Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 14.
Тема: Узагальнення і систематизація знань з теми " Клітина". Мета: Систематизувати і узагальнити знання учнів з теми; удосконалити вміння і навички використання теоретичних знань на практиці; виховувати зацікавленість до предмету. Тип уроку: узагальнення і систематизація знань Форма проведення: урок –подорож Обладнання: конверти з картками з завданнями, аркуші паперу, розбірна модель клітини, мікроскопи, листки елодеї, склянка з водою, йод, предметні та накривні скельця, лезо, препарувальна голка Хід уроку І. Організація класу ІІ. Мотивація навчальної діяльності Наш з вами урок проходитиме у формі гри, де найвище досягнення – зароблена «12». Отож мова піде про …, на дошці є комбінація чисел (4446452). Вправа «Дешифрувальник» за розміщенням літер на клавіатурі мобільного телефону, відгадайте слово «...». Вірно, ви справились, це клітина. Сьогодні на уроці ми згадаємо весь вивчений матеріал протягом теми " Клітина". ІІІ. Узагальнення знань Сьогодні ми вирушимо в подорож. Мандруючи по клітині ви можете набрати балів. Клас об’єднується у 2 команди-кораблі, кожна має свою назву. Команди обирають капітанів. Гей, нові Колумби й Магелани, Напнемо вітрила наших мрій, Кличуть нас у мандри океани, Бухту спокою облизує прибій. Хто сказав, що все уже відкрито? Нащо ж ми народжені тоді? Кораблі! Шикуйтесь до походу! Мрійництво! Жаго моя! Живи! В. Симоненко Старт - Щоб вирушити в подорож на цьому етапі нам потрібно набрати запасів, які знадобляться на кораблі: паливо, продукти харчування, прісна вода, спорядження. Щоб усе це отримати, потрібно дати відповідь на запитання. Капітани кожної команди отримають конверти, у кожному з яких є картки з запитаннями: v картка 1 – паливо; v картка 2 – продукти харчування; v картка 3 – прісна водойма; v картка 4 – спорядження Конверт 1 1. Що належить до збільшувальних мікроскопів? 2. Який внесок Роберта Гука у розвиток біології? 3. Чим вкрита рослинна клітина? 4. Яку функцію виконує ядро? Конверт 2 1. Які типи мікроскопів вам відомі? 2. Який внесок Антоні Ван Левенгук у розвиток біології? 3. Чим вкрита тваринна клітина? 4. Яку функцію виконують пластиди? (1 правильна відповідь – 1 бал) Перехід з Чорного моря до Середземного моря Команди готові до подорожі, можна вирушати у дорогу. Усі спорядження успішно потрапили на борт. Подорож починаємо Чорного моря і прямуємо до Середземного моря, а далі аж в Атлантичний океан. Для того, щоб пройти цей маршрут, необхідно виконати біологічний диктант. Біологічний диктант. Запитання для 1 команди: 1) Для того, щоб розглянути під мікроскопом рослину виготовляють… (Мікропрепарат) 2) Клітинна стінка, обмежує внутрішню частину клітини… (Оболонка) 3) В’язка напіврідка речовина…(Цитоплазма) 4) Забезпечує ріст, розмноження і життєдіяльність клітини…(Ядро) 5) Складний процес хімічних реакцій, який дає клітині енергію…(Дихання) 6) Елементарна структурна одиниця всіх живих організмів… (Клітина) Запитання для 2 команди: 1) Щоб тонкий препарат не висох, його кладуть в краплю води і зверху накривають… (Накривним склом) 2) Порожнина з клітинним соком… (Вакуоля) 3) Зернисті утворення різної форми і кольору… (Пластиди) 4) Темне щільне утворення, яке є основною частиною клітини… (Ядро) 5) Складний процес, який складається з ряду етапів, які постійно ідуть один за одним… (Поділ) 6) Наука, яка вивчає царство Рослини… (Ботаніка) (1 правильна відповідь – 1 бал) Зустріч із бароном Мюнхаузеном в Атлантичному океані Ми без проблем добралися до вод Атлантичного океану. По дорозі ми зустріли барона Мюнхаузена. Він розповів нам історію. Але у цій історії було багато помилок. Наше завдання знайти ці помилки і виправити. Яка команда знайде більше помилок, та і одержить максимальну кількість балів за завдання – 3 бали. Клітина – елементарна одиниця будови неживих об’єктів (живих). Клітини всіх одноклітинних живих організмів неподібні (подібні) за походженням, будовою, складом. Клітини містять спадкову інформацію, яка знаходиться в цитоплазмі (ядрі). Клітинам не властива (властива) подразливість. Уперше клітинну теорію сформулював Роберт Гук та Антоні Ван Левенгук (Т. Шванн, М. Шлей ден). Зустріч з піратами у Карибському морі Наш корабель приплив в води Карибського моря і на шляху у нас зустрілись пірати. І ми мусимо вступити з ними в бій. Щоб перемогти потрібно виконати завдання. Завдання для 1 команди Намалюйте на аркуші паперу тваринну клітину та підпишіть у ній цитоплазму та ядро. Завдання для 2 команди Намалюйте на аркуші паперу рослинну клітину та підпишіть у ній вакуолю та хлоропласт. (повністю виконане завдання – 3 бали) Галапагоські острови та Галапагоська черепаха Піратів ми перемогли. Подорож триває. Зараз ми потрапили на Галапагоські острови, де зустріли черепаху. Випадково черепаха на острові знайшла розбірну модель клітини, але в розібраному вигляді. Вона вже багато років не може скласти у правильному порядку складові клітини. Давайте допоможемо їй у цьому. Яка команда справиться з завданням швидше, та і одержить 3 бали. Зустріч в водах Індійського океану капітана Немо. Вже довго триває наша подорож і ми з вами уже в Індійському океані. І нам на шляху зустрівся підводний корабель капітана Немо. Він взнав, що ми знавці біології і вміємо працювати з мікроскопом. Капітан просить розказати з чого складається мікроскоп і які правила роботи з ним 1 команда розповідає про будову мікроскопа 2 команда розповідає про правила роботи з мікроскопом (Повна відповідь – 3 бали) Зустріч з морським змієм Ми вже з вами близько Африки. З води ми побачили величезного, страшного морського змія. Нам потрібно його подолати. Як завжди перешкоди ми долаємо виконуючи завдання. Завдання: Вам даються мікроскопи виготовити мікропрепарати з листка елодеї, коментуючи всі дії, знайти і показати клітину та рух цитоплазми у клітині. Командири команд обирають, який мікропрепарат вони виготовляють. (Повністю правильно виконане завдання – 5 балів) Берег. Завершується наша подорож. Ми підплили до берега, де нам потрібно зійти з корабля, але для того аби з нього зійти нам потрібно виконати останнє завдання. Завдання: На малюнку зображено різні стадії поділу клітин. Назвати стадії клітини відповідно до цифр (на швидкість). Кількість балів – 2 бали IV. Підсумок уроку Підрахунок балів, визначення команди, яка перемогла, учнів, які були найактивнішими, виставлення оцінок V. Домашнє завдання Повторення Шкала переведення балів в оцінку
|