Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Молитвы ко Христу, Сыну Божиему, взятые из Святого Евангелия






1. Молитва, взятая из притчи о сеющем семя (Мф.13: 3-8)

«Сыне Божий, Иисусе Христе, явивыйся во смиренной нашей плоти на земли, и посеявый доброе веры семя на селе мира сего! Огради стра­хом Твоим сердце мое, да не приходя лукавый восхищает посеянное Слова Твоего семя, и очи­сти сердце мое от терний печали века сего, лес­ти, богатства и всякия суеты, и сотвори тое доб­рою землею к приятию Божественного Твоего Слова, да сотворю плод веры и имею часть со избранными Твоими, иже плод приносят Тебе ово сто, ово шестьдесят, ово тридесять, — яко благословен еси со Отцем и Святым Твоим Духом вовеки, аминь».

2. Молитва, взятая из истории о хананеянке (Мф.15: 22-28)

«Помилуй мя, Господи Сыне Божий, Сыне Давидов по плоти, якоже помиловал еси хананею: душа моя зле беснуется гневом, яростию, похотию злою и прочиими пагубными страстьми. Господи! Помози мне, вопию Тебе, не на земли ходящему, но одесную Отца на небесех седящему. Ей, Господи! Даждь мне сердце ве­рою и любовию последовати Твоему смирению, благости, кротости и долготерпению, да и в веч­ном Твоем царствии сподоблюся причащатися трапезы рабов Твоих, ихже избрал еси. Аминь».

3. Молитва подвергающегося разным искушениям, взятая из истории о бедствующих на море апостолах (Мф.8: 23-27)

«Господи! Спаси мя, погибаю. Се бо кораблец мой бедствует от искушения волн и близ потопления есть. Ты, яко Бог милосерд и со­страдателен немощем нашим, властию Твоею всесильною запрети волнению бедствий, хотя­щих погрузити мя и низвести во глубину зол, — и будет тишина, яко «ветры и море послушают Тебе». Аминь».

4. Молитва, взятая из истории о Преображении (Мф.17: 1-9)

«Собезначальный Отцу и Духу Слове, нас ради, человек, и нашего ради спасения от Девы родивыйся и на земли поживый! Сподоби мя вкусити благости Твоея, которую святые Твои, любящии и почитающии Тя, и ныне вкушают, странствующе в плачевной мира сего юдоли, — и зрети присносущный свет Твой умным оком, егоже святым Твоим учеником показал еси в Преображении святейшия Плоти Твоея, да, ныне верою зря, потом лицем к лицу сподоб­люся видети славу Твою, и со избранными Тво­ими хвалити Тя и Безначального Твоего Отца и Святаго Духа. Аминь».

5. Молитва, взятая из истории о прокаженных (Лк.17: 12-19)

«Иисусе, Врачу душ и телес наших, поми­луй мя! К Тебе, живущему на небесех и на нас, смиренных, призирающему, возношу от земли глас мой с воздыханием и верою: очисти мою душу, прокаженную грехами, якоже очистил еси десять прокаженных мужей, даявлюся чист пред святейшими очесами Твоими, егда приидеши во славе Твоей, и имею часть со избранными Твоими и с ними восхвалю Тя со Безначальным Твоим Отцем и Пресвятым Духом во царствии Твоем. Аминь».

6. Молитва, взятая из истории о слепцах (Мф.20: 30-34)

«Сыне Божий, Свете вечный, и даяй всем свет! Помилуй мя, просвети очи сердца моего, мглою грехов и страстей омраченная, якоже просветил еси слепых, возопивших к Тебе. Да отверзутся и мои очи сердечная, да узрю Тя, Света незаходимаго, и верою и любовию пос­ледую Тебе, мене ради, окаяннаго, ходившему по земли. Аминь».


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал