Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 25. Тема: Будова рослини. Клітини рослини.
Тема: Будова рослини. Клітини рослини. Мета: збагатити знання учнів про царство рослини як частину живої природи, про клітини рослини; забезпечити формування поняття «Органи рослин», уявлення про будову рослин і значення її органів; розвивати у дітей спостережливість, логічне мислення; виховувати любов до рідного краю, гуманне ставлення до всього живого. Тип уроку: засвоєння нових знань Обладнання: таблиця «Органи рослин», " Будова клітини рослини", гербарії, додатки Усі живі організми складаються з клітин М. Шлей ден і Т. Шванн Хід уроку І. Організація класу Розминка У кожної людини є улюблена рослина. Це квітка, дерево чи кущ, з яким пов’язані приємні спогади чи події. У давнину люди спостерігали, що певні рослини є цілющими саме для конкретної людини, і під час хвороб нерідко йшли до лісу, щоб обійняти " своє" дерево, набираючись від нього життєдайної сили. Закрийте очі, уявіть улюблену рослину. Опишіть її, ми відгадаємо назву. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Бесіда 2. «Назви процес». Кожен учень отримує пакет з 5 карток зі схематичними рисунками. На кожній картці учень пише назву зображеного процесу. (Додаток 2) Загадки про основні функції рослинного організму. (Прослуховуючи загадки, учні пишуть відгадки на аркуші паперу під відповідними номерами). 1). В мене вдома - скрізь вазони: На столі, на підвіконні, На серванті, на стіні. Поясніть тепер мені, Чи повітрю це не шкодить, Бо ж відомо, що виходить Під час дихання весь час З листя вуглекислий газ. (Під час фотосинтезу більше вуглекислого газу вбирається, ніж його виділяється під час дихання). 2). В шафу я вазон сховав Та й забув про нього. Схаменувсь - а він пропав. Поясніть, від чого. (Без світла, не відбувався фотосинтез). 3). Чув я якось, що в пустелі У пригоді для людини Може стати деревце Й плівка поліетилену. А тепер гуртом для мене Як поясните ви це? (Плівку накидають на деревце, під нею конденсується вода, що випаровується листками). ІІІ. Мотивація навчальної діяльності 1.Розгадування шифрограми Завдання. Скориставшись кодом, прочитайте назви термінів про які ми сьогодні будемо говорити. (додаток 1) Відповідь: клітина, орган. – Пригадайте, що нам відомо про клітини та органи рослин. IV. Вивчення нового матеріалу 1). Розповідь з елементами бесіди, викреслення схем 1. Форми існування живих організмів
3. Клітина рослин Розповідь з елементами бесіди Протягом багатьох століть учені намагалися з'ясувати, з чого " складаються" людина, тварини, рослини. В чому суть тієї загадкової матерії, яка " живе"? Існує декілька рівнів організації живої матерії і основою основ їх усіх (за винятком вірусів) є клітина - як одиниця живого, найменша структура, яка виконує функції, які і визначають стан, який має назву - життя. Запитання бесіди записані на дошці: — Яку будову має рослинна клітина? — Як ви можете довести, що клітини в рослині живі? — Як у рослині здійснюється взаємозв’язок клітин одна з одною? — Назвіть основні складові рослинної клітини. — Назвіть головні частини мікроскопа. Розкажіть про правила користування мікроскопом. Функції клітин: — поглинання речовин і енергії; — використання енергії для побудови складних сполук із більш простих; — ріст і розмноження Деякі організми, наприклад бактерії або амеби, побудовані всього тільки з однієї клітини, інші - із мільярдів клітин.Хоч різні організми дуже сильно відрізняються один від одного і за розмірами, і за способом життя, між їхніми клітинами багато спільного: всі клітини складаються з хімічних речовин одного і того ж типу і ці речовини підлягають в клітинах однаковим перетворенням. У багатоклітинних організмів клітини відрізняються за особливостями будови та виконуваними функціями; утворюють тканини, органи та їхні системи. Отже, багатоклітинний організм функціонує як цілісна система, а клітини є його елементарними структурними складовими частинами. 3. Будова рослин Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням. Корінь рослини. Він знаходиться у ґрунті. За допомогою кореня рослина закріплюється і живиться поживними речовинами. Стебло. На ньому є листки, квіти, плоди. Вони знаходяться над поверхнею ґрунту. По стеблу поживні речовини рухаються до листків, квітів, плодів. Ці речовини підтримують життя рослин. Стебло може бути зеленого або коричневого кольору. Листки найчастіше бувають зеленого кольору. Вони можуть бути гладенькі, шорсткі, округлі, чи зазубрені. Квітка. У кожної рослини вона різна за величиною, формою і кольором. За допомогою кольору квіти приваблюють до себе комах, які запилюють їх. Запилена квітка перетворюється на плід. Плоди також бувають різні за кольором і виглядом. Горіхи, яблука, груші - це плоди. За допомогою насіння з плодів рослини розмножуються. Отже, можна зробити такий висновок: органи рослин різних видів різняться довжиною, висотою, формою, розміщенням у просторі, кольором, розміром. 4. Складання опорної схеми " Будова рослини"
V. Узагальнення і систематизація знань 1 Фізкультхвилинка Хто ж там, хто ж там вже стомився І наліво похилився. Треба дружно всім нам встати, Фізкультпаузу почати. Руки в боки, вгору, вниз, Раз, два, три – не помились. Ми руками – Хлоп, хлоп, хлоп. І ніжками – топ, топ, топ. Як годинник, всі отак - Тік-так, тік-так. І урок продовжим наш. 2. Запис основних понять у робочі зошити. 3. Монограма Знайди слово Відповідь: Клітина 2. Робота над цитологічними прислів’ями " Краплина мала, а по краплині – море". Замінивши слово " краплина" на " клітина", який можна зробити висновок із прислів’я? Відповідь: Організм побудований із клітин. 3. Це цікаво… 1675 р. вийшла друком праця Марчело Мальпігі " Анатомія рослин", а 1682 р. під такою самою назвою з’явилась книга Неємії Грю. Вони започаткували особливу галузь ботаніки – анатомію рослин, що вивчає внутрішню будову рослинних організмів. VI. Підсумок уроку Вправа “ Я (не)радий(а), що була на уроці, тому що …”
VIІ. Домашнє завдання Відповідний параграф підручника
|