Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 36. Тема:Розмноження рослин статеве та нестатеве






Тема: Розмноження рослин статеве та нестатеве. Вегетативне розмноження рослин.

Мета: розкрити значення розмноження для життя живих організмів, розглянути та порівняти ці процеси у рослин, ознайомитись з різними видами розмноження рослин. Розширити знання учнів про розмноження рослин, ознайомити з видами нестатевого розмноження – вегетативним та спорами; розглянути способи вегетативного розмноження рослин та з’ясувати їх значення у природі і господарській діяльності людини; дати поняття явища регенерації; розвивати навички кооперативних форм навчання та роботи з додатковою літературою.

Обладнання: плакати «Будова квітки», «Вегетативне розмноження рослин», «Правила пересадки рослин»,, кімнатні рослини, канцелярський ніж, склянки з водою.

Тип уроку: формування нових знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель. Доброго дня, діти. На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху. Сьогоднішній урок не виключення. Тож, для початку, посміхніться один одному і побажайте успіху. До речі, успіх. Це важливо в житті людини? Ви хотіли б бути людьми успішними? А що потрібною щоб досягти успіху в житті?

А де все це можна здобути?

Отже, кожен день, проведений в школі, кожен урок наближає вас до великого успіху. І сьогоднішній урок біології - це ще один крок до нього.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Пригадай»

1. Пригадайте, що забезпечує безперервність та наступність життя організмів?

2. Які способи розмноження вам відомі?

3. Як розмножуються найпростіші?

4. Чому розмноження є важливою ознакою живих організмів?

 

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Розмноження — це дуже важливе надбання живих організмів у ході еволюції органічного світу. Воно має багато форм, а сам процес про­ходить по-різному. Результатом цього процесу завжди є новий організм. Давайте ознайомимося з цією властивістю організму.

Хіба може не дивувати те величезне розмаїття рослин, що нас оточує! Тільки прийде весна, як все навкруги зацвітає, пізніше з’являється насіння і плоди. А тепер уявіть, що раптом усе живе втратить здатність до розмноження. На що перетвориться наша Планета? (учні висловлюють свої міркування). Отже, розмноження є однією з важливих ознак живого. Воно полягає у здатності організмів відтворювати собі подібних шляхом передачі генетичної інформації, що забезпечує неперервність і наступність життя, збереження видової різноманітності

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Що таке розмноження?

Розмноження — це здатність живих організмів утворювати особини (організми) того ж виду. У процесі розмноження передаються основні ознаки материнського організму новому поколінню На розмноження витрачається багато речовин та енергії, тому йому передує ріст і розвиток живих організмів, збільшення їх маси та розгалуження органів. Кожний живий організм набуває можливості розмноження тільки тоді, коли будуть сформовані належним чином відповідні органи (багатоклітинні організми) чи клітина (одноклітинних організмів). Наприклад, у період розмноження рослинам необхідна велика площа листків для фотосинтезу і коренів для поглинання води і мінеральних речовин; тварини не можуть розмножуватися відразу після народження, їх статева система не готова, вона ще недостатньо розвинена.

Типи розмноження живих організмів

Розмноження живих організмів поділяють на два основні типи: статеве і нестатеве.

У нестатевому розмноженні бере участь тільки один організм, який віддає на утворення нового покоління одну клітину (спору), групу клі­тин або частину свого тіла. Нащадки, що утворилися, як дві краплини води схожі з батьківським організмом. Існує кілька видів нестатевого розмноження. Одноклітинні тварини розмножуються шляхом поділу клітини навпіл. Коралові поліпи розмножуються шляхом брунькування. Відбу­вається це так. На материнській особині виникає горбик. Він росте, набуває форми дорослого організму. На зовнішньому кінці горбика утворюється отвір, довкола нього виростають щупальця. Далі новий організм може почати окреме життя, а сам залишитися на материн­ському. Так утворюються колонії коралів. Протягом тисяч років із тіл коралів утворилися коралові острови й рифи. Нестатеве розмноження групою клітин або частиною тіла назива­ють вегетативним.

Вегетативне розмноження має дуже велике значення. Воно до­зволяє багатьом рослинам швидко розмножуватися в природі і за­ймати великі території, а в садівництві розмножувати та зберігати цінні сорти, тому що нащадки в цьому разі зберігають усі властивос­ті материнського організму. Недоліком вегетативного розмноження є відсутність збагачення нащадків новими ознаками, що зазвичай відбувається в результаті статевого розмноження. У світі тварин ве­гетативне розмноження теж має місце, таким способом, наприклад, розмножується гідра річкова. У статевому розмножені необхідні два організми, які мають спеціаль­ні статеві клітини — гамети. Дві гамети зливаються й утворюють нову клітину — зиготу. Процес злиття двох гамет називають заплідненням. Із зиготи розвивається дорослий організм наступного покоління, який несе в собі ознаки двох батьківських організмів. На відміну від неста­тевого у статевому розмноженні утворюються велика різноманітність ознак особин, яка дозволяє їм краще пристосуватися до умов життя, що змінюються.

Живі організми розмножуються як статевим, так нестатевим шляхом. Однак у деяких груп організмів переважає один із типів: у дроб’янок — нестатеве розмноження, у тварин — статеве. А рослини у своєму розвитку поєднують статеве і нестатеве розмноження. У ре­зультаті такого поєднання в них відбувається чергування нестатевого і статевого поколінь.

Органом статевого розмноження у квіткових рослин є квітка. Вона може бути одностатева і двостатева. Чоловічі статеві клітини (спермії) знаходяться у пилку. Жіночі статеві клітини (яйцеклітини) знахо­дяться в зав’язі. У процесі запилення пилкове зернятко потрапляє наприймачку, проростає в зав’язь. Далі дві гамети зливаються та утворюють зиготу. Потім розвивається зародок, формується насіння та плід. Одноклітинні тварини, наприклад амеби, розмножуються шляхом поділу клітини навпіл. Одна материнська клітина дає початок двом дочірнім. Спочатку починає ділитися ядро. Воно витягається, а потім перетягається посередині. Майже одночасно з цим відбувається і ді­лення цитоплазми. Далі утворені молоді особини відокремлюються та починають вести самостійний спосіб життя. Багатоклітинні тварини, як правило, роздільностатеві (жіночі — самки, чоловічі — самці). Зовнішньо вони майже не відрізняються. Статеві органи у самців — сіменники, у самок — яєчники.

Розвиток потомства у багатоклітинних тварин починається після запліднення — злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом. Запліднення буває внутрішнім та зовнішнім. Зовнішнє запліднення властиве більшості риб та земноводним. У місцях, обраних для розмножен­ня, самки риб відкладають ікру, а самці тут вже випускають рідину зі сперматозоїдами. Відбувається запліднення — злиття ікринок зі сперматозоїдами.

Вміст заплідненої ікринки багатократно ділиться. Утворюються дві, потім чотири, потім вісім, шістнадцять та більше клітин — формується багатоклітинний зародок. Через декілька діб утворений зародок, який має залишки поживних речовин, розриває оболонку ікринки та ви­ходить у воду. Зародок риби з поживними речовинами називається личинкою. Молоду рибку називають мальком. Внутрішнє запліднення відбувається в організмі самки, у спеціально­му органі — матці (ссавці), та в статевих протоках (птахів). Запліднена яйцеклітина розвивається і перетворюється на зародок. Зародок може розвиватися в яйці в тілі матері і просто в тілі матері. Потім дитинча народжується чи вилуплюється

Фізкультхвилинка:

Руки в сторону та вгору

На носочки піднялись.

Підніми голівку вгору —

Й на долоньки подивись.

Присідати ми почнемо,

Добре ноги розімнемо.

Раз — присіли, руки прямо.

Встали — знову все так само.

Повертаємося вправно,

Все виконуємо гарно.

Вліво-вправо повернулись

І сусіду усміхнулись.

V. Узагальнення матеріалу

(Коротке пояснення вчителя з використанням схем та таблиць, формування висновків)

Типи розмноження

       
   
 


Нестатеве Статеве

$$

здійснюється спорами здійснюється спеціалізованими

зооспорами, частинами тіла клітинами – гаметами

Висновок.

· Нестатеве розмноження обмежує спадкову інформацію новоутворених організмів, але виникають необмежені можливості кількісного збільшення особин.

· Нестатеве розмноження притаманне всім рослинам.

Вправа «Поміркуймо».

· Які вегетативні органи рослин ви знаєте? (корінь, пагін).

· Що лежить в основі вегетативного розмноження? (регенерація).

· Що ж таке регенерація?

· Які існують способи вегетативного розмноження?

V. Центральна частина уроку – інтерактивні вправи.

Учні об’єднуються у 3 групи. Отримують дидактичні матеріали, працюють з додатковою літературою. На виконання завдань відводиться 10 хвилин. Учні обмінюються інформацією.

Завдання для групи «Ботаніки»

Визначити природні способи вегетативного розмноження. Скласти опорну схему.

Завдання для групи «Селекціонери»

Визначити штучні способи вегетативного розмноження. Скласти опорну схему.

 

 

Завдання для групи «Генетики»

Досягнення науки у клонуванні рослин. Розмноження рослин з однієї клітини або груп клітин.

Практичне дослідження

Вегетативне розмноження рослин.

Мета: навчитись живцювати кімнатні рослини; провести спостереження за розвитком рослин.

Обладнання: кімнатна рослина (пеларгонія, традесканція), склянка з водою, склянна банка, горщики з грунтом, препарувальний набір, підручник.

Примітка. Практична робота довготривала, підсумки проводяться через деякий час.

Хід роботи

1.Зріжте стебловий живець з 3-4 листками з запропонованої рослини.

2. Відокремте від нього два нижні листки, помістіть в склянку з водою так, щоб нижній вузол був у воді. Для прискорення росту поставте живці в тепле, гарно освітлене місце.

3.Через кожні 3-4 дніі змінюйте воду на відстояну.

4. Після того, як додаткові корені досягнуть довжини 2см, висадіть живцв у горщик з грунтом.

5.Накрийте живці склянною банкою і витримайте на розсіяному світлі доти, поки у них повністю не утвориться коренева система і вони не підуть у ріст.

6. За розвитком живців рослини ведіть спостереження. Результати занесіть до таблиці.

 

Назва рослини Дата
Початку утворення додаткових коренів Висадки в квіткові горщики Початку росту пагонів
       

 

Метод «Дискусії».

· Яке біологічне значення має вегетативне розмноження?

· Які способи вегетативного розмноження ви застосовували на присадибній ділянці чи з кімнатними рослинами?

VІ. Рефлексія.

1. Що таке розмноження?

2. Які способи розмноження вам відомі?

3. Яке розмноження називають вегетативним?

4. Що лежить в основі вегетативного розмноження?

5. Робота з таблицями, схемами, кросвордами.

VІІ. Підсумок уроку.

· Як вам працювалося на уроці?

· Чи задоволені результатами спільної діяльності?

· «Кольоровий настрій»

VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника з даної теми. Виконати творчі завдання.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.012 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал