Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Мета: ознайомити учнів із хімічними властивостями ненаси
Мета: ознайомити учнів із хімічними властивостями ненаси чених вуглеводнів на прикладі етилену й ацетилену; розглянути якісні реакції на ці вуглеводні; визначити залежність властивостей ненасичених вуглеводнів від типу зв’язків; розглянути способи добування етилену й ацетилену; розвивати вміння спостерігати, порівню вати та робити висновки. Матеріали: суміш етанолу із сульфатною кислотою, розчин калій перманганату або бромної води, кальцій карбід, вода. обладнання: моделі молекул етилену та ацетилену, пробірки з га зовідвідною трубкою, штатив, нагрівальний прилад, пісок. Базові поняття та терміни: алкени, алкіни, етилен, ацетилен, ненасичені вугле водні, реакція приєднання, окиснення, якісна реакція на ненасичені вуглеводні, кратні зв’язки. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Методи навчання: словесні, пояснювально ілюстративні, наочні, репро дуктивні, частково пошукові, практичні (розв’язування задач, виконання вправ), інтерактивні. структура уроку I. Організаційний етап................................. 2 хв II. Актуалізація опорних знань........................... 5 хв І II. Вивчення нового матеріалу........................... 23 хв IV. Узагальнення та закріплення знань.................... 10 хв V. Домашнє завдання...................................2 хв VI. Підбиття підсумків уроку............................. 3 хв хід уроку I. о рганізаційний етап II. Актуалізація опорних знань Бесіда f f 1. Які вуглеводні називають ненасиченими? У чому головна відмінність їх від насичених вуглеводнів? 2. Зобразіть молекулярну, структурну і електронну формули етилену й ацетилену. 3. Опишіть просторову будову молекул цих речовин. 4. Чи залежать будова молекул і фізичні властивості вуглеводнів від типу зв’язків? 5. Охарактеризуйте фізичні властивості етилену й ацетилену. Повідомлення теми уроку, визначення мети уроку. ІII. Вивчення нового матеріалу 1. Хімічні властивості алкенів і алкінів Розповідь f учителя f f Хоча за фізичними властивостями етилен і ацетилен подібні до мета-ну, але за хімічними властивостями вони відрізняються істотно. Головна особливість ненасичених сполук на відміну від насичених — схильність до реакцій приєднання, в результаті яких до кожного атома Карбону при подвійному або потрійному зв’язку приєднується атом або група атомів і утворюється насичена (така, що не містить кратних зв’язків) сполука. І етилен, і ацетилен реагують із воднем при нагріванні в присутності нікелевого каталізатора, при цьому утворюється насичений вуглеводень етан: C C H H H H C C H H H H C C H H H H H H H H H H C C H H H H H H + t, Ni + t, Ni За аналогічною схемою ненасичені вуглеводні приєднують молекули галогенів (хлору або брому). Наприклад: C C H H H H B r B r C C H H H H B r B r + Для цієї реакції каталізатор не потрібний. Вона відбувається навіть у водному розчині брому. При пропущенні етилену або ацетилену крізь бромну воду (розчин брому у воді) її жовте забарвлення зникає. Цю реакцію використають для якісного виявлення ненасичених вуглеводнів. fДемонстраціяf добуванняf етиленуf таf знебарвлення f розчинівf f f калій f перманганатуf іf бромноїf води Суміш етанолу, сульфатної кислоти, піску (для рівного кипіння) обе-режно нагрівають, попередньо закривши отвір газовідвідною трубкою. Інший кінець газовідвідної трубки занурюють у розчин бромної води або калій перманганату. Розчин знебарвлюється. Розповідь f учителя f f Крім галогенів і водню ненасичені вуглеводні можуть також приєдну-вати молекули їхніх сполук — галогеноводні. Приєднання відбувається так само, як і в попередніх випадках: C C H H H H C C H H H Cl C C H H H H Cl H H Cl H Cl C C H H H Cl Cl H + + Важливе промислове значення має реакція етилену з водою, в резуль-таті якої утворюється етиловий спирт. Каталізатором цієї реакції служать кислоти: C C H H H H H O H C C H H H H O H H + H SO Ненасичені вуглеводні легко окиснюються сильними окисниками: вони знебарвлюють водний розчин калій перманганату — це ще одна якісна реакція. Спільна з алканами властивість ненасичених вуглеводнів — реакція горіння, в надлишку кисню вони згоряють, утворюючи вуглекислий газ і воду. Реакцію горіння ацетилену застосовують у спеціальних ацетиленових пальниках. Полум’я таких пальників має дуже високу температуру, понад 2000 °С, що дозволяє використовувати їх не тільки для зварювання металів, а й для їх розрізання (рівняння учні записують самостійно). 2. Добування етилену та ацетилену Розповідь f учителя f f Етилен і етиленові вуглеводні утворюються при відщепленні водню від насичених вуглеводнів, що входять до складу природного газу та нафти: C C H H H H H H C C H H H H H H + t, Pt Для добування алкінів необхідно від алкану відщепити дві молекули водню: CH CH H 26 22 2 t °, Pt → +. У лабораторії етилен добувають нагріванням етилового спирту CH OH з концентрованою сульфатною кислотою: C H C H C H C H O H H + H SO H O Основний промисловий спосіб добування ацетилену — нагрівання мета-ну до 1500 °С (піроліз метану): 234222 CH CH H t ° → +. У невеликих кількостях ацетилен можна добувати, додаючи по краплях воду до кальцій карбіду: CaCHOCaOHCH 22 2 22 2 +→ ()+↑. Демонстраціяf добуванняf йf горіння f ацетилену f f У пробірку до шматочка кальцій карбіду додають воду. Отвір пробірки закривають газовідвідною трубкою. Газ, що виходить, обережно підпалю-ють. Слід звернути увагу учнів на характер полум’я. IV. Узагальнення та закріплення знань Бесіда f f 1. Реакції якого типу характерні для ненасичених вуглеводнів? 2. Назвіть спільні та відмінні ознаки в хімічних властивостях алкенів і алкінів. 3. В чому істотно відрізняються хімічні властивості ненасичених вугле -воднів від насичених? 4. Які реакції є спільними для насичених і ненасичених вуглеводнів? 5. Яким чином можна відрізнити метан, етилен й ацетилен? 6. Яким чином можна відрізнити метан від суміші етану з етиленом? Виконанняf завдань f f 1. Напишіть, використовуючи молекулярні формули, рівняння реакцій взаємодії етилену й ацетилену: а) з воднем; б) бромоводнем; в) хло -ром. * . Напишіть рівняння реакцій взаємодії пропену з воднем, хлором, хлороводнем. 3. Обчисліть об’єм водню, з яким взаємодіє: а) етилен масою 7 г; б) аце -тилен об’ємом 5, 6 л. * . Термохімічне рівняння реакції горіння ацетилену має вигляд: 2542 2520 22 222 CH OCOHO += ++ кДж. Яка кількість теплоти виді-ляється при згорянні ацетилену об’ємом 1 л (за н. у.)? 5. Обчисліть об’єм етилену, що можна добути з етилового спирту масою 11, 5 г. Який об’єм бромної води, в якій масова частка брому стано -вить 2 %, можна знебарвити цією кількістю газу? V. Домашнє завдання 1. Виконати завдання за підручником. 2. Підготувати повідомлення про поширення та застосування етилену й ацетилену. VI. Підбиття підсумків уроку
Кам’яне вугілля, продукти його переробки
Розвиток інтелектуальних здібностей (7 клас) Розробка урок з предмету " Основи здоров'я" для викладання в 7 класі. Мета: Сформувати в учнів поняття про інтелектуальні здібності та їх розвиток. Обладнання: вислови В. Гюго, А. Ейнштейна, Сократа, Зіммера, правила розвитку пам'яті, правила роботи групи, роздатковий матеріал, посібник " Основи здоров'я" О.В. Талліна, посібник школи Ейдетики. Тип уроку: тренінг. 1. НАЛАШТОВУЄМОСЯ НА УРОК Кожного ранку, відкриваючи двері свого будинку, ви стоїте на порозі: по один бік – світ внутрішній: ваш дім, сім'я, дитинство. По інший бік – світ зовнішній, великий і незвичайний, а ім’я йому – природа. Спілкуючись з природою ми відчуваємо радість життя, а це і є наше здоров’я. Я рада вітати вас на нашому тренінгу з основ здоров’я. А зараз візьмемося за руки, відчуємо позитивну енергію, яка наповнює наше тіло. Посміхнемося сусіду зліва, посміхнемося сусіду з права. Готові до нових досягнень? Почали!
|