Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 10






Тема: Членистоногі: Ракоподібні. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини.

Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою типу Членистоногі на прикладі класу Ракоподібні, особливостями їх організації та процесів життєдіяльності; розвивати вміння виявляти характерні особливості типу Членистоногі порівняно з типом Черви; виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу.

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів:

Обладнання і матеріали: мультимедійна дошка, малюнки, або колекція ракоподібних, таблиця “Тип Кільчасті черви”, роздавальний матеріал

Базові поняття і терміни: тип Членистоногі, клас Ракоподібні, линька, гемолімфа, зовнішній скелет, хітин, сегменти, кутикула.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель

А щоб досягти успіху, вам треба пошукати в багажі своїх знань визначення термінології, яка необхідна буде при вивченні нової теми. У мене в руках останні листочки, що подарував нам цьогорічний листопад. Знайдіть термін, прикріплений до листочка і дайте його визначення.

Термінологія:

· Сегменти (Сегменти- більш-менш подібні за будовою частини тіла, розміщені послідовно одна за одною)

· Кутикула (Кутикула - шар щільної речовини, що вкриває поверх­ню тіла і виконує захисну та опорно-рухову функції)

· Запліднення (Запліднення – це злиття чоловічої та жіночої статевих клітин)

· Зовнішнє запліднення (Зовнішнє запліднення – це запліднення, при якому статеві клітини зливаються поза органами статевої системи самки)

· Внутрішнє запліднення (Внутрішнє запліднення – це запліднення, при якому статеві клітини зливаються в статевих органах самки)

· Прямий розвиток (Прямий розвиток – це розвиток, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих, але мають менші

розміри)

· Непрямий розвиток (Непрямий розвиток – це розвиток, при якому спочатку виникає личинка, а вже потім вона перетворюється на особину, схожу до дорослої)

· Порожнина тіла (Порожнина тіла - простір, заповнений рідиною, в якому розташовані внутрішні органи)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель

Нам у жит­ті часто хочеться чогось незвичайного та дивного, адже тоді цікаво жити. Але дивне й незвичайне за­вжди поряд з нами — треба лише трішки призупи­нитися, придивитися, і з'явиться маса питань, на які захочеться знайти відповідь. Світ живої при­роди дивний тим, що допитливим і кмітливим він завжди ставить питання. Від того, що ми будемо знати, залежить те, ким ми будемо. І ми зі­бралися сьогодні, щоб поговорити про найчисленніших тварин нашої планети — гарних і не дуже, тих, що лякають і приваблюють, шкідливих, небезпечних, і корисних для люди­ни — про представників типу Чле­нистоногі, а також про необхідність охороняти їх, незважаючи на вели­чезну їх кількість.

До Членистоногих належать раки, павуки, клі­щі, жуки, метелики, мухи. Що їх, таких різних, об'єднує в один тип?

Від яких тварин вони походять?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Загальна характеристика типу Членистоногі

Членистоногі — найбільш численний тип царства Тварини, що включає в себе понад 1, 5 мільйона видів. Далекими предками членистоногих були кільчасті черви.

Членистоногі заселили не тільки морські й прісні водойми, але й наземну поверхню, ґрунт і повітряне середовище. До життя в наземному середовищі пристосувалися членистоногі трьох класів: Павукоподібні, Комахи й Багатоніжки. Вони є справжніми наземними тваринами, широко розповсюдженими в різних кліматичних зонах.

До характерних рис організації членистоногих належать такі риси:

1. Тіло сегментоване й диференційоване на три відділи: голову, на якій розміщаються рот і органи чуття, груди, що виконують в основному рухову функцію, і черевце, що містить найбільшу кількість внутрішніх органів. У деяких груп членистоногих голова зливається із грудьми.

2. Покрови тіла — багатошарова хітинізована кутикула, що виконує захисну функцію. У наземних членистоногих її зовнішній шар містить жироподібні речовини, що запобігають втраті води тілом тварини. Кутикула служить також зовнішнім кістяком, до різних ділянок якого прикріплюються пучки поперечносмугастих м’язів, що забезпечує рух різних частин тіла й кінцівок. Через нерозтяжність кутикули ріст членистоногих супроводжується періодичним линянням.

3. Членисті кінцівки рухливо з’єднані з тілом і являють собою багаточленні важелі, здатні до складних рухів. Членики кінцівок рухливі завдяки наявності суглобів. Кінцівки забезпечують різноманітні види рухів —1 ходіння, біг, стрибання, плавання, а також виконують ряд інших функцій — захоплення й подрібнювання їжі, дихання, дотик та ін.

4. Порожнина тіла змішана, тобто зачатки целому й залишки первинної порожнини злиті: один з одним. Целом не виконує опорної функції, тому що розвинений зовнішній кістяк.

5. Травна система має три відділи: передній, середній і задній. Передній і задній відділи ектодермального походження і зсередини вистелені хітинізованою кутикулою. Ротові апарати різних груп членистоногих різноманітні, що дозволяє їм харчуватися різними видами кормів. Добре розвинені травні залози, що прискорюють процес травлення.

6. Кровоносна система незамкнена. Серце являє собою розташовану на спинному боці тіла трубку, поділену перегородками на кілька камер, які скорочуються послідовно одна за одною, перекачуючи гемолімфу.

7. Органами дихання є зябра, а у наземних — легеневі мішки й трахеї.

8. Органи виділення — видозмінені метанефридії («зелена» залоза раків), у наземних — мальпігієві судини — численні замкнуті короткі епітеліальні трубочки, що відкриваються на межі між середньою й задньою кишкою. Продукти виділення з порожнинної рідини (гемолімфи) потрапляють у мальпігієві судини, а з них — у задню кишку.

9. Нервова система побудована за типом черевного нервового ланцюжка кільчастих червів. Її відмінною рисою є зменшення числа парних черевних гангліїв внаслідок їхнього злиття один з одним у зв’язку з укороченням тіла або малими розмірами тварини. У гуртових комах значного розвитку досягають надглоткові ганглії — «мозок», що є основою формування складних форм уродженої поведінки. Добре розвинені різні органи чуття: дотику, смаку, нюху, зору, рівноваги, слуху.

10. Членистоногі — роздільностатеві тварини, багатьом з них властивий статевий диморфізм. Запліднення внутрішнє. Постембріональний розвиток у деяких прямий, у більшості — з неповним або повним метаморфозом. Деякі комахи набули здатності на різних стадіях онтогенезу існувати у двох середовищах — водному й наземному.

2. Різноманітність членистоногих

Тип Членистоногі поділяється на чотири підтипи, до яких входить ряд класів. Ми будемо вивчати три найбільш важливі, численні і різноманітні класи членистоногих — Ракоподібні, Павукоподібні й Комахи.

Комахи — це найбільш численний клас, що включає понад 1 млн видів. За своїм походженням це група справжніх наземних тварин. Комахи заселили різні наземні місця, ґрунт, прісні водойми, узбережжя моря.

 

Мал.. Клас Комахи

 

До класу Павукоподібні належать сухопутні тварини, за винятком деяких груп, що вдруге перейшли до існування у воді. Представниками класу є павуки, сінокосці, скорпіони, кліщі й ін.

Мал.. Клас Павукоподібні

 

Клас Ракоподібні включає понад 40 тисяч водних членистоногих, більшість яких живе в морях, рідше в прісних водоймах і лише деякі з них освоїли вологі наземні місця існування.

3. Загальна характеристика класу Ракоподібні

Мал.. Зовнішня будова рака річкового

 

Незважаючи на різну кількість сегментів тіла (від 10 до 50) і різноманітність зовнішньої форми, організація ракоподібних має такі подібні риси:

— дихання за допомогою зябер;

— злиття головного й грудного відділів, внаслідок чого утворилися головогруди;

— наявність двох пар вусиків, що виконують дотикову й нюхову функції, пари складних, або фасеткових, очей, і трьох пар ротових кінцівок (пари верхніх і дві пари нижніх щелеп, які захоплюють і подрібнюють їжу);

— різноманітна будова грудних кінцівок, які виконують функції втримання й переміщення їжі до рота, руху організму, дихання;

— черевні кінцівки служать для плавання, а у самок і для прикріплення запліднених яєць;

— ракоподібні усіх вікових груп линяють, але молодь частіше, ніж дорослі.

Спосіб життя плаваючий, плазуючий, рідше прикріплений, є й паразитичні форми.

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Біологічний крос. Закінчити фрази

Членистоногі — багатоклітинні тварини. Мають _________________________симетрію тіла. У процесі розвитку закладається ______зародкових листки. Покрив тіла __________________, виконує функції _____________________. Тіло сегментоване, поділене на відділи: ____________________________________. Кінцівки мають ___________________ будову. Порожнина тіла ________________________. Травна система починається ________________________________, закінчується _________________________________.

Кровоносна система __________________________ типу. Центральна нервова система в передньому відділі має вигляд _________________________, через усе тіло проходить ________________________ нервовий ланцюжок. Ростуть нерівномірно, періодично відбувається ___________________________.

2. Тести

Завдання з вибором однієї правильної відповіді.

1. Виберіть особливості сегментів членистоногих:

А) усі сегменти однакові;

Б) групи однакових сегментів об'єднуються у відділи тіла: голову, груди і черевце, які іноді можуть зливатися.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей.

2. Виберіть ознаки членистоногих.

А) наявність хітинізованої кутикули;

Б) є серце;

В) наявність травних залоз;

Г) відсутність ротових органів;

Д) линяння;

Е) замкнута кровоносна система.

Завдання на встановлення відповідностей.

3. Установіть відповідність між терміном і його визначенням.

1. Кров рухається тільки по системі судин

2. Утворює всередині тіла вирости, до яких прикріплюються м'язи

3. Періодична зміна покривів

4. Кров виходить із судин і змішується з порожнинною рідиною

А. Незамкнута кровоносна система

Б. Замкнута кровоносна система

В. Зовнішній скелет

Г. Линяння

VІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати матеріал підручника.

2. Підготувати презентацію «Різноманітність Ракоподібних».

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.011 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал