Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Тема. Основи охорони природи.
Червона книга України. Мета: закріпити й поглибити знання дітей про способи охорони природи, основними принципами охорони тварин; продовжити знайомство з Червоною книгою України та видами тварин занесених до неї, її значенням у житті людей; виховувати інтерес до дослідження природи; підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати, примножувати природні багатства; виховувати любов та бережливе ставлення до живої природи.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів Учень/учениця: висловлює судження щодо етичного ставлення до природи та охорони природи.
Обладнання і матеріали: підручник, зошит, Червона книга України, роздатковий матеріал. Базові поняття і терміни: Червона книга, дронт, мао, тур, тарпан, зоопарк. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку І.Організаційний момент ІІ.Актуалізація опорних знань — Як діяльність людини може вплинути на різноманітність тварин? — Що таке Червона книга? — Чому вона червоного кольору? (Цей колір привертає увагу.) — Навіщо вона створена? (Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Любіть тварин маленьких і великих, В далекім лісі, поруч у селі. Любіть усіх приручених і диких, Ми з ними не самотні на землі! Людина – частина живої природи, яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини, ґрунт. Колись давно люди брали від природи всього набагато менше. У них не було ні фабрик, ні заводів, ні сучасних жител. Життя давніх людей залежало від капризів природи. Озброївшись могутньою технікою, люди вирішили, що можуть підкорити собі природу. Пройшов час і вони побачили, що це не так. До чого привело це так зване «підкорення» природи на тваринний світ. ІV. Вивчення нового матеріалу 1.Причини зникнення видів тварин. Провідною причиною зникнення певних видів тварин являється руйнування людиною середовища їх життя. Розорюючи степи для ведення сільського господарства, вирубуючи дерева для заготівлі деревини, осушуючи болота, людство прирікає на смерть цілі угруповання тварин. Це теж впливає на клімат. Окрім того, в результаті господарської діяльності людства постійно забруднюється середовище життя. В води морів та океанів люди викидають отруйні і радіоактивні відходи, атмосферне повітря забруднюється викидами-газами фабрик, промислових заводів, мільярдів машин. Використання отрутохімікатів на полях, в садах й на городах приводить до накопичення отрут у тілах тварин, порушення основних процесів їх розвитку та врешті — до смерті. Не можна не згадати про варварське винищування тварин через їх гарне хутро, пір'я чи просто заради забави. Багатьох жахає історія винищення нелітаючого птаха дронта із лиця землі, тому що його забивали палицями просто заради забави. Наприклад, стеллерова корова — цей унікальний морський ссавець теж став легкою здобиччю для людини й зник з планети. Так винищили птаха мао, ссавців: тура (дикого бика), тарпана (дикого коня). Чисельність мандрівного голуба у Північній Америці була така велика, що коли дані птахи пролітали, то ставало темно. Люди вбивали цих птахів заради втіхи. У 1914 році останній представник цього виду помер у зоопарку. Людина знищила 150 видів тварин, яких уже ніколи не відтворити.
Відомо, в процесі власної господарської діяльності людство не помічає те, що воно руйнує й губить наколишню живу природу та підриває основи свого ж життя. Аби зберегти все видове різноманіття природи, необхідно постійно вивчати стан її й запобігати негативному впливу сучасного технічного прогресу. Необхідно існувати у гармонії із природою. В природі немає шкідливих й корисних тварин. Даний розподіл вигадала людина із огляду на характерні потреби. Зникнення того чи іншого компоненту середовища значно послаблює природу, понижує її стійкість та породжує інші зміни в ній. Потрібно впроваджувати раціональне природокористуванн я (з латинської «раціо» — розум). Окрім того, види, що знаходяться на межі зникнення, треба відновлювати. 2.Червона книга України. Червона книга України є основним державним документом, що істить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин та рослин в межах території України. Уперше Червона книга була створена в 1963 році. У нашій країні видана в 1980 році. До першого видання Червоної книги Української РСР (1980) було включено 85 видів і підвидів тварин та 151 вид судинних рослин. В останньому виданні Червоної книги України в томі «Тваринний світ» (1994) міститься 382 види і підвиди тварин, до тому «Рослинний світ» (1996) включено 541 вид, підвид, різновидність і форми вищих рослин, Люди почали працювали над збереженням і відновленням втрачених видів. Завдяки турботі людей, збільшилась кількість тварин, таких як зубр, дрофа, фазан, бабак. Гра «Поміняй місцями, склади, прочитай слова» і дізнаєшся, які тварини нашої місцевості занесено до Червоної книги. КУСРОБ ЛЕКАЛЕ ВЕЛЬРАЖУ РИЙСІ КАСГУ РАСІ ХВАДРО НЬОЛЕ – КУЖ ВАСО ХАТАВУ СТІВКА ЛАВАРЕБЕГО ХАМАОН ЗЄЇДМІ ПАКСЛІ СЬКИЙДІЛЬПО ХІРТ ЙВИПОСТЕ Усі знають, що тварини найчастіше стають символами певних територій чи країн. В давнину люди були більш тісно пов’язані з живими організмами, знали їх властивості і повадки, обожнювали їх, складали легенди і повір’я. Які тварини є символами у нас і чому? (відповіді учнів) 3. Ознайомлення з тваринами, які занесені в Червону книгу України. ПЕЛІКАН.
Зубр. Зубр є самим важким великим ссавцем Європи. Довжина його тіла досягає 330 см., а висота холки до двох метрів, а вага досягає однієї тони. Голова помітно коротка, нахилена, з виразною «бородою» і двома невеликими рогами. Тривалість життя 25-27 років. Їх раціон складається з 400 видів рослин. За один раз можуть випити до 50 л. води.Зубри добре переносять неволю.
V. Узагальнення і систематизація знань Робота в групах. Який внесок у справу охорони природи можуть зробити школярі? Виберіть правильні відповіді. * Не ламати гілок дерев та кущів. * Не пошкоджувати кору дерев. * Не рвати в лісі та на луках квітучих рослин. * Не ловити комах, не знищувати павуків, жаб, змій та вужів. * Не ловити диких тварин і не забирати їх додому. * Не руйнувати гнізда і не зачіпати їх, якщо натрапиш випадково. * Не розводити багаття в лісі чи на луках. * Не залишати сміття на природі, не викидати сміття у водоймища. Гра «Вчимося любити природу» Учитель промовляє фразу, а учні повинні сказати, любить або не любить людина природу і чому. * Людина вийшла з лісу з букетом конвалій. * Людина садить біля будинку дерева. * Людина кинула недопалок у кущі. * Директор заводу поставив очисні фільтри на труби. *Водій миє машину на березі річки. * Дівчинка кинула обгортку від морозива у сміттєвий кошик. * Діти вішають на дерева шпаківні. * Після відпочинку у лісі люди зібрали сміття.
VI. Домашнє завдання Творче завдання: намалювати листівку «Бережи тварини!», використовуючи зображення тварин, занесених до Червоної книги. Вивчити відповідний параграф підручника. Підготувати міні-проект «Заповідні території України ». .
|