Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 2
Тема: Різноманітність життя (на прикладах тварин, рослин, грибів, бактерій). Поняття про Віруси. Мета: ввести поняття систематики, розглянути основні одиниці класифікації, дати стислу порівняльну характеристику царств живої природи, розкрити принцип поділу організмів на царства живої природи і коротко їх охарактеризувати. Порівнювати живі організми, відрізняти живі організми за царствами, виховувати бережливе ставлення до природи. Обладнання: таблиці зі зображенням організмів, схеми, фотографії. Базові поняття та терміни: систематика, таксон, вид, рід, родина, клас, відділ, царство, рослини, тварини, гриби, віруси. Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний етап. Уже дзвінок нам дав сигнал: Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо. Роботу швидше починаймо. ІІ. Активізація опорних знань: Методом фронтальної та індивідуальних бесід з’ясувати знання учнів про живі організми та неживі тіла. Питання для бесіди: Ø 1. Що вивчає біологія? Ø 2. За якими ознаками живі організми відрізняються від неживих тіл? Ø 3. Що таке подразливість? Ø 4. З наведеного переліку виберіть назви живих організмів: гриби, вода, камінь, птахи, сосна, вогонь. Відповідь обґрунтуйте. ІІІ. Перевірка домашнього завдання: «Незакінчене речення». Вчитель читає початок речення, а учні повинні його закінчити «Мікрофон»: - Соняшник повертає свою голівку за Сонечком і це означає, що живі організми ……(рухаються). - Навесні у гніздах пташок з’являються маленькі пташенята і це означає, що живі організми … (розмножуються). - Білочка на зиму запасає гриби та горішки і це означає, що живі організми ……(живлення). - Якщо кімнатну квітку не поливати, вона засохне і це означає, що живі організми ……(вмирають). - Котенята народжуються сліпими і харчуються тільки маминим молочком, а з часом в них відкриваються очі і вони з задоволенням їдять рибку та інші продукти, тому що живі організми … (ростуть і розвиваються). ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів: Фронтальна бесіда: Назвіть відомі вам види живих організмів. Діти називають види живих організмів до слова вчителя: «Досить!» Як не заблудитися в такій кількості живих організмів? Як дати їм раду? Які будемо вивчати спочатку, а які пізніше? Чи має значення, які з них вивчати і коли? Звичайно, науковці придумали, як вийти з такого хаосу та легше вивчати живу природу. Ви маєте можливість самі приєднатися до них і спробувати розв’язати проблему: «Як? Кого? Коли вивчати?» V. Вивчення нового матеріалу. Розповідь учителя з елементами бесіди. Ви бачите, що існує багато наук про живі організми. Це пояснюється тим, що живих істот на нашій планеті також багато і живуть вони у так званих середовищах існування. Ці істоти дуже різні. Тому, щоб досконало вивчити і розібратися з безліччю живих організмів, роботу над вивченням різних представників живої природи, вчені спробували їх класифікувати, тобто поділити на групи за певними спільними ознаками. Такими ознаками є наявність чи відсутність у клітині ядра, спосіб живлення (автотрофний чи гетеротрофний) тощо. З ними ви познайомитесь під час вивчення царств живої природи. Метод «Шерлок Холмс» - Про кого йдеться у цій розповіді? «Я віддам тебе у шевці, якщо ти не візьмешся за розум і й не залишиш своє захоплення. Я хочу, щоб ти став пастором, а ти погано вчишся та цілими днями проводиш на луках, в лісах, збираючи рослини», – сварився на свого сина сільський пастор невеликого містечка в Швеції (Нілс Лінеус.). Винувата дитина стояла перед батьком і крутила в руках гілочку рослини. Ця гілочка цікавила дитину набагато більше, ніж латина та інші шкільні пре мудрощі. З дитинства він (Карл Ліней) цікавився рослинами. Замість того щоб іти до класу, він біг до лісу й там розглядав квіти та листки, збирав гербарії. З роками захоплення ботанікою ставало все сильнішим, і він завжди приносив додому купи листя та величезні букети квітів. Згодом цей хлопчик став видатним ботаніком, засновником науки – систематики організмів, завданням якої є опис та найменування організмів, які існують зараз або вимерли. - Хто він? Після відповідей демонструється портрет і називаються роки життя Карла Лінея – 1707-1778). Життя його було складним, але завдяки своєму працелюбству та оптимізму він завжди перемагав всі негаразди. Карл Ліней був і жебраком, і багатієм, невідомим і знаменитим, але завжди залишався вірним ботаніці. Це він – Карл Ліней – навів порядок серед назв рослин: вперше ввів подвійну (бінарну номенклатуру) назву виду рослин, наприклад: ромашка аптечна, звіробій плямистий; запропонував використовувати латинську мову у видових назвах рослин та тварин, що сприяло співпраці вчених різних країн і допомагало дійти згоди, адже назви рослин на різних мовах звучать по різному. Вперше Карл Ліней визначив відмінності в будові квітів та насінин, листків і кореневих систем, вперше розділив рослини на класи, класи розділив на родини, роди і види. «Царства живої природи», яку учні заносять у зошит. Ø Рослини. Ø Тварин Ø Гриби Ø Бактерії Ø Віруси Існує декілька систем організмів. Наведемо приклад однієї з них. У біології розрізняють неклітинні та клітинні організми. Неклітинні мають лише одне царство — Віруси. (Царство є найвищою одиницею класифікації). Клітинні організми нараховують два надцарства: прокаріоти, або доядерні, та еукаріоти (ядерні). До прокаріотів належить одне царство Дроб’янки( три підцарства: бактерії, архебактерії та ціанобактерії, або синьо-зелені водорості). Друге об’єднує три царства: (два підцарства: найпростіші, або одноклітинні, та багатоклітинні), Тварини, Рослини (три підцарства: справжні водорості, багрянкові та вищі рослини) і Гриби (два підцарства: нижчі та вищі гриби). Фізкультхвилинка. Руки в боки, руки так (в сторони), Руки вгору, як вітряк, Сіли – встали, сіли – встали. І за парти посідали. ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі. Рольова гра. Учитель пропонує розіграти конкретну ситуацію в ролях. Учні отримують випереджувальні завдання. Хвалькуваті царі. Зустрілись якось три царі й почали вихвалятись своїми володіннями. Цар рослин: - Серед моїх рослин є такі, що маючи білий, рожевий, кремово – бурий чи фіолетовий колір, паразитують на своїх родичах; є такі, що відсидівши цілу зиму під землею, навесні перетворюються на верхолазів і досягають вершин лісу. Деякі з них - справжнісінькі хижаки – ловлять мух, заради солей натрію, калію, магнію, фосфору, азотних сполук. Окремі рослини здатні змінювати колір, подаючи таким чином сигнали, і тому їх називають хамелеонами. А дітки живородних мандрівників схилами пагорбів подорожують від своїх батьків на 10 і більше метрів. А ще серед них трапляються химери, метереологи, отруйні й багато інших. Цар бактерій - А от у моєму царстві всі піддані дуже маленьких розмірів і їх можна побачити тільки під мікроскопом. Їхня роль дуже велика, бо саме вони «готують для нас сир і сметану, прибирають сухі рослини, збагачують грунт перегноєм. Та мушу зізнатись, що деякі з них шкодять людині й іншим живим організмам. Цар грибів. - Усі мої піддані дуже цікаві, бо мають мало органів, ніколи не рухаються, влітку носять шапки, а взимку дуже смачні у різних стравах. Серед моїх підданих є небезпечні та шкідливі. VІ. Узагальнення та систематизація знань. Робота зі схемою. Додаток 1. Підніміть ліву руку вгору. Правою рукою візьміться за вказівний палець лівої руки – нехай він символізує царство Рослин. Уявіть свою улюблену квітку, яка виросла і зацвіла на вашому вказівному пальці. Середній палець буде уособлювати Царство Тварин. Уявіть, як на нього вистрибнула ваша улюблена Тварина і говорить до вас. А зараз візьміться за безіменний палець. Нехай він представляє царство Гриби. Уявіть, що цей палець перетворився на гриб (опеньок, білий гриб). Потім торкніться до мізинця. Він найменший і тому символізує мікроорганізми (бактерії), які входять до царства Дроб’янок (від дрібний, маленький). Залишається великий палець, який направлений вбік від інших – нехай він позначає царство Віра (віруси) – неклітинні форми. Щоб краще запам’ятати, складіть кулак і побачите, що чотири пальці символізують рослин, тварин, гриби і бактерії (організми клітинної будови), бо вони тримаються разом, а великий віруси – (мають неклітинну будову), окремо лише торкається до них. VІІ. Підведення підсумків уроку. «Закінчи речення» Учні працюють з реченнями: — На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було… — Урок важливий, тому що… VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Підручник _____________________________________________ Зошит _________________________________________________
|