Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 9






Ирмос: К амень нерукосечный от несекомыя горы, Тебе Дево, краеугольный отсечеся, Христос, совокупивый разстоящаяся естества. Тем веселящеся, Тя, Богородице, величаем.

П оспешая ко страждущим, присно душу твою за овцы твоя полагал еси, темже и чудотворений дар тебе дадеся, молитвами бо твоими немощствующии препоясашася силою, и нищии добродетелию от гноища страстей воздвигошася.

З арею светлою людем паствы твоея просиял еси, отче Иоанне, внегда смутитися душам их в годину Божия гнева, но помянул есть Господь милость Свою и смиренныя утеши тобою.

К Царству Божию пути наша направи, послуживый ему преподобием и правдою вся дни живота твоего, настави разум людей твоих ко спасению и просвети во тьме и сени смертней седящия, отче блаженне Иоанне, да радостно поюще, совершаем память твою.

Богородичен: Н астави ноги наша на путь мирен, Всечистая Владычице, Мир Истинный к человеком приведшая, Сына Твоего, Крестом вражду упразднившаго и древняго супостата победно низложившаго.

Светилен:

А ще и умрох, но жив есмь, не скорбите, людие: сице по преставлении твоем возвестил еси, светом таинственным просвещая тя поющия, отче Иоанне, святителю предивный.

Слава, и ныне, Богородичен:

О Тебе, Богородице Дево, святии вси празднующе радуются, и на Тя уповаем мы, раби Твои многогрешнии, зовуще: веселися и радуйся, Мати Христа Вседержителя.

На хвалитех стихиры, на 4, глас 4:

Б лагодарно воспоим, вернии, Господу Богу нашему, и восхвалим Его по множеству величествия Его, даровавшаго нам заступника изряднаго, на земли чудотворившаго, и с небесе на убогия призирающаго, емуже ныне приносим пение и к мощем его припадаем со страхом, избавления прегрешений просяще и душам нашим спасения.

Д обраго пастыря и детопитателя восхвалим, сей бо тщание о пастве имея, наипаче о детех сиротах имеяше попечение и обитель им сотвори, святителя Тихона Задонскаго в помощь призвав, и не остави их в беде, сущей брани от безбожных, но даже до края вселенныя в тихое пристанище пресели, егоже молитвами и нам, Спасе, сотвори милость.

Б денное пение совершающе, вернии, восхвалим Господа Бога нашего и Его добраго служителя, егоже избра, яко не от мира бысть: сей бо образ показа нам терпения и молитвы непрестанныя, Божию же мудростию просвещен, правыя веры ревнитель бысть, верныя всяко наставляя. Темже молитвами его, Христе Боже, подаждь нам в правой вере и благочестии пребыти.

Д ивнаго Бога во святых Своих, всякое дыхание псаломски да восхвалит, на конец веков низпославшаго нам чудное утешение, Иоанна, святителя всемирнаго, истины поборника крепкаго, посреде соблазнов и лжи недвижно пребывшаго, и от мрачныя прелести вся водвизающаго и ко спасению нас приводящаго.

Слава, глас тойже:

И споведуем дивное заступление твое, не таим чудес твоих, на нас бывших, ходатаю наш ко Господу, святителю Иоанне, имиже упованию православному научаеши нас, маловерных, и унывающих и ропотливых, да твоими молитвами помощь Божию имамы, еюже спасаемся от рода сего развращеннаго, чтущии достойно память твою.

И ныне, Богородичен, глас тойже:

Б огородице, всех Царице, православных похвало, еретичествующих шатания разори, и лица их посрами, не кланяющихся, ниже чтущих, Пречистая, честный Твой образ.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.005 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал