення можливостей комп’ютера.

Міні-бесіда про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером.

? Чи можна розпочинати роботу з комп’ютером без дозволу вчителя?

? Як слід сидіти за комп’ютером?

? Якою повинна бути відстань від очей до екрана монітора? Чому?

? З якою клавішею ми вже познайомилися? Як вона виглядає і де розміщується на клавіатурі?

? Для чого вона використовується у навчальних програмах?

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Де використовують комп’ютер».

Сьогодні для переходу до наступного, або попереднього слайду ми будемо використовувати кнопки зі стрілками на екрані монітора. Відповідну кнопку потрібно обрати.

? За допомогою якої кнопки мишки виконується вказівка «вибрати»?

В ході перегляду слайд-фільму проходить бесіда із залученням учнів «Де використовують комп’ютер?»

Фізкультхвилинка. Раз, два, три, чотири, п’ять.

Стали в колі ми кружлять.

Покружляли, розійшлися.

До роботи знов берися.

  1. Розв’язування завдань для Розумників і Розумниць.

Задачі для допитливих.

1. Коля вищий за Васю, але нижчий за Сергія. Хто вище: Вася чи Сергій? (Сергій)

2. Водій автомашини має двох рідних сетер, а вони не мають брата. Як це може бути? (Водій автомашини – жінка)

3. Два учні грали в лото 30 хвилин. Скільки хвилин грав кожний? (30 хвилин)

В гостях у Розмалюйка. Домалюй відсутні деталі у зображені слоненяти.

  1. Підсумок уроку. Я гадаю, що ви зрозуміли, як важливо правильно вмикати і вимикати комп’ютер. Тому ми будемо впевнено з вами підніматися сходинками пізнання. Під час цієї подорожі я буду ділитися своїми зернами мудрості з тими, хто хоче більше знати.

Урок 4

Тема. Складові частини комп’ютера. Формування навичок роботи з мишею

Мета. Формувати навички роботи з мишею (відпрацювання вказівки «перетягнути»). Розвивати логічне мислення, увагу. Виховувати культуру навчальної праці при роботі з комп’ютером.

Обладнання. Малюнки лісових звірів; завдання на картках для Розумників і Розумниць.

Хід уроку

  1. Організація класу.

Доброго ранку! – травам росистим.

Доброго ранку! – квітам барвистим.

Доброго ранку! – сонечку ясному,

Людям усім і усьому живому!

Діти, ви чули дзвоник. Він оголосив про початок уроку, але урок розпочався не тільки у нас, а і в лісовій школі. Де ми сьогодні і побуваємо.

У цій школі навчаються комп’ютерної грамоти лісові мешканці. А хто їх навчає, ви дізнаєтеся відгадавши загадку.

Що воно за дивна птиця –

Світла денного боїться.

Дзьоб гачком, великі очі

І не спиться їй щоночі.

Ух-ху-ху – кричить вона,

Відгадали? Це - … (Сова)

Сова погодилась подарувати вам зерна мудрості, а її учні розкажуть про таємниці комп’ютера.

  1. Сприймання та усвідомлення складових частин комп’ютера.

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

А зовуть її … (Лисиця)

Лисичка. Діти, погляньте на комп’ютерний стіл. Ви відразу впізнаєте монітор, бо він схожий на телевізор. Якщо комп’ютер допомагає комусь малювати, то на екрані ви будете бачити рисунок. Якщо іншому він допомагає написати музику, то на екрані відображається нотний стан з нотами. Екран монітора відображає те, над чим працює комп’ютер.

Хоч у нього шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть, тоді не п’є

І не ходить, не гуляє,

А у лігво залягає. (Ведмідь)

Ведмідь. Я вам розповім про системний блок, який схожий на рукавичку. Бо в ньому містяться інші пристрої, які проживають в мирі та злагоді. А саме, пам'ять, процесор, дисководи для роботи з дисками та деякі інші пристрої.

Процесор керує роботою комп’ютера. Отже, він є найголовнішим, хоча любить і поспати. Спить і думає, відкривши око… Думає, як виконати бажання всіх, хто звертається по допомогу.

Слід зазначиш, що процесор — це мозок і серце будь-якої обчислювальної машини. У великих ЕОМ його називають центральним процесором, а в наших ПК — це мікропроцесор. Він проводить обчис­лення, обробляє команди, виконує мільйони опера­цій за секунду.

А пам'ять має здатність все запам’ятовувати і при звертанні до неї, надавати потрібну інформацію. Пам'ять комп' ютера є сховищем інформації, з якою працює комп’ютер. Вона призначена для збереження програм, вхідних даних, результатів обчислень.

Я влаштований хитренько:

Бо у мене комора близенько.

Де комора? За щокою!

Ось чому вона зі мною! (Хом'як)

Хом’ячок. А я родич комп’ютерної мишки, яка має товаришку клавіатуру. Клікаючи кнопками мишки, ви матимете змогу давати вказівки комп’ютеру на виконання певних команд. А ввести текст у комп’ютер вам допоможе клавіатура.

Звірок маленький, взимку біленький

По снігу стрибає і узори вишиває. (Зайчик)

Зайчик. Принтер – це хороша річ. Він усі малюнки, фотографії, тексти надрукує вам на аркуші паперу. А сканер, навпаки, допомагає вводити малюнки, фотографії, тексти в комп’ютер.

І стрибає, і літає.

І про все на світі знає.

Не тримається на місці,

А розносить швидко вісті. (Сорока)

Сорока. Я принесла вам інформацію на хвості про модем. Він має здатність передавати інформацію з одного комп’ютера на інший і швидко, як і я у лісі.

Зайчик. А тепер вирушимо на лісову галявину. Відгадайте загадки і дізнайтеся, що росте на галявині.

Хто сидить на білій ніжці

Біля шляху під листочком.

Встала шапка з-під трави

Та немає голови. (Гриб)

Росте вона в лісочку,

Має червону сорочку.

Хто йде, той поклониться. (Суниця)

  1. Формування навичок роботи з мишею.

Ознайомлення із змістом комп’ютерної частини уроку. Розповідь вчителя.

На галявину казкову,

На зелений килимок

Поспішайте, любі діти,

Ви збирати в козубок:

Ось суничка червонить

В козубок тобі спішить.

Подивись-но, під листочком

Заховалися грибочки.

Друже, ти часу не гай

В козубочки їх збирай.

Міні-бесіда про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером.

? Як слід сидіти за комп’ютером?

? Якою повинна бути відстань від очей до екрана монітора? Чому?

? Хто повинен допомогти сусідові на уроці, якщо в нього виникли запитання: ти чи вчитель?

Демонстрація вчителем роботи програми «Лісова галявина».

? Що відображається на екрані монітора при пересуванні мишки по килимку?

? Опишіть, як виконати вказівку «вибрати» за допомогою мишки?

Сьогодні ми з вами опануємо наступну вказівку «перетягнути». Яка виконується таким чином: курсор мишки слід встановити на об’єкт (грибочок або суничка), натиснути ліву кнопку і не відпускати її, пересувати мишку по килимку, відпустити ліву кнопку мишки в потрібному місці (над кошиком).

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Лісова галявина».

Фізкультхвилинка. Косооке зайченятко –

Довгі вушка, гарні лапки –

Повернулось вправо, вліво,

Головою покрутило.

Пострибало, потягнулось,

За морквинами нагнулось.

І почало їх збирать –

Один, два, три, чотири, п’ять.

Першу, другу – мамі й тату.

Дві морквини – сестрі й брату.

На пеньочок тихо сіло,

П’яту моркву смачно з’їло.

  1. Розв’язування завдань для Розумників і Розумниць.

Задачі для допитливих.

1. У кошику 8 маленьких м’ячиків: чотири червоних і чотири зелених. Елзік узяв шість з них і поклав у кишеню. Якого кольору м’ячики потрапили до кишені.

2. Одна білочка назбирала 9 сироїжок і 6 маслюків і поділилася з другою – дала їй 8 грибів. Яке найменше число сироїжок могла одержати друга білочка?

3. Вовк і лисиця змагалися з бігу. Хто яке місце зайняв, коли відомо, що лисиця була передостанньою?

  1. Підсумок уроку.

Чи хотіли б ви ще раз зіграти в подібну гру? Що найбільше сподобалося? Яке завдання викликало труднощі?

Урок 5

Тема. Істині та хибні висловлення. Розвиток логічного мислення. Формування навичок роботи з мишею.

Мета. Ознайомити з поняттям істинне та хибне висловлення. Формувати навички роботи з мишею (відпрацювання вказівки «відкрити»). Розвивати логічне мислення, кмітливість. Виховувати культуру навчальної праці при роботі з комп’ютером. Закріпити знання дітей про державні та народні символи України. Прищеплювати інтерес до вивчення її географії, історії та звичаїв.

Обладнання. Карта України; малюнки дуба на квітучій галявині, сови, різнокольорових дубових листочків з літерами; завдання на картках для Розумників і Розумниць.

Хід уроку

  1. Організація класу.

Дорогі діти! Подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. От бачите від ваших посмішок затишніше і світліше стало у нашому комп’ютерному класі.

Сьогодні ми завітаємо до загадкової країни Логіки. Діти, чи хочете ви потрапити до цієї країни? (Відповідь дітей).

Ну, якщо ніхто не проти, тоді приготуйтесь! Сядьте рівненько, покладіть свої рученята на парту, закрийте оченята і ми відправляємося до загадкової країни.

Уявіть собі галявину, в центрі якої росте кремезний дуб. Прислухайтесь, як співають дзвінкоголосі пташки. Відчуйте теплий дотик сонця. Це і є країна Логіки! Подорожуючи цією країною, ми будемо виконувати завданнями для Розумників і Розумниць. Відкрийте очі. Ось ми вже у країні Логіки.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Нам потрібно виконати завдання сови, яка живе у дуплі дуба-велетня. Відгадавши вірш-загадку, ми зможемо дізнатися про що йтиметься далі.

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна)

Молодці! Для того щоб пройти на галявину, сова пропонує вам заповнити асоціативний кущ «Що для вас означає Україна?» (Відповіді учнів, вчитель заповнює асоціативний кущ)

Так, це твоя Батьківщина, твоя держава, твій дім, твій рідний край. Це місце, де ти народився, де ти ходиш до школи, наші дуби, наш Дніпро… Усе це об’єднує в собі велика держава – Україна.

  1. Сприймання та усвідомлення понять істинні та хибні висловлення.

Робота з підручником. Ознайомлення з поняттями істинне та хибне висловлення.

Індивідуальна робота. Мудра сова хоче дізнатися як ви зрозуміли поняття істинне та хибне висловлення і пропонує виконати завдання.

Визнач які висловлення є істинними, а які – хибними? У відповідному стовпчику розфарбуйте зеленим кольором дубовий листочок.

Висловлення Істинні Хибні
2. Київ – столиця нашої держави.    
3. Герб – державний символ України.
4. Державний прапор України жовтогарячого кольору.
5. Гімн України – це урочиста пісня нашої держави.
6. Кущ бузку є народним символом України.
7. Вареники улюблена страва українців.

Робота в парах.. А зараз сова пропонує вам утворити пари і виконати наступне завдання «Заморочки із дупла».

Для кожного хибного висловлення сформулювати істинне. (Пари учнів по черзі беруть «заморочки», обговорюють і відповідають).

ÿ Дід Мороз кладе гостинці і подарунки дітям під подушку.

ÿ З булавою та мечем зустрічають в Україні гостей.

ÿ Матері дарують своїм дітям на щастя, на долю полотняну торбину, виряджаючи в дорогу.

ÿ Ковбаса є головною їжею на Святий вечір.

ÿ Традиційна страва козаків – борщ.

Фізкульхвилинка. Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться,

За щасливий день вчорашній,

Ви до сонця потягніться.

Раз присядьте, два присядьте –

І за парти тихо сядьте.

  1. Формування навичок роботи з мишею.

Ознайомлення із змістом комп’ютерної частини уроку.

В казковій країні сталася біда. Сова просить нашої допомоги.

? Діти, ви згідні вирішити проблему? (Відповіді дітей)

? Діти, з нашого дуба впало сім різнокольорових листочків. Розмістіть їх у правильному порядку та прочитайте слово, що утворилося. У якому порядку ми повинні розмістити листочки? Чому? (Червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Кольори листочків відповідають кольорам веселки)

? Чого бракує на галявині? (Метеликів)

А що трапилось нам розповість сова. Розповідь сови.

Барвистий метелик літав і літав,

Красою своєю усіх він вражав.

Ще юним метелик цей був.

Що в полон потрапить можна

Вірити нікому не хотів.

Побачивши мильну бульку, він підлетів.

Хотів пожартувати, а в неволю уздрів…

Щоби визволить його кожен зумів:

Потрібно знищить бульки всі,

Клацнувши лиш раз по ній.

А щоби визволить метелика з неволі

Лівою кнопкою клацни ти - двічі.

Демонстрація вчителем роботи програми «Мильні бульки».

? Що відображається на екрані монітора при пересуванні мишки по килимку?

? Опишіть, як виконати вказівку «вибрати» за допомогою мишки?

Сьогодні ми з вами опануємо наступну вказівку «відкрити». Яка виконується таким чином: курсор мишки слід навести на об’єкт (мильна булька) і швидко клацнути лівою кнопкою мишки двічі.

Гра «Істине-хибне» про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером. (Якщо висловлення істинне діти плещуть у долоні, якщо хибне –хитають головою)

? Роботу за комп’ютером можна розпочинати без дозволу вчителя.

? Не можна використовувати кнопок і клавіш, з якими ми ще незнайомі.

? Відстань від екрана до очей повинна бути менше 40 см.

? Працюючи за комп’ютером можна їсти.

? При роботі за комп’ютером руки завжди повинні бути чистими і сухими.

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Мильні бульки».

  1. Розв’язування завдань для Розумників і Розумниць.

Поміркуй і закінчи висловлення.

æ Якщо Дніпро довший, ніж Дністер, то Дністер …

æ Якщо гора Говерла вища, ніж, то …

æ Якщо в Києві більша кількість населення, ніж у Харкові, то у Харкові …

В гостях у Розмалюйка. «Метеликова математика». Розфарбуй відповідно до гами кольорів. 1 – зелений, 2 – жовтий, 3 – червоний, 4 помаранчевий, 5 – блакитний.

VI. Підсумок уроку. Прокоментуй прислів’я. Дуб виростай – Україну звеличай.

У кожного з вас на партах є улюблені квіти, пов'язані з Україною. Ось зараз із квітів вашої любові ми сплетемо віночок навколо карти України, щоб наша рідна Батьківщина процвітала, була ще кращою і жила у любові своїх синів і доньок, які сьогодні ще сидять за партами і старатимуться добре вчитися, щоб стати гідни­ми громадянами своєї держави у майбутньому. Прикріплюючи квітку, кожен із нас прислухається до свого серця і скаже заповітні та щирі слова про Україну. Яка наша Батьківщина? Адже, слова, що йдуть від серця, найщиріші та найтепліші. (Вчитель першим прикріплює свою квітку, промовляючи слово, наприклад мила, дорога, славна, чу­дова, чарівна).

? Чи сподобалася вам «наша Батьківщина»?

? Які знання ви отримали сьогодні на уроці? Що нового дізнались?

? Чи сподобалось вам сьогодні на уроці?

Мені сподобалось, як ви сьогодні працювали на уроці. (Вчитель характеризує роботу учнів на уроці)

Урок 6

Тема. Розвиток логічного мислення. Закріплення навичок роботи з мишею.

Мета. Закріпити поняття істинне та хибне висловлення. Формувати навички роботи з мишею (відпрацювання вказівки «перетягнути»). Узагальнити знання учнів про основні геометричні фігури в ході розв’язування нестандартних завдань. Розвивати логічне мислення, кмітливість, творчість. Прищеплювати гігієнічні прави­ла роботи з комп'ютером.

Обладнання. Малюнки зорельоту та карти подорожі; набір геометричних фігур; завдання на картках для Розумників і Розумниць.

Хід уроку

  1. Організація класу.

Сходинки до інформатики – це свято.

А комп’ютер - друг для нас.

Не було б уроків цих в нас,

II. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з підручником. Проходження лабіринту та здійснення посадки на зореліт.

Запрошую вас вирушити в подорож до цікавої країни Геометроляндії, в якій проживають різноманітні геометричні фігури.

III. Розв’язування задач для Розумників і Розумниць.

Перша зупинка «Незвичайні роботи».

? З яких геометричних фігур складаються роботи?

? Яка фігура одна?

? Чим роботи відрізняються?

Друга зупинка «Малювалки».

1. Знайди на малюнку геометричні фігури та роз­фарбуй прямокутники в червоний колір, квадрати — в зелений, трикутники — в синій, а кола — у жовтий.

 

2. У вас є намальований прапорець. Є три види кольорів. Необхідно зафарбувати прапорці по-різному. Як ви за­фарбуєте? (Фарбувати за часом).

 

 

Третя зупинка «Логічна».

1. Який будинок зайвий і чому? (Декілька варіантів відповіді)

 
 

 


2. Визнач які висловлення є істинними, а які – хибними? Познач істинні висловлення галочкою у квадратику.

3.

 

 


o Усі фігури зафарбовано.

o Один прямокутник червоний.

o Деякі овали помаранчеві.

o Маленький квадрат жовтий.

o Усі трикутники не рожеві.

o Дві фігури зафарбовано у зелений колір.

Четверта зупинка «Фізкульхвилинка».

Раз, два! Час вставати,

Від занять відпочивати.

Три, чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Сім, вісім! Потягнулись,

Покрутились, повернулись.

Девять, десять! Час настав

Повернутись нам до справ.

Подорож країною Геометроляндія продовжується.

IV. Формування навичок роботи з мишею. П’ята зупинка «Комп’ютерна».

Ознайомлення із змістом комп’ютерної частини уроку.

Демонстрація вчителем роботи програми «Розібрані малюнки».

? Що відображається на екрані монітора при пересуванні мишки по килимку?

? Опишіть, як виконати вказівку «перетягнути» за допомогою мишки?

Гра «Істине-хибне» про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером. (Якщо висловлення істинне діти плещуть у долоні, якщо хибне – хитають головою)

? Відстань від екрана до очей повинна бути менше 50 см.

? Працюючи за комп’ютером можна їсти.

? При роботі за комп’ютером руки завжди повинні бути чистими і сухими.

? Сидіти потрібно так, щоб спина була рівною, лікті – на столі.

? При роботі за комп’ютером можна торкатися шнурів, роз’ємів та розеток.

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Розібрані малюнки».

Шоста зупинка «Творча». Побудуйте із геометричних фігур композицію. (Колективна робота)

V. Підсумок уроку.

Сьома зупинка «Підсумкова». Ось і закінчилася наша подорож країною Геометроляндія і зореліт привів нас на останню зупинку.

 

Урок 7

Тема. Розвиток логічного мислення і математичних здібностей. Комп’ютерна підтримка уроків математики.

Мета. Формувати навички роботи з мишею. Повторити знання учнів про космос. Розвивати логічне мислення, кмітливість, увагу. Закріпити знання загального випадку додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток; формувати обчислювальні навички; закріпити навички усної лічби.Піднімати емоційний настрій шляхом використання пригодницьких елементів, сюрприз­них моментів. Виховувати культуру навчальної праці при роботі з комп’ютером.

Обладнання. Глобус; набір геометричних фігур для складання ракети; набір різнокольорових карток з різними цифрами; знімки планети Земля; завдання на картках для Розумників і Розумниць.

Хід уроку

VI. Організація класу.

Не урок, а справжнє свято,

Бо полинем у світи.

Мандруватимем завзято,

Юний друже, я і ти!

VII. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-подорож.

? А хочете дізнатись мету нашої подорожі?

? Діти, що ж це за предмет такий круглий? (Глобус)

Він точнісінько такий, як наша Земля, тільки порівняно з нею, дуже маленький. Допомагає людям більше дізнатися про Землю.

Наша планета – Земля.

Щедра вона і багата.

Гори, ліси і поля –

Наша домівка, малята.

? Діти, а хотіли б ви дізнатися, як виглядає наша планета з Космосу?

Сьогодні наші друзі Ганнуся, Мудрунчик і Елзік будуть космонавтами.

Девіз уроку (читають хором): Щоб нам злетіти до зірок –

Новому вчимось крок за кроком.

Космонавтам треба виконати програму підготовки до польоту, а це багато різних завдань. Ми повинні допомогти пройти їм ці випробування. Діти, ви погоджуєтесь? Після успішного виконання завдання на небі буде з’являтись зірка.

VIII. Розв’язування задач для Розумників і Розумниць.

Робота в парах «Збери ракету». Для польоту нам потрібна ракета. Візьміть з конверта фігури. Що це за фігури? Вам потрібно зібрати з них ракету.

Ось і перша зірка засіяла на небі.

Вправа «Тренуємо пам'ять». Відомо, що у кожного космонавта повинна бути добра пам'ять. Для цього її потрібно тренувати. Зараз я буду показувати картки різних кольорів з різними цифрами. Уважно подивіться і запам’ятайте їх. (Потім показувати кольорові картки без цифр. Діти повинні показати цифру, яка була зображена на картці.)

З’явилася ще одна зоря.

Індивідуальна робота «Найкращий обчислювач». Борт-інженер доповідає, що у головному комп’ютері щось зламалося і порушився цифровий ряд. Його потрібно правильно викласти. Діти, ви допоможете?

Впиши пропущені числа.

Своїм світлом нас радує третя зірка.

Ознайомлення із змістом комп’ютерної частини уроку. Ну а зараз вирушаємо на космодром, де космічні кораблі стартують у космос. Від професійної роботи диспетчера залежить життя і здоров’я космонавтів. Тому перед стартом ракет потрібно уважно вислухати останні настанови, що стосуються правил роботи з комп’ютерною програмою «Математичний космодром».

Демонстрація вчителем роботи програми «Математичний космодром». Запускаємо першу ракету.

Гра «Істине-хибне» про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером. (Якщо висловлення істинне діти плещуть у долоні, якщо хибне – хитають головою). А зараз з’ясуємо, як ви засвоїли правила роботи за комп’ютерним пультом.

? Відстань від екрана до очей повинна бути не менше 50 см.

? Працюючи за комп’ютером не можна їсти.

? При роботі за комп’ютером руки завжди повинні бути брудними і мокрими.

? Сидіти потрібно так, щоб спина була рівною, лікті – на столі.

? При роботі за комп’ютером не можна торкатися шнурів, роз’ємів та розеток.

Ось і четверта з’явилася зірка.

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Математичний космодром».

А зараз ви самостійно будете керувати злетом ракет у космос. На старт! П’ять, чотири, три, два, один! Пуск.

На небі засіяла наступна зірка.

Сторінка ерудита. Срібними і золотими ліхтариками мерехтять зорі на нічному небі. Ці зорі знаходяться дуже-дуже далеко від нас. Їх так багато, що в них не можна розібратися. Найяскравіші мають свої імена. Якщо їх згрупувати, то утворяться сузір’я – знаки Зодіаку. І кожне сузір’я має свою історію, свою легенду.

? Діти, чи боїтеся ви темряви?

Психогімнастика. Заплющіть очі. Нашу планету Земля сповиває тиха ніч… На небі спалахують чарівні зірочки – більші та менші, що мерехтять золотом і сріблом. Уявіть себе зірочками. Замерехтіли наші зірочки – покліпайте очима. Зірочки засіяли промінчиками – підніміть руки вгору. Ось так яскраво сяють наші зірки.

Невдовзі ранок…

? Діти, як наступає ранок?

? Про що ви думали, дивлячись у зоряне небо?

? Яку зірку можна побачити тільки вдень? (Сонце)

Так, це Сонце. Воно освітлює і зігріває все навколо. У Сонця є своя родина – планети, що рухаються навколо нього. Наша планета Земля – одна з таких планет. Усі разом вони утворюють Сонячну систему. Сонце – найбільша зірка цієї системи.

Наша космічна подорож підходить до завершення. І мені надійшли знімки нашої планети Земля від Елзіка та його друзів. Давайте їх розглянемо.

? Який колір має планета Земля? (Блакитний)

Це колір повітря, води. Земля – єдина планета Сонячної системи, на якій існує життя.

Вправа на спостережливість «Таємниці далеких планет». Скільки всього невідомого приховують далекі планети. Ось і цей космонавт потрапив у дивовижний світ.

Знайди відмінності на картинках. Скільки відмінностей ви знайшли?

З’явилася ще одна зоря.

IX. Підсумок уроку.

Мандруючи Космосом, ми багато дізналися. Ми знаємо, що словом «космос» називають увесь зоряний простір, що існує за межами планети Земля.

Подивіться, яке гарне небо, скільки зірок на нашому шляху.

 

 

 

Урок 8

Тема. Короткі відомості про старовинні обчислювальні прилади. Комп’ютерна підтримка уроків математики.

Мета. Ознайомити учнів із старовинними обчислювальними приладами. Закріпити знання загального випадку віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток; формувати обчислювальні навички. Розвивати логічне мислення, кмітливість, уміння зосередитися в незвичайних умовах навчання. Виховувати самостійність, колективну співпрацю в групах, доброзичливе ставлення один до одного; виховувати інтерес до успіхів у математиці та по­чуття відповідальності під час роботи з комп'ютером.

Обладнання. Зірочки для оцінювання учнів, завдання на картках для Розумників і Розумниць; малюнок знака безмежності; комп’ютерна презентація «Старовинні обчислювальні прилади».

Хід уроку

  1. Організація класу.

Пролунав наш веселий дзвінок.

Діти, у нас - незвичайний урок.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Я дізналася, що під час космічної подорожі наші друзі Ганнуся, Елзік і Мудрунчик потрапили на планету обчислювальних пристроїв. Вони хочуть поділитися з нами отриманою інформацією і нам потрібно здійснити посадку ракет.

На уроці вас чекають випробування, різні завдання. Чи готові ви до них? Для цього вам потрібно об’єднатися в команди. За правильну відповідь ви будете отри­мувати зірочку. Та команда, яка набере за урок більше п’яти зірок - буде зарахована до загону юних космонавтів.

«Космонавтом мрієш стати – повинен багато знати» - це девіз нашого уроку.

  1. Розв’язування задач для Розумників і Розумниць.

Мозкова атака (усний рахунок).

Використовуючи написані слова, прочитай і розв'яжи приклади:

e Сума 40 + 30

e Різниця 80-50

e Збільшити на 43 + 5

e Зменшити на 67-3

e Відняти 50-1

e Додати 39 + 1

Утвори числа, назви наступне та попереднє. 4дес. 8 од., 9 дес. 3 од.

Групова робота «Найкращий обчислювач». Впиши пропущені числа.

Конкурс капітанів. Найскладніша на борту корабля - робота капітана. Він повинен поставити перед командою задачу та вміти її розв'язати. Новий крок - розв'язування задачі.

Задача. Було - 67 кульок

Продали - 44 ккульок

Залишилося —? кульок

На? кульок більше …

Складіть та розв'яжіть задачу за умовою. (У магазині було 67 кульок. На свято зустрічі космо­навтів було продано 44 кульки. На скільки більше кульок продали, ніж залишилося?)

Завдання для допитливих. Встанови логічну послідовність. Продовж ряд до шостого члена:

3; 6; 9; … 1; 3; 5; … 10; 5; 10; …

Ознайомлення зі змістом комп’ютерної частини уроку. Ну, а зараз прямуємо до космо­дрому, де космічні кораблі не тільки стартують у космос, а й повертаються додому з космічних подорожей. Під час роботи на космодромі не­обхідно виконувати певні правила з техніки безпеки. Яких же правил треба дотримуватися під час роботи на комп'ютері?

Бесіда про правила техніки безпеки під час роботи з комп’ютером.

Робота з комп’ютером. Комп’ютерна програма «Математичний космодром».

А зараз ви самостійно будете керувати посадкою ракет, які повертаються з космічної подорожі.

Гімнастика для очей.

1. Намалювати очима Сонце, нашу планету Земля (кругові оберти в одну сторону) та ще 2-3 планети поруч (кругові оберти в іншу сторону).

2. Малюємо зірку - 5 разів.

3. Подивилися далеко вперед, може, там летить космічний корабель, а потім на свого носика - 5 разів

4. Наша Галактика - безмежна. А знак безмежності — це перевернута цифра 8. Провели по ній оченятами.

5. Закрили очі, розслабили м'язи, порахували до п’яти відкрили очі.

Повернулися до пульта керування космічними кораблями.

Увага, космодром закривається. Всі повернулися на свої місця.

Сприймання та усвідомлення інформації про старовинні обчислювальні прилади. А зараз наші друзі розкажуть, як рахували люди в давнину. (Перегляд комп’ютерної презентації «Старовинні обчислювальні прилади»)

  1. Підсумок уроку.

Молодці! Ви не тільки пройшли всі випробування й за­раховані у загін юних космонавтів, але й отримали найцінніший скарб у світі. Який - відгадайте, розставте числа по порядку.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.066 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал