Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 3. Тема:Науки, що вивчають життя.






Тема: Науки, що вивчають життя.

Мета: формувати учнів уявлення про біологію, як систему наук про життя, структуру біологічних наук та їх значення в житті людини. Розвивати уміння порівнювати тіла природи між собою та робити відповідні висновки; уміння логічно мислити та давати розгорнуті відповіді на запитання. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; проводити просвітницьку роботу з метою усвідомлення того, що біологія має важливе значення для вирішення проблем сьогодення, тому що її вважають наукою ХХІ століття; зацікавлювати та прищеплювати в учнів любов

Обладнання: таблиці, схеми, фотографії, відеоролики.

Базові поняття та терміни: біологічні науки: ботаніка, мікологія, зоологія, бактеріологія, анатомія, морфологія, фізіологія, екологія, систематика.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Горішок знань – це знає кожен –

Міцний!

Та нам не відступати,

А розколоти допоможе

Бажання всіх.

ІІ. Активізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів:

Повторення ознак живого і неживого.

Ознаки живого (учні повинні самі назвати): дихання, ріст, розвиток, рух, живлення, обмін речовин, розмноження, подразливість.
Вправа для порівняння. Знайти ознаки живого.
1. Сталактити і сталагміти – кам’яні нарости із солей кальцію в печерах, що збільшуються з кожним роком. Отже, вони ростуть.
2. Синичка щодня приносить своїм пташенятам гусінь та різних комашок. Вони їдять, отже, збільшуються у розмірах.
3. З великої гранітної брили шляхом подрібнення виробляють щебінь, тобто каменів стає багато, отже – це розмноження.
4. Кульбаба поширює вітром парашутики з насінинами, з яких виростають нові рослини. Це розмноження.
5. Під час дощу річка поповнюється водою – це називають живленням річки.
6. Рослина вбирає воду, вуглекислий газ та сонячне проміння, здійснює фотосинтез і так живиться.
7. На вершині гори є кратер вулкану, який періодично випускає дим – це дихання вулкану.
8. Дельфін вистрибує з води, вбирає повітря, так він дихає.
9. Дюни та бархани рухаються, коли вітер піднімає і перекидає пісок.
10. Соняшник рухається, повертаючи свої квіти до сонця.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Питання для бесіди:

1.Що вивчає біологія?

2. Які галузі біології ви знаєте?

3. З якими науками біологія має тісний зв'язок?

4. Яка галузь біології вивчає класифікацію і номенклатуру живих організмів?

ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди:

Біологія як наука.

Біологія – це система наук про живу природу.

Сучасна біологія – це складний комплекс дисциплін, кожна з яких має свій предмет вивчення, завдання, об’єкти дослідження, проблеми і методи.

Основні галузі біології.

Ботаніка – вивчає рослини.

Зоологія – вивчає тварини.

Мікологія – вивчає гриби.

Мікробіологія – наука про мікроскопічні організми, до неї входять вірусологія та бактеріологія.

Екологія – наука, яка вивчає взаємозв’язки між організмами та середовищем.

Систематика – вивчає різноманітність організмів та класифікує їх.

Анатомія – наука про будову організмів.

Фізіологія – наука про функції та процеси життєдіяльності організму.

Гігієна – вивчає вплив різних факторів на організм та його здоров’я.

Генетика – наука, що вивчає спадковість і мінливість організмів

Палеонтологія – вивчає вимерлі організми.

Усі біологічні науки можна систематизувати:

1. Зо основними царствами живої природи: вірусологія – віруси, бактеріологія бактерії, мікологія – гриби, ботаніка – рослини, зоологія – тварини.

2. За окремими розділами об’єктів вивчення: віруси, бактерії та нижчі гриби – мікробіологія, водорості – альгологія, мохи – бріологія, найпростіші – протистологія, червів – гельмінтологія.

3. За рівнем організації живої природи: на молекулярному рівні – біохімія, клітинному – цитологія, тканинному – гістологія, органному – анатомія, морфологія, організмовому - мікробіологія, ботаніка, зоологія, біосферному - екологія.

4. За процесами життєдіяльності – біохімія, біофізика, фізіологія, ембріологія.

5. За господарським використанням живих організмів:

· Рослини – рослинництво, овочівництво, плодівництво.

· Тварин – бджільництво, рибництво, птахівництво, конярство, свинарство.

Вимерлі організми досліджує палеонтологія.

Нові біологічні науки: космічна біологія, біологічна кібернетика, генна інженерія.

Фізкультхвилинка

Стали діти підтягнулись

Одне одному всміхнулись

На урок старання не забудьте взяти

Сіли, всі рівненько будем працювати.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Доповнити схему:

 

 

 

Знайдіть відповідність (пару) і запишіть за зразком: А-1, Б-2, В-3, Г-4, Д-5 Ж-6

А. Ботаніка 1)наука, яка вивчає взаємозв’язки між організмами та середовищем.
Б. Мікологія 2)наука про будову організмів.
В. Екологія 3) вивчає різноманітність організмів та класифікує їх.
Г. Систематика 4) наука, що вивчає спадковість і мінливість організмів
Д. Анатомія 5) вивчає рослини.
Ж. Генетика 6) вивчає гриби.

Відповідь: А-5, Б-6, В-1, Г-3, Д-2, Ж-4.

VІІ. Підведення підсумків уроку.

«Закінчи речення»

Учні працюють з реченнями:

— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

— Урок важливий, тому що…

VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

Підручник _____________________________________________

Зошит _________________________________________________


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.007 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал