Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 33. Тема:Листок – бічна частина пагона.
Тема: Листок – бічна частина пагона. Мета уроку: розглянути особливості зовнішньої будови листка як бічної частини пагона; ознайомити учнів із різноманітністю листків, розміщенням їх на стеблі, жилкуванням; продовжувати вдосконалювати дослідницькі вміння під час виконання лабораторних робіт, розвивати допитливість, спостережливість учнів, уміння робити висновки та узагальнення; розвивати мову, пам’ять, мислення, уяву, бачення прекрасного у простому; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та любов до рідного краю; виховувати культуру спілкування та толерантність Тип уроку: комбінований. Хід уроку Девіз уроку: «Не бійся відповідати: неправильна відповідь — теж відповідь, адже це свідчить про те, що ти думаєш». І. Організаційний момент. Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться. Пролунав уже дзвінок, В житті зробимо ще крок. Повернімося обличчям до гостей, Привітно скажемо: «Добрий день». Правда, це чудова ця фраза! Вона зближує нас одразу. А сказана вона досить вчасно. Сподіваюся, у всіх чудовий настрій. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізналися дуже багато таємниць із життя пагонів і коренів, а сьогодні вивчимо частину пагона — листок, і вияснимо у чому полягає різниця між листками рослин. Давньогрецька мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте посміхнемося один одному, перевіримо домашнє завдання, і вперед, до нових знань. ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Вставте пропущені слова в тексті. Видозмінюватися можуть як ……………, так і …………… пагони. Видозмінами надземних пагонів є ………….., вуса та ……….. Прикладами видозмін підземних пагонів є…………., стеблові бульби, …………., …………... Стеблову частину цибулини називають …………... У гладіолуса видозмінений підземний пагін за будовою подібний і до стеблової бульби, і до цибулини, тому такі видозміни пагона називають …………………….. Відповідь: надземні, підземні, колючки, бульби, кореневища, цибулини, бульбоцибулини, денцем, бульбоцибулинами. «Здогадайся!» Зовні воно трохи нагадує корінь, але відрізняється від нього наявністю вузлів, міжвузль, пазушної і верхівкової бруньок, відсутністю кореневого чохлика. Замість листків на ньому є бурі лусочки. Розвиваючись під землю, воно втрачає зелене забарвлення й не виконує функцію фотосинтезу. Про яку видозміну пагона йдеться? Відповідь: кореневище. 2. Знайдіть відповідність (пару) і запишіть за зразком: А-1, Б-2, В-3, Г-4, Д-5 Ж-
Відповідь: А-5, Б-4, В-2, Г-6, Д-3, Ж-1.
Педагогічна технологія: «Термінологічне лото»
Цікаві повідомлення. Елементи народної педагогіки на уроках біології. Народною називають ту педагогіку, яку створив народ зі знань і досвіду. Хочу звернути увагу на цибулину, що містить аскорбінову кислоту, вітаміни В1, В2, В5, солі Кальцію, Ф осфору. Свіжий сік уживають у разі ангіни, по одній чайній ложці три-чотири раз на день. Чай з кореневища пирію п’ють у квітні для зміцнення здоров’я. Позеленілі на світлі бульби містять отруйну речовину соланін, тому вживати в їжу такі бульби не можна, бо вони розладнують нервову систему. Висаджені позеленілі бульби підвищують урожайність на 30%. IV. Актуалізація опорних знань Біологічна розминка «Мозковий штурм» 1. Органи вищих рослин залежно від їхніх функцій поділяють на... і... (вегетативні та генеративні). 2. До вегетативних органів належать... і... (корені і пагони). 3. Корені бувають:...,... та... (головні, додаткові та бічні). 4. Існує два типи кореневих систем:... і... (стрижнева і мичкувата). 5. Пагін складається зі..., та... (стебла, бруньок та листків). 6. Осьовий орган рослини, який з’єднує між собою корінь, бруньки і листки... (стебло). 7. За напрямком росту та розміщенням у просторі стебла бувають прямостійкі, виткі, повзучі, чіпкі. 8. Місце прикріплення одного чи кількох листків до стебла називають... (вузлом). 9. Частина стебла між двома сусідніми вузлами має назву... (міжвузля). 10. Верхній кут, утворений стеблом і листком - … (пазуха листка). 11. Бічна частина пагона, що здійснює фотосинтез дихання та випаровування води - це... (листок). Отже, як ви вже знаєте, ми будемо зараз з вами пізнавати цікавий світ листків. Записуємо тему уроку. V. Вивчення нового матеріалу. Розповідь вчителя 1. Зовнішня будова листка. 2. Різноманітність листків за структурою. 3. Жилкування листків. Вправа «Шерлок Холмс» Діти отримують завдання дослідницького характеру. 1. Опрацюйте текст §13 «Які додаткові функції може виконувати листок і яка тривалість його життя.» Запишіть найбільше запитань до завдання. Хто найбільше напиши запитань зачитує, діти відповідають. VІ. Первинне закріплення знань. Виконання (за інструкцією) лабораторної роботи №7 “Будова та різноманітність листків”. VII. Проект «У світі цікавих листків»(додаток). Доповнення вчителя: «Чи знаєте ви що?» · В Індії росте рослина калір-канда, з'ївши один-два листочки якої, людина відчуває ситість протягом тижня, незважаючи па те, що в них немає ніяких поживних речовин. Завдяки такій здатності створювати ілюзію ситості, таблетки чи настої з листя калір-канди можна рекомендувати людям, які бажають позбутися зайвої ваги. · У помірному поясі на болотах ростуть невеличкі рослини з листками, вкритими дрібними ворсинками, які наповнені липкою рідиною. Це відомий комахоїд — росичка. Варто якійсь комасі лишеторкнутися хоч до однієї з її ворсинок, як спрацьовує природна пастка. Фізкультхвилинка Ви втомились? Саме час — дружно відпочить І знайому фізхвилинку В гості запросити. Ми писали, ми трудились Наші пальчики втомились А щоб далі нам писати, Треба пальці розім'яти. Руки вгору потягніть І до сонця підстрибніть! Всі присядем, встанем враз, Знов чекає праця нас.
VIII. Первинна перевірка засвоєння знань. Творчі завдання. 1. Два учні знайшли листки каштана і клена. Один сказав, що це прості листки, інший – що складні. Хто з них помилився? Хто з них правий? Завдання «Вгадай листок» 1. Черешковий, перистоскладний, із сітчастим жилкуванням. 2. Черешковий трійчастоскладний, із сітчастим жилкуванням. 3. Сидячий, простий, із паралельним жилкуванням. 4. Черешковий, пальчастоскладний, із сітчастим жилкуванням. 5. Сидячий, простий, з дуговим жилкуванням. 6. Черешковий, простий, із сітчастим жилкуванням.
Вправа місткий кошик Дві команди. Хто більше назбирає листків у кошик. «Зовнішня будова листка» 1. Листок з’єднується зі стеблом у місці, що називають: а) пазухою; б) камбієм; в) вузлом; г) міжвузлям. 2. Прилистки перетворюються на колючки: а) у горобини; б) у дуба; в) в акації; г) у конвалії. 3. Непарноперистий листок є: а) у каштана; б) у горобини; в) у дуба; г) у клена. 4. Пальчаcтоскладний листок властивий: а) шипшині; б) квасолі; в) каштану; г) клену.
5. Паралельне жилкування листка характерне для такої рослини: а) яблуні; б) подорожника; в) бузку; г) пшениці. 6. Листки, які складаються з черешка й однієї листкової пластинки: а) складні листки б) прості листки в) трійчасті листки г) сидячі листки 7. Судинно – волокнисті пучки, які поєднують листок з стеблом: а) прилистки б) листки в) жилки г) черешки Відповідь: 1.в); 2.в); 3.б); 4.в); 5.г); 6.б); 7.в) Достатній та високий рівень 1. Педагогічна технологія «Шпаргалка»(робота в парах). Формула Один учень показує терміни, інший має швидко підібрати правильне визначення. Цей вид роботи повторюється декілька разів, щоб учні краще запам’ятали визначення термінів.
ІХ. Підсумки уроку. То у чому ж полягаєрізниця між листками рослин? Вправа «Незакінчене речення» Ø Сьогодні на уроці ми вивчили …. Ø Я дізналась, що листки бувають …. Ø Мені було цікаво те, що …. Ø Ці знання мені згодяться …. Ø Про листок я дізнався …. Ø Жилкування листків є …. Х. Домашнє завдання: «Безпрограшна лотерея» Учні достають із коробки номери завдань. 1. опрацювати § Провести спостереження: яких кімнатних рослин у вас вдома більше ― з простими чи складними листками, паралельним, дуговим чи сітчастим жилкуванням? 2. опрацювати § Підготувати цікаві повідомлення «Різноманітний світ листків.» 3. опрацювати § Підготувати гербарій «Різноманітність листків»
|