Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 5. Тема: Клітина – одиниця живого.






Тема: Клітина – одиниця живого.

Мета: Ознайомити учні з будовою рослинної клітини; навчитись розпізнавати основні компоненти клітини та вказувати їх функції; виробити навички роботи з мікроскопом. Розвивати уміння працювати з мікроскопом; уміння оформляти лабораторні роботи.

Обладнання: таблиці зі зображенням рослинної клітини та її будова, мікроскоп біологічний, предметні та покривні скельця, лупа.

Базові поняття та терміни: клітинна, клітина будова, цитоплазма, вакуоля, спостереження, експеримент, лабораторія, дослід, мікроскоп.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Клітина – це дивний та загадковий світ.

Дитяча енциклопедія.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Хочу побажати вам гарного уроку,

Щоб було цікаво нам працювати,

Щоб хотіли дуже всі відповідати.

Щоб допомогло вам вміння міркувати

І дванадцять балів легко заробляти.

ІІ. Активізація опорних знань:

Біологічний диктант із взаємоперевіркою “+” або “-“.
1. Ботаніка – це наука, яка вивчає тварин.
2. Мікологія вивчає гриби.
3. До царства живої природи не належить царство Дроб’янки.
4. Основною одиницею систематики є вид.
5. Організми не бувають одноклітинними.
6. Усі організми здатні відтворювати собі подібних.

6. Палеонтологія вивчає динозаврів.

7. Екологія вивчає взаємозв’язки організмів між собою та довкіллям.

8. Найвищою систематичною одиницею є царство.

9. Біологія наука, яка вивчає неживу природу

10. Міжнародні наукові назви організмів наводять англійською мовою.

11. Здатність організмів до споживання їжі – це подразливість.

12. Вид – це сукупність організмів, подібних за особливістю будови та процесами життєдіяльності, які вільно схрещуються між собою і дають плідне потомство.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:

Прослухати вірш.

Ми чуємо часто: “Клітина жива! ”
А як же вона промовляє слова?
Як ходить в крамниці, в кіно, в магазин?
Чому для клітини шкідливий бензин?
Тепер я вже знаю: рослина – це дім,
де мешкає разом багато клітин.
І кожна клітина в рослині жива,
І в кожній клітині ядро - голова.
Не треба клітинам ходить в магазин
Їх функція – створювати їжу самим.
І зайві розмови усі ці слова
Як є всі умови – клітина жива!

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь з елементами бесіди:

Рослинна клітина складається з наступних частин: оболонки, протоплазми, ядра, клітинного соку і пластид. Живими частинами клітини вважаються протоплазма, ядро ​ ​ і пластиди. Оболонка і клітинний сік з'являються в клітці як продукти її життєдіяльності.

Форма і величина клітин досить різні. Клітини бувають паренхімпие, тобто рівномірно розвинені у всіх напрямках, округлі, кубічні, багатогранні. Зустрічаються також прозенхімние клітини, тобто витягнуті в довжину, що мають форму волосків або волокон з загостреними кінцями. Іноді клітини набувають гіллясту, зірчасті чи іншу форму.

Розмір клітин невеликий. Клітини м'якоті кавуна і яблука, ледь помітні простим оком, вважаються великими клітинами. Зазвичай клітини значно дрібніше і не видно простим оком.

Їх вимірюють мікронами, тобто тисячними частками міліметра. Клітини менше 0, 2 мікрона вже не видно в звичайні оптичні мікроскопи. Однак трапляються і клітини гіганти, наприклад клітини, з яких складається пучок волокон льону, що досягають довжини 4 см при незначному діаметрі. Тверда оболонка, що оточує рідкий вміст клітини, надає клітині певну форму і міцність.

Кожна рослинна клітина має свою оболонку. У двох сусідніх клітин оболонки склеєні між собою особливими (пектиновими) речовинами. У місцях з'єднання декількох клітин оболонки іноді розходяться, і тоді утворюються між клітинами міжклітинні простори, заповнюються повітрям. Клітинні оболонки прозорі, безбарвні, складаються з речовини, званого целюлозою або клітковиною.

Розповідь про рослинну клітину та її складові частини:

ü Оболонка

ü Цитоплазма

ü Ядро

ü Хлоропласт

ü Клітинні включення

ü Вакуолі

Подорож по клітині, уявивши свій клас клітиною, а учнів її складовими частинами.

 

Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька, (присідають)

Дерева високі-високі,

(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)

Вітер дерева колише, гайдає,

(нахил тулуба вліво і вправо)

Птахи летять, відлітають,

(помахи руками, як крилами)

Клітини рослин мають вакуолі, заповнені клітинним соком. Клітинний сік - це складний розчин мінеральних солей, органічних кислот, цукру, амінокислот, водорозчинних білків, деяких ферментів, водорозчинних пігментів, які надають йому червонувате або синювате забарвлення. Клітинний сік у вакуолях рослинних клітин тисне на мембрану, що забезпечує тургор (пружність тканин).

У молодих клітинах вакуолей може бути декілька, згодом вони зливаються, утворюючи центральну вакуолю.

Характерними компонентами всіх рослинних клітин є пластиди, в яких відбувається фотосинтез.

Запасними речовинами клітини є крохмаль, білок, жири.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Прийом «вірю – не вірю». (Роботу учні виконують в зошиті)

Завдання учням: поставте в рядок цифри від 1 до 11 прослухайте 11 тверджень, і під відповідним номером твердження в другому рядку поставте свій варіант відповіді «так» чи «ні»

Твердження.

1. Усі живі організми Землі мають клітинну будову.

2. Найголовнішою органелою клітини є ядро.

3. Клітина рослин має тверду оболонку, вакуолі і пластиди.

4. Щоб визначити збільшення мікроскопа, слід помножити значення на окулярі на значення на об’єктиві.

5. Пластиди бувають 3-х видів: зелені – хлоропласти; червоні, оранжеві - лейкопласти; безбарвні – хромопласти.

6. У світловий мікроскоп добре видно органели рослинної клітини: оболонку, цитоплазму, ядро.

7. Речовина, яка робить клітину рослин міцною, називається целюлозою.

8. Термін «клітина» запропонував у 1665 р. англ. вчений Роберт Гук.

9. Клітини можуть бути різної форми і розміру. Але всі мають подібну будову.

10.Оболонка клітин тверда, оточує внутрішній вміст та підтримує постійну

форму клітини.

11.Ядро має округлу або овальну форму та містить спадкову інформацію.

Перевірка.

Декілька робіт перевіряє вчитель (кількість робіт обирає вчитель), 1 учень

оголошує свої варіанти відповіді - оцінка, решта – взаємоперевірка.

Відповіді.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Ні так так так ні так так так так так так

Прислів’я

«Загадки в домі». Учні пояснюють зміст загадки цитологічною мовою.

Без хазяїна дім – сирота (Ядро регулює всі процеси в клітині.)

За який палець не вщипне все одно боляче. (Який органоїд не зруйнуєш, відбувається порушення всіх клітин.)

Крапля мала, по краплі море. (З клітин складається організм.)

VІ. Підведення підсумків уроку.

«Закінчи речення»

Учні працюють з реченнями:

— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

— Урок важливий, тому що…

VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

Підручник _____________________________________________

Зошит ________________________________________________

Підготувати казку про клітину.

 

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал