Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок 20. Тема: Роль бактерій у природі та значення в житті людини
Тема: Роль бактерій у природі та значення в житті людини Мета: дати загальні уявлення про бактерії, які спричиняють захворювання людей, тварин та рослин, охарактеризувати важливе значення бактерій у житті людини; ознайомити учнів з профілактикою захворювань, що спричиняють бактерії, з’ясувати роль бактерій у природі, їх практичну цінність розвивати логічне мислення, вміння працювати самостійно, виховувати навики гігієни. Обладнання: таблиця «Різноманітність бактерії, схеми картки. Тип уроку: комбінований.
Хід уроку І. Організаційний момент. Створення позитивного настрою на уроці. Вчитель: Побажайте, будь-ласка оди-одному успіхів ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Прийом «Вірю- не вірю». Учні повинні підтвердити або спростувати твердження вчителя (з поясненням) 1. Бактерії – прокаріоти 2. Бактерії дуже малі, тому не рухаються. 3. Бактерії – тільки гетеротрофні. 4. Кулясті бактерії – вібріони. 5. Циста – це спосіб розмноження бактерій 6. Фототрофи – це бактерії, в яких відбувається фотосинтез. 7. Бактерії можна побачити неозброєним оком 8. Із сприятливих умовах бактерія швидко розмножується. 9. У бактерій нестатевий спосіб розмноження 10. Бактерія здатна утворювати тільки одну спору. 11. Анаероби живуть без доступу кисню 12. Усі бактерії шкідливі для людини. 2. Робота з німими схемами (Учням роздають схеми, які потрібно заповнити)
Типи живлення Форми клітин бактерій
Будова бактерії
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Вчитель: Віка та Юля увечері захотіли попити молока. Юля нанила собі молоко, а решту в пакеті поставила в холодильник. Віка свій пакет залишила на столі в кухні. Ранком Юля пила на сніданок молоко з пакету, а Віка пила чай. Чому Віка не стала пити своє молоко? Обговорюємо відповіді. Правильно, діти, молоко Віки скисло. На сьогоднішньому уроці ми отримаємо відповідь чому воно скисло IV. Повідомлення теми і мети уроку (Учні записують тему у зошитах V. Вивчення нового матеріалу. Розповідь вчителя з одночасним заповненням таблиці.
VI. Самостійна робота учнів Складання пам’ятки «Заходи запобігання захворюванням і різні способи боротьби з хвороботворними бактеріями» - стерилізація - дезінфекція - лікарські препарати - щеплення - карантин - гігієна приміщень - громадська гігієна VII. Закріплення вивченого матеріалу А тепер послухайте листа, який я отримала від Мюнхаузена (зачитую листа) Ця дуже правдива історія відбулася зовсім недавно. Якось пролітаючи на ядрі над печерами Криму, я побачив жахливу картину. Мій знайомий печерний ведмідь відбивається з останніх сил від полчищ нахабних та дуже страшних створінь. Вони наступали на нього з усіх боків, він відступав усе далі й далі углиб печери. Я, звісно, помчав на допомогу своєму товаришу. Пліч-о-пліч ми з ним билися в Африці зі страшними морськими левами, і я не міг не допомогти другу. Я забіг у печеру, там було темно, сиро і, якщо казати правду, дуже брудно. Я витяг свою шаблю й накинувся на ворогів, але їх ставало тільки більше й більше. їх кількість збільшувалася на очах. Це була перша моя поразка. Але не в правилах Мюнхгаузена гинути на голодний шлунок, тому я дістав з кишені велике яблуко й хотів його з'їсти. Я дуже культурна й освічена людина, тому за будь-яких умов пам'ятаю про гігієну. Я згоден загинути від ворогів, але не від болю в шлунку. У мене завжди із собою є шматок мила, я почав мити руки, вороги наступали. Найближчий до мене захотів вихопити в мене яблуко, я бризнув на нього мильною водою. О диво!!! Він страшенно зблід, надувся і зник. Я подивився на мильну піну й почав її ширяти у ворогів, вони зникали один за одним. Ведмідь почав робити мильні кульки і шпуряти їх у чудовиськ. За годину ми сиділи біля вогню й пили чай з вишневим варенням. У печері ставало тепло, сухо, затишно. Усе було добре, але в кутах печери ще довго щось гупало й ойкало. А потім стало тихо. Я подивився на свого друга й подумав, що йому потрібно декілька порад, щоб ці чудовиська не з'явилися знову. А як ви вважаєте? Допоможіть мені, будь ласка, напишіть мені листа з порадами для мого друга — печерного кримського ведмедя. З повагою, ваш Барон Мюнхгаузен - Які помилки ви помітили в листі - Як ви вважаєте, що це були за чудовиська? - Чому вони завелися в печері ведмедя? - Які поради ви б надали другу Мюнхаузена? VIII.Рефлексія - Учні, а тепер скажіть будь-ласка чому молоко Віки, яке вона залишила на столі скисло, а Юлі в холодильнику залишилося світлим? - А чому без бактерій наша планета була б перетворена на купу сміття? XIX. Підсумок уроку Д/з Опрацювали текст підручника скласти кросворд «Бактерії» Намалювати малюнки за листом Мюнхаузена
|