Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






На Господи, воззвах: стихиры на 8, глас 6.






Месяца иуниа в 19-й день

Святителя Иоанна, архиепископа Шанхайскаго и

Сан-Францисскаго

[поем ему в субботу ближайшую к 19-му числу]

На велицей вечерни

Блажен муж: 1-й антифон.

На Господи, воззвах: стихиры на 8, глас 6.

Подобен: В сю отложивше:

В оспоим святителя Христова Иоанна, Богом дарованнаго молитвенника нам, иже молитве непрестанной прилежа, служением же литургии и причащением Святейших Таин укрепляемь, исхождаше на делание свое бодренно, поспешая в домы страждущих и в больничныя палаты к недугующым: сего ради освящен и милостив явися, исцелений же и прозрения дара свыше сподоблен бысть. И ныне сый на небеси, со дерзновением молится о спасении душ наших.

В оспоим святителя Христова Иоанна, отроком, отроковицам и младенцем любезна целителя, возрастным советодавца мудра же и тверда, матерем о чадех известителя, крещаемым же и венчаемым благословения подателя, провождаемым в жизнь вечную молитвенника вернейша, ревнителя лепоты и чина службы Божия, пастыря же и архипастыря, предводяща овцы своя богоданныя, к немуже возопием: о блаженне чудотворче Иоанне, моли о нас, любовию чтущих тя!

В осток и запад, север и море ликуйте, память празднующе святителя чудотворца, небеса радуйтеся, Ангела новаго приемлюще, молитвенника богодухновеннаго, и пастыря безсребреника, благодатнаго целебника, пророка и благовестника, Иоанна, милостиваго нашего заступника, и на суде нам крепкаго споручника.

Ины стихиры, глас 3:

П реподобием и правдою пожив на земли и добре стадо Христово упас, ветхаго человека совлеклся еси и прилоги вражия отразил еси, неусыпным бдением и зельным пощением и молитвою пламенною ко Господу, юже и о нас ныне вознеси, отче Иоанне.

К ако не дивимся неусыпному трезвению твоему, и како не воспоим постническое житие твое, посреде бо мира, во зле лежащаго, подвизался еси, пустынником древним ревнуя. Темже и любовь истинную ко Господу стяжал еси, еюже покрый нас, чтущих память твою.

Д обрый служителю Христова Евангелия, иже истиною Православия препоясався, пращею словес твоих волки тяжкия отгнал еси, не исповедающия Христа, истинную премудрость Божию, и иную чуждую премудрость ищущия. Темже и нас умудри во спасение, блаженне и богомудре Иоанне, чтущия светло всекрасную память твою.

Слава, глас 6:

Д несь собравшеся, воспоим человека Божия, архипастыря избраннейшаго, светильника русскаго разсеяния, учителя языков различных, странника в мире сем временнем, наследника премирнаго Царствия Небеснаго, Иоанна, святителя возлюбленнаго, и воззовем к нему: моли Господа присно о спасении душ наших.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал