Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 9. Ирмос: Бога человеком невозможно видети, на Не­гоже не смеют чини Ангелъстии взирати; Тобою же, Всечистая






Ирмос: Бога человеком невозможно видети, на Не­гоже не смеют чини Ангелъстии взирати; Тобою же, Всечистая, явися человеком Слово Воплощенно, Егоже величающе, с небесными вои Тя ублажаем.

К Тебе прибегаю, Иисусе Сыне Божий, мене ради, окаяннаго, рабий зрак приемый: предстательством безплотных Твоих помилуй мя.

К Тебе припадаю, Избавителю мой, молитвами Предтечи Твоего, и всех Твоих пророков и праотцев помилуй мя.

К Тебе воздыхаю, Человеколюбче, грешников едино Прибежище и Надежда, Спасе всех, моленми учеников Твоих, Тебе Спаса нам проповедав­ших, помилуй мя.

К Тебе воздею руце мои, пострадавый за грешни­ков, Сыне Божий, молитвами мучеников Твоих, кровь свою Тебе ради излиявших, помилуй мя.

Слава:

Несмь достоин воззрети и видети высоту Небес­ную от множества неправд моих, слячен многими ужами железными, во еже не возвести главы моея: но, о благоутробный Господи, на мне яви всю бла­гость Твою, и недостойна суща спаси, и помилуй молитвами преподобных Твоих.

И ныне:

За благость Твою, от Пресвятыя Девы родитися, и на земли с человеки пожити изволивый, Слове Божий, Тоя предстательством и Всех Святых Тво­их, от века Тебе угодивших, помилуй мя.

 

Канон сей часто повторялся Задонским подвижником «для поощрения души своей, унывающей к покаянию» на его ночных молитвах.

АКАФИСТ ВСЕМОГУЩЕМУ БОГУ В НАШЕСТВИИ ПЕЧАЛИ

Кондак 1

Возбранный Воеводо и Господи, радосте и веселие рабом Твоим, идеже Ты, тамо потребля­ется всякая печаль, идеже несть Тебе, тамо вся­кая радость суетна. Призри на мя грешнаго, погибающаго в беде сей, и явлением спасения Тво­его посети мя, зовуща:

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.

Икос 1

Ангелов Творче и Господи сил, спасения ради падшаго человека не возгнушался еси девическаго чрева, последи же заплевания, поношения и по­носную смерть претерпел еси, Слове Божий, благ бо еси и Человеколюбец. Сие помышляя, дерзаю приступити к Тебе и со слезами молитися:

Господи мой, Господи, милосердый Спасите­лю мой, спаси мя погибающаго;

Господи мой, Господи, пришедый не праведныя спасти, но грешныя, избави мя от напасти сея.

Господи мой, Господи, недуги наша приемый и болезни понесый, исцели болезни сердца моего;

Господи мой, Господи, крестом Твоим мир ми­ру Твоему даровавый, ниспосли мир Твой сму­щенней души моей.

Господи мой, Господи, Своею смертию смерть упразднивши, упраздни яже на мя козни лукаваго;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.005 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал