Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок 29. Тема.Різноманітність і видозміна кореня.
Тема. Різноманітність і видозміна кореня. Мета: продовжити формувати знання учнів про органи рослин; ознайомити з їхньою різноманітністю, взаємозв’язком та функціями; намагатися створити в учнів цілісні уявлення про рослину, як єдине ціле. З’ясувати особливості будови кореня як підземного вегетативного органа; ознайомити з його видами та кореневими системами; дати поняття “видозміни” кореня та їх різноманітність; розвивати уміння працювати із завданнями, уміння порівнювати, виділяти головне та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, охайно і чітко вести записи в зошитах. Матеріали та обладнання: малюнки та фото різних кореневих систем, таблиця «Корінь. Видозміни кореня», гербарій, роздатковий матеріал: корені та видозміни коренів (коренеплоди, бульбокорені, пагони плюща), надрукований роздатковий матеріал для самостійної роботи учнів. Основні поняття: корінь, коренева система, головний, бічні та додаткові корені, видозміни кореня Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. - Пригадайте, на які дві групи (за будовою)можна поділити всі рослини? - Чим вищі рослини відрізняються від нижчих? - Які дві групи органів є у рослин? - Які функції вони виконують?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. - Чи доводилося вам тримати за ручку розкриту парасолю, коли дме сильний вітер? Це зробити дуже важко. Адже парасоля виривається з рук і летить за вітром. А якщо вже дуже міцно її тримати, вона може потягти і вас за собою. Крони багатьох дерев мають вигляд парасолі. А столітній дуб має крону у десятки разів більшу за парасолю. Яка ж величезна сила потрібна, щоб міцні дерева з товстими стовбурами та усіма гілками дерев втримати на місці під час вітру чи буревію? Звичайна, потрібна сила могутнього велетня. Таку силу мають корені дерев. Ніби на стальних канатах, що розгалужені в усі боки, рослини тримаються на своїх коренях. Корені дуже міцні. Спробуйте розірвати корінь завтовшки з олівець. Це зробити досить важко. А корені велетенських дерев товстіші у десятки разів. У кожного дерева таких коренів дуже багато, і вони ростуть углиб та вшир. Корінь - плетиво химерне. П’є життєдайний сік землі, Щоб в колосі тіснились зерна, Щоб хліб духм’янивсь на столі. Проблема: які є корені у рослин? Чим корінь відрізняється від інших органів? Чому деякі корені видозмінюються? /Оголошення теми, мети уроку/ ІІІ. Сприйняття нового матеріалу. 1. Корінь – осьовий підземний вегетативний орган. Ознаки: – необмежений ріст – росте вниз – не має листків 2. Функції кореня ( обговорення з учнями, викреслювання схеми на дошці) - поглинає і транспортує воду та розчинені в ній мінеральні солі до інших органів; - виділяє в грунт продукти обміну речовин; - запасає поживні речовини.
3. Кореневі системи та їх характерні особливості: Демонстрація коренів двух рослин - кукурудзи та петунії/ - Подивіться, корінь один у рослини? Коренева система – сукупність усіх коренів рослини 1) Стрижнева коренева система має головний корінь, що галузиться за рахунок бічних. 4. Видозміни кореня (робота учнів з роздатковим матеріалом, матеріалами і ілюстраціями підручника) - Як ви гадаєте, чому в деяких рослин такі незвичайні корені? Видозміни утворюються в процесі пристосування до певних умов існування. У зв’язку з цим вони можуть виконувати додаткові функції. До видозмін кореня належать: - бульбокорені (жоржина) - дихальні корені – пневматофори; - ходульні корені (опорні); - повітряні корені (орхідея); - корені – присоски (гаусторії); - корені – причіпки (плющ) - грибокорені; - корені з бульбочковими бактеріями (вологий препарат). І V.Узагальнення та систематизація знань.
|