Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






На стиховне стихиры, глас 1.






Подобен: Н ебесных чинов:

Б одрствуя и моляся во дни и в нощи, побеждал еси вся искушения вражия, Иоанне святителю терпеливейший, от младенства служити правде Божией восхотевый, к Небесному же Царствию выну устремлен, сущих зде на земли утешая, миловал еси.

Глас 6:

Стих: В о всю землю изыде вещание их и в концы вселенныя глаголы их.

Н аслаждение тленное всеконечно отринув, Господу твоему последовал еси, и пастырский жезл, яко тяжкий крест восприим, овцы твоя управил еси, пред ними ходя и глашая по имени, и мы глас твой добре ведуще, вслед тебе ходити тщимся, ты же в радость Господа твоего возшед, неотлучен от нас пребуди.

Стих: Н ебеса поведают славу Божию, творение же руку Его возвещает твердь.

Н аставник воистинну всемирный, благочестия учитель и Духа Святаго сосуд избранный показался еси, блаженне Иоанне, темже вси концы тя прославляют, от восток солнца даже до запад, в храм твой притекающе к мощем твоим, исцеления и помощь в скорбех приемлют, ты бо в радость Господа твоего возшед, неотлучно от нас пребываеши.

Слава, глас 6:

О браз воистинну был еси верным, словом, житием, любовию, духом, верою и чистотою: темже во всю землю изыде вещание исправлений твоих, и на небеси обрел еси мзду трудов твоих, но и земных не разлучился еси, яко источник благодати приснотекущий, мощи твоя нам оставил еси, и ныне молишися во еже добрый плод духовный принести нам, иже даров твоих насладившимся.

И ныне, Богородичен, глас тойже:

Т ворец и Избавитель мой, Пречистая, Христос Господь из Твоих ложесн прошед, в мя оболкийся, первыя клятвы Адама свободи. Темже Ти, Всечистая, яко Божии Матери же и Деве, воистинну вопием немолчно: радуйся ангельски, радуйся Владычице, предстательство и покрове, и спасение душ наших.

Тропарь, глас 5:

П опечение твое о пастве в странствии ея, се прообраз и молитв твоих, за мир весь присно возносимых: тако веруем, познав любовь твою, святителю и чудотворче Иоанне. Весь от Бога освящен священнодействием Пречистых Таин, имиже присно укрепляемь, поспешал еси ко страждущим, целителю отраднейший: поспеши и ныне въ помощь нам, всем сердцем чтущим тя.

Ин тропарь, глас 1:

С вятительства дар преумножил еси, слова проповеданием апостолом поревновав, бдением же, постом и молитвою с преподобными вменился еси, клевету и поношения с кротостию приемля. Сего ради Христос тя прослави чудесы, ихже обильно изливаеши на всех с верою притекающих к тебе: и ныне спасай нас молитвами твоими, Иоанне досточудне, святителю Христов.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.005 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал