Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 2






Видевый многия образы человеколюбия Тво­его, явленныя на бывших прежде мене грешницех, дерзнух и аз возвести к Тебе очи мои, живу­щему на небеси: помилуй мя, Господи, яко немо­щен есмь, избави мя горькия сея печали и сподоби радостию и веселием пети Тебе: Аллилуиа.

Икос 2

Разумную мя тварь сотворил еси, Создателю мой, аз же окаянный приложихся скотом несмысленным и уподобихся им, прогневах бо благость Твою, Спасе: сего ради праведно сею скорбию поразил мя еси; еже познах и каяйся к Тебе прибегох, сице моляся:

Господи мой, Господи, сохранивый мя в юнос­ти моей, сохрани мя от врагов, нападающих на мя;

Господи мой, Господи, подкрепление тела мо­его в старости моей, укрепи мя духом и телом изнемогающаго.

Господи мой, Господи, Наставниче мой, настави мя на путь спасения;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.

Кондак 3

Сильный во бранех, Господи, прииди в по­мощь изнемогающей души моей и буди ми за­ступник от враг видимых и невидимых, яко отец мой и мати моя остависта мя, друзи мои и искренний мой далече от мене сташа. Но Ты, Отче сирых и Судие вдовиц, буди ми безпомощному помощник, поющему Тебе: Аллилуиа.

Икос 3

Имеяй престол небо и подножие землю, Страш­ный, отъемлющий дух князем, не отини мене, су­ща прах и пепел, но дерзающа к Тебе Вездесуще­му и Всеведущему сице глаголати:

Господи мой, Господи, воздвигни силу Твою и прииди во еже спасти мя от руки сильных и обидящих мя;

Господи мой, Господи, Его же вся боятся и трепещут, пощади мя, яко страх и трепет прииде на мя, и покры мя тьма смертная грехов ради моих.

Господи мой, Господи, одеяйся светом, яко ризою, просвети мя омраченнаго печальми житей­скими;

Господи мой, Господи, простирали небо яко кожу, простри ми покров заступления Твоего.

Господи мой, Господи, мир Твой даруй сми­ренней души моей;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей,

Кондак 4

Бурею многомятежнаго сего жития потопля­ем, к Тебе руце мой простираю, Слове Божий: якоже Петра утопающаго спасл еси, тако и мне простри крепкую руку Твою и избави мя беды сея, да с радостию благодарным сердцем вопию Тебе: Аллилуиа.

Икос 4

Услышах, Господи, глас Твой пресладкий, якоже рекл еси: призови Мя в день скорби твоея, и изму тя, и прославиши Мя; и из глубины отчая­ния моего со дерзновением приступити к Тебе дерзаю, глаголя:

Господи мой, Господи, согреших на небо и пред Тобою, приими мя, якоже блуднаго сына приял еси;

Господи мой, Господи, мытаря паче фарисея оправдавый, не вниди в суд с рабом Твоим, яко не оправдится пред Тобою всяк живый.

Господи мой, Господи, мудрости наставниче, настави мя раба Твоего;

Господи мой, Господи, смысла Подателю, подаждь ми смысл, да возмогу избежати хитроспле­тения и лукаваго навета ненавидящих мя.

Господи мой, Господи, на смиренныя призираяй, виждь и скорбь мою и труд мой, и яви ми милость Твою;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал