Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 9
Тема: Узагальнення та систематизація знань по темах «Вступ. Різноманітність тварин: Кишковопорожнинні та Черви» Мета: узагальнення й тематичне оцінювання навчальних досягнень учнів по темах «Вступ. Різноманітність тварин: Кишковопорожнинні та Черви»; формування навичок само- та взаємоконтролю, адекватної самооцінки; виявлення рівнів навчальних досягнень учнів для внесення необхідних коректив у процес навчання; одержання інформації про характер пізнавальної діяльності, про рівень самостійності й активності учнів у навчальному процесі, визначення ефективності методів, форм та способів їхнього навчання. Матеріали та обладнання: дидактичний матеріал (картки із завданнями), робочий зошит, підручник. Тип уроку: контрольно-узагальнювальний. (На цьому уроці можна організувати рейтингове оцінювання навчальних досягнень учнів. Учитель пропонує завдання на вибір з урахуванням рівня навчальних можливостей учнів класу.) Хід уроку І. Організаційний етап Необхідно створити спокійну, ділову обстановку. Діти не повинні боятися перевірочних завдань і надмірно хвилюватися, тому що контроль виконує кілька функцій: контролюючу, навчальну, розвивальну, діагностичну, виховну, а вчитель ще й перевіряє готовність дітей до подальшого вивчення матеріалу.
ІІ. Повідомлення теми уроку. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Ø Постановка цілей і завдань уроку Сьогодні ми узагальнимо, систематизуємо й виявимо ваші навчальні досягнення за темою «Вступ. Кишковопорожнинні.Тип Плоскі, тип Круглі, тип Кільчасті черви»; розвиватимемо навички самостійної роботи, формуватимемо навички самооцінки при розв’язанні й перевірці біологічних задач, тестових завдань, радітимемо вашим глибоким знанням, дістанемо зі схованок пам’яті дещо цінне, а потім проведемо маленьке письмове (усне) опитування. ІУ. Узагальнення, систематизація та контроль знань, навичок, умінь учнів Учні виконують індивідуально, у парах, групах або фронтально різного роду й рівня завдання (усні та письмові) узагальнюючого й систематизуючого характеру, що виробляють узагальнені поняттєві знання на основі узагальнення фактів, явищ. Тестове завдання Виберіть правильний варіант відповіді. Завдання виконують усі учні, перевірку проводять у парах (взаємоконтроль) із наступною фронтальною перевіркою та корекцією. Правильно виконане завдання учні можуть оцінити в 3 бали. 1. Виберіть, яка тварина була одомашнена людиною найперша: А. Кіт Б. Корова В. Собака Г. Курка Д. Кінь Е. Коза 2. Тварини відрізняються від рослин тим, що: А. Здатні до руху Б. Здатні до розмноження В. їхні клітини не мають щільної оболонки Г. Здатні до фотосинтезу Д. Будують своє тіло за рахунок чужих органічних сполук Е. Складаються із клітин 3. Рослини відрізняються від тварин: А. Здатністю до активних рухів Б. Здатністю до розмноження В. Здатністю до фотосинтезу Г. Тілом, що складається з клітин 4. Укажіть, скільки на Землі різних видів тварин: А. 20000 Б. 200000 В. 2000000 Г. 2000000000 5. Розташуйте систематичні групи тварин одна за одною, починаючи з найбільшої: А. Ряд Б. Клас В. Рід Г. Вид Д. Родина Е. Царство Є. Тип
6. Позначте, яка систематична група тварин є найбільшою: А. Рід Б. Вид В. Родина Г. Ряд
2. Складіть класифікаційну характеристику тварин Це завдання учні виконують за варіантами, перевірку проводять у парах (взаємоконтроль) із наступною фронтальною перевіркою та корекцією. Правильно виконане завдання учні можуть оцінити в 3 бали (1 бал за кожну правильно складену характеристику). Зразок: ЦАРСТВО: Тварини ПІДЦАРСТВО: Багатоклітинні ТИП: Хордові КЛАС: Птахи РЯД: Горобцеподібні (горобині) РОДИНА: Синицеві РІД: Синиця ВИД: Блакитна синиця І варіант А) Пацюк сірий Б) Ворона чорна В) Лисиця звичайна
ІІ варіант А) Пацюк сірий Б) Ворона чорна В) Лисиця звичайна
3. Письмова перевірка знань Запишіть у стовпчик (або у два стовпчики) всі цифри тесту (від 1 до 10). Прочитайте речення та з’ясуйте, які твердження правильні, а які ні. Поставте біля кожної цифри «+» або «—» згідно з твердженнями. 1. Усі клітини живих організмів мають ядро. 2. Цитоплазма – це в’язка напіврідка речовина, внутрішнє середовище клітини. 3. У рибосомах утворюються складні вуглеводи. 4. Клітинний центр забезпечує клітину енергією. 5. Деякі віруси мають клітинну будову. 6. Клітина будь-якого організму зовні вкрита цитоплазматичною мембраною. 7. Піноцитоз – це процес поглинання плазматичною мембраною твердих частинок речовини. 8. Ядро має одне або кілька ядерець. 9. Усі клітини живих організмів мають пластиди. 10. Хромосоми розташовуються в ядрі. 4.Письмова перевірка знань. Допишіть відсутні слова (терміни). 1. Групу клітин подібної будови, що виконують в організмі однакову роль, називають... 2. У порожнині тіла дощового черв’яка є... 3. Тіло плоских червів... 4. Тіло планарії зовні вкрите... 5. Сисуни розташовуються всередині проток печінки за допомогою... 6. Тіло стьожкових червів складається з великої кількості... 7. Личинки стьожкових червів у м’язах перетворюються на... 8. Кишечник круглих червів починається ротовим отвором, а закінчується... 9. Дихання у паразитичних червів відбувається через... 10. Тіло в більшості кільчастих червів складається з кілець —... 11. Видільні органи кільчастих червів —... 12. Кровоносна система кільчастих червів..., складається з... 13. У слині медичної п’явки міститься білок, що перешкоджає зсіданню крові в судинах —... 14. Організм, у якому відбувається розвиток личинок паразитичних червів, називається... 15. Рух крові кровоносними судинами кільчастих червів відбувається завдяки скороченню й розслабленню... 16. Нервова система кільчастих червів складається з навкологлоткового нервового кільця та...
4. Перевірте свої знання, Дати визначення: 1. Що таке клітина? 2. Що таке орган? Які органи називають внутрішніми? 3. Що називають системою органів?
5.Виконати тести: Виберіть правильну відповідь: 1. Двобічну симетрію тіла має: А. Медуза В. Біла планарія Б. Актинія Г. Гідра 2. Травну систему в планарії утворюють: A. Тонкі розгалужені канальці Б. Сім’яники та яєчники B. Нервові стовбури Г. Рот, глотка, кишечник 3. Планарія — гермафродит, тому що: A. В однієї особини утворюються жіночі й чоловічі статеві клітини Б. В однієї особини жіночі статеві клітини, а в іншої — чоловічі B. Вона не розмножується статевим шляхом Г. Вона розмножується вегетативно 4. Пристосування до паразитизму в плоских червів: A. Сплющене тіло Б. Присоски B. Розвинена травна система Г. Розвинені органи чуття 5. Круглий паразитичний черв’як: А. Дощовий черв’як В. Печінковий сисун Б. Бичачий ціп’як Г. Людська аскарида 6. У всіх круглих червів: A. Витягнуте циліндричне тіло Б. Сплощене тіло B. Порожнина тіла заповнена рідиною Г. Немає травної системи 7. Усі круглі черви: А. Паразити В. Мають шкірно-м’язовий мішок Б. Гермафродити Г. Не мають нервової системи 8. Щоб уникнути зараження паразитичними червами: A. Слід дотримуватися правил особистої гігієни Б. Не можна працювати із землею B. Не можна пити кип’ячену воду Г. Потрібно менше їсти овочів і фруктів ' 9. До кільчастих червів належить: А. Біла планарія В. Аскарида Б. Дощовий черв’як Г. Бичачий ціп’як 10. Слиз, що вкриває тіло дощового черв’яка: A. Сприяє поглинанню поживних речовин Б. Захищає черв’яка від хижаків B. Полегшує пересування в ґрунті Г. Дозволяє згинати тіло 11. Кровоносна система дощового черв’яка забезпечує: A. Виведення шкідливих речовин Б. Перетравлювання їжі B. Перенесення кисню та поживних речовин Г. Взаємозв’язок із навколишнім середовищем 12. Дощовий черв’як розмножується: А. Відкладанням яєць В. Брунькуванням Б. Спорами Г. Вегетативно 13. Роль дощових черв’яків у ґрунтоутворенні полягає в тому, що вони: A. Розчиняють гірські породи Б. Подрібнюють рослинні залишки, перемішують ґрунт B. Поглинають із ґрунту мінеральні солі Г. Ущільнюють ґрунт 6.Дати відповідь на запитання. І варіант Яке значення кільчастих червів в збільшенні родючості грунту, на прикладі дощового черв’яка. ІІ варіант Які заходи потрібно проводити, щоб зменшити ураження людського організму паразитичними червами?
7. Розв’яжіть задачу.* Задача 1 (І варіант) Важливий продукт харчування людини — м’ясо, однак уживають його тільки після спеціальної кулінарної обробки. Чому необхідна така обробка м’яса? Відповідь: при кулінарній обробці поліпшується смак м’яса, воно легше перетравлюється, гинуть личинки та яйця паразитичних червів, які можуть перебувати в ньому, наприклад фіни бичачого та свинячого ціп’яків. Задача 2 Задача 2 (ІІ варіант) Учені встановили, що існує зв’язок між чисельністю деяких видів молюсків у водоймах біля пасовищ та глистними захворюваннями великої рогатої худоби, яку там випасають. Поясніть цю залежність. Відповідь: цикл розвитку ряду паразитичних червів, зокрема печінкового сисуна, пов’язаний із молюсками, тому існує зв’язок між чисельністю молюсків у водоймах біля пасовищ і частотою захворювань великої рогатої худоби. (Завдання із зірочкою виконують учні високого рівня знань або за бажанням) У. Підсумок уроку. УІ. Завдання додому Повторити матеріал підручника, основні терміни і поняття Підготувати повідомлення про Членистоногих
|