Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 3






МОЛИТВОСЛОВсвт. Тихона Задонского


КАНОН ПОКОЯННЫЙ КО ГОСПОДУ НАШЕМУ ИИСУСУ ХРИСТУ

 

Господи Боже мой, спаси душу раба Твоего, ко­торый кровию Твоею омыт, и отверзи ему двери Царствия Небеснаго.

Бога никтоже нигдеже виде. Аще друг друга лю­бим, Бог в нас пребывает, и любы Его совершенна есть в нас. О сем разумеем, яко в Нем пребываем, и Той в нас, яко от Духа Своего дал есть нам.

Глубоко сердце (человеку) паче всех (и человек есть), и кто познает его (Иер. 17, 9).

От стражи утренния до нощи, от стражи утренния да уповает Израиль на Господа: яко у Господа милость и многое у Него избавление, и Той избавит Израиля от всех беззаконий его.

 

Начало

Боже, милостив буди мне, грешному.

Благословен Бог наш:
(Аще мирянин:) Молитвами святых отец наших:

Царю Небесный: Трисвятое. По Отче наш, тропари: Помилуй нас, Господи:
Слава: Господи, помилуй нас:
И ныне: Милосердия двери: Господи, помилуй, 12.
Слава, и ныне: Приидите, поклонимся (трижды) и псалом 50: Помилуй мя, Боже...

 

Канон

Глас 6-й, песнь 1

 

Ирмос: Яко по суху пешешествовав Израиль, по бездне стопами, гонителя фараона видя потопляе­ма, Богу победную песнь поим, вопияше.

Припев: Помилуй мя, Боже, помилуй мя.

Множества содеянных мною лютых помышляя, окаянный, трепещу страшнаго дне Суднаго: но надеяся на милость благоутробия Твоего, яко Давид вопию Ти: помилуй мя, Боже, по велицей Твоей милости.

Покаяния отверзи ми двери, Жизнодавче: утренюет бо дух мой ко храму святому Твоему, храм носяй телесный весь осквернен: но яко Щедр, очисти благоутробною Твоею милостию.

Слава:

Вседержителю Господи, вем, колико могут слезы: Иезекию от врат смертных возведоша, грешную от многолетных согрешений избавиша, мытаря паче фарисеа оправдаша: и молюся, с ними причитав, помилуй мя.

И ныне:

На спасения стези настави мя, Богородице: студными бо окалях душу грехми, и в лености все житие мое иждих: но Твоими молитвами, избави мя от всякия нечистоты.

 

Песнь 3

Ирмос: Несть свят, якоже Ты, Господи Боже мой, вознесши рог верных Твоих, Блаже, и утвердивый нас на камени исповедания Твоего.

Яко блудный сын приидох и аз, Щедре, житие мое все иждивый, во отшествии расточих богатство, еже дал ми еси Отче: приими мя, кающагося, Боже, и помилуй мя.

Объятия ныне отеческая простер, приими, Гос­поди, и мене, якоже блуднаго, Щедре, яко да благо­дарно прославлю Тя.

Слава:

Слава Тебе, не погубившему мя доселе: слава Тебе, потерпевшему согрешения моя: но приими мя обращающегося, благоутробне Отче, Сыне Едино­родный, Душе Святый, Создателю и Господи мой, и помилуй мя.

 

И ныне:

На мне, Боже, показав всю благостыню, презри моих множество согрешений, яко Благодетель, бо­жественными Матере Твоея мольбами.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал