Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 5
Тема: Поняття про класифікацію тварин. Мета: проаналізувати подібність та відмінність організмів різних царств; визначити місце тварин в системі органічного світу; продовжити формування поняття «вид» як основної систематичної категорії; розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси; формувати вміння працювати з опорними схемами, виділяти головну думку та формулювати висновки; виховувати дбайливе ставлення до природи; сприяти розвитку інтересу до вивчення природничих наук. Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів: називає: наводить приклади: -тварин, які належать до зазначених груп; характеризує: - різноманітність тварин; визначає: - риси пристосованості тварин до середовища існування. Обладнання і матеріали: підручник, зошит, фотографії, плакати, малюнки, схеми, що дозволяють показати різноманітність живих організмів і їх класифікацію. Базові поняття і терміни: класифікація, біорозмаїття, таксон, царство, клас, ряд, родина, рід, вид Тип уроку: вивчення нового матеріалу Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань На дошці написані слова: зірки, море, метелики, гриби, рослини, гори, риба. Відпочиваючи влітку, ви всі спілкувалися не тільки із своїми друзями, а й з природою: дивились на зірки, пірнали у море, спостерігали за метеликами, збирали гриби, а може доглядали за рослинами на дачній дільниці, подорожували у гори, а дехто ловив рибу та ін. А тепер розподілить записані на дошці слова на дві групи і з’ясуйте, за якою ознакою це можна зробити. (Учні поділяють слова на об’єкти живої і неживої природи). – Яка наука вивчає живу природу? (біологія) Біологія – комплексна наука. Які саме біологічні науки вивчають записані на дошці живі організми? (гриби – мікологія, рослини – ботаніка, метелики, риби – зоологія). Спробуйте дати визначення: яка наука називається зоологією? (вчитель доповнює і уточнює відповіді учнів). ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Повідомлення теми і мети уроку ІV. Вивчення нового матеріалу Різноманітність тварин та їх класифікація Тваринний світ України досить різноманітний. Він налічує до 45 тис. видів, з них тільки ссавців — 180 видів, птахів — 344, риб — понад 270 видів. Запитання до учнів: — Яка наука визначає місце різних організмів у системі органічного світу? (Систематика.) Для класифікації організмів використовуються систематичні одиниці (категорії). Уперше систематичні категорії (клас — ряд — рід — вид) запровадив у науковий обіг шведський натураліст Карл Лінней. — Пригадайте, які систематичні категорії використовуються в систематиці рослин. (Вид, рід, родина, порядок, клас, відділ, царство.) Складання опорної схеми Нині в зоології існують такі основні систематичні категорії:
Мал.. Систематичні категорії царства Тварин
Кожний вид тварин у системі органічного світу займає своє положення, що визначається як подібністю будови, так і історичною спорідненістю (тобто походженням, родинними зв’язками). Класифікація тварин, заснована на родинних зв’язках, є природною. Раніше організми об’єднували лише на підставі подібності будови, небагатьох спільних рис (штучна класифікація), що не давало можливості науково систематизувати тварин. Для прикладу визначимо місце шпака звичайного в системі тваринного світу: Царство Тварини Тип Хордові Клас Птахи Ряд Горобцеподібні Родина Шпакові Рід Шпак Вид Шпак звичайний. V. Узагальнення і систематизація знань 1. Розгадування загадок «Тварини навколо нас». Запитання до учнів: 1) Він буває біляк і русак. (Заєць.) 2) Найхитріша тварина. (Лисиця.) 3) У Київській Русі цю тварину називали «векша», давні греки звали її «сціуріда». (Білка.) 4) Найменша пташка України. (Корольок.) 5) Риба — національна гордість України, одна з найбільших прісноводних риб у світі. (Сом.) 6) Степова курочка. (Куріпка.) 2. «Тести для друга». Скласти три тестові завдання формату А (з однією правильною відповіддю) і запропонувати для виконання сусідові по парті. VІ. Домашнє завдання. 1.Опрацювати матеріал підручника. 2. Підготувати повідомлення про роль тварин у природі та в житті людини
|