Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Аще в пяток вечера: И ныне, Богородичен первый гласа, аще же ни: И ныне, Богородичен догматик глас 6: Кто Тебе не ублажит: Вход. Прокимен дне. И чтения 3.






Притчей чтение:

П амять праведнаго с похвалами, и благословение Господне на главе его. Блажен человек, иже обрете премудрость: и смертен, иже уведе разум. Лучше бо сию куповати, нежели злата и сребра сокровища. Честнейшая же есть камений многоценных, все же честное недостойно ея есть. Долгота бо дней, и лета живота в деснице ея: в шуйце же ея богатство, и слава: от уст ея исходит правда, закон же и милость на языце носит. Послушайте убо мене, о чада! честная бо реку: и блажен человек, иже пути моя сохранит: исходи бо мои, исходи живота, и уготовляется хотение от Господа. Сего ради молю вас, и предлагаю мой глас сыновом человеческим: яко аз премудрость устроих совет, и разум и смысл аз призвах. Мой совет и утверждение, мой разум, моя же крепость. Аз мене любящия люблю, ищущии же мене обрящут благодать. Разумейте убо незлобивии коварство, ненаказаннии же прилагайте сердца. Послушайте мене и паки, честная бо реку, и отверзу от устен правая: яко истине поучится гортань мой, мерзки же предо мною устны лживыя. С правдою вси глаголы уст моих: ничтоже в них стропотно, ниже развращенно. Вся права суть разумевающим, и проста обретающим разум. Научу бо вас истине, да будет о Господе надежда ваша, и исполнитеся духа.

Притчей чтение:

У ста праведнаго каплютъ премудрость, язык же неправеднаго погибнет. Устне мужей праведных каплют благодати, уста же нечестивых развращаются. Мерила льстивая мерзость пред Господем: вес же праведный приятен Ему. Идеже аще внидет досаждение, тамо и безчестие: уста же смиренных поучаются премудрости. Совершение правых наставит их, и поползновение отрицающихся упасет их. Не пользуют имения в день ярости, правда же избавит от смерти. Умер праведный, остави раскаяние: наручна же бывает и посмеятельна нечестивыхъ пагуба. Правда непорочнаго исправляет пути, в нечестие же падает неправда. Правда мужей правых избавит их: безсоветием же пленяются беззаконнии. Скончавшуся мужу праведну, не погибнет надежда: похвала же нечестивых погибнет. Праведник от лова убегнет, вместо же его предается нечестивый. Во устех нечестивых сеть гражданом, чувство же праведных благоспешное. Во благих праведных исправится град, и в погибели нечестивых радование. Во благословении правых возвысится град, усты же нечестивых раскопается. Ругается гражданом лишенный разума, муж же мудрый безмолвие водит.

Премудрости Соломоновы чтение:

П раведник, аще постигнет скончатися, в покои будет. Старость бо честна не многолетна, ниже в числе лет исчитается: седина же есть мудрость человеком, и возраст старости житие нескверное. Благоугоден Богови быв, возлюблен бысть, и живый посреде грешник, преставлен бысть. Восхищен бысть, да не злоба изменит разума его, или лесть прельстит душу его. Рачение бо злобы помрачает добрая, и парение похоти пременяет ум незлобив. Скончався вмале, исполни лета долга: угодна бо бе Господви душа его: сего ради потщася от среды лукавствия. Людие же видевше и не разумевше, ниже положше в помышлении таковое: яко благодать и милость в преподобных его, и посещение во избранныхъ его.

На литии стихира храма и стихиры святителю, глас 6:

О трок сый еще млад, умилился еси словесем Христовым, имиже воззва Господь святыя апостолы первыя, сице рек: по Мне грядита, и сотворю вы ловца человеком. Внимая же сим Божественным глаголом, о смиренномудре Иоанне, ты никакоже помыслил еси себе быти жребием подобна Божиим посланником последним и насмертником. Сам Христос тя ведый, тя прослави. Буди же нам увенчание твое к покаянию нелицемерному воззвание, во спасение душ наших.

Глас 1:

Б езплотным силам, непрестанно Бога хвалящим, достойно поревновал еси приснобденный Иоанне преподобне, любовию огненною твоею, сего ради тех ликостоянием сопричтался еси.

А постола благодатнаго времен безблагодатных, юродивым подражателя премудраго, и постников великонравнаго единоревнителя, тя, отче Иоанне, велий чудотворче, восхваляем.

Слава, глас тойже:

Д ивному во святых Своих, Богу и Владыце, пение и исповедание приносиши непрестанно, в триех Лицех познаваемому, в существе же едином проповедаему, храм Свой в души твоей воздвигшему, и светом Своим присносущным осиявшему тя, тобою же и нас просвещающему.

И ныне, Богородичен, глас тойже:

Р адуйся, Пречистая Дево, радуйся Богоневесто, радуйся, верных прибежище, радуйся, святителей непрестанное пение, радуйся, храмы Твоя воздвигнути даровавшая угоднику Твоему, блаженному Иоанну, егоже моления приемши, спаси благочестно поющия Тя.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал