Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 4
Тема: Методи вивчення організмів. Мета: ознайомити учнів з основними методами біологічних досліджень; спостереження в природі й лабораторні дослідження; експеримент, моніторинг; історія вивчення біологічних об’єктів, мікроскопічні методи дослідження Обладнання: таблиці, схеми, фотографії, відеоролики. Базові поняття та терміни: спостереження, експеримент, лабораторія, дослід, моніторинг, лупа, мікроскоп. Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний етап. ІІ. Перевірка домашнього завдання. Термінологічний диктант. Вчитель читає визначення, учням потрібно вказати назву або продовжити речення. 1. Система наук про життя. (Біологія). 2. Наука про рослини. (Ботаніка). 3. Наука про тварини. (Зоологія). 4. Вивченням мікроорганізмів займається... (Мікробіологія). 5. Бактерії — об'єкт дослідження... (Бактеріології). 6. Гриби вивчає... (Мікологія). 7. Найпростіші. (Протистологія). 8. Комахи. (Ентомологія). 9. Риби. (Іхтіологія). 10. Класифікацію різних груп організмів здійснює... (Систематика). 11. Зовнішню будову організмів вивчає... (Морфологія). 12. Внутрішню будову організмів вивчає... (Анатомія). 13. Обмін речовин і енергії в живих істотах розглядає... (Фізіологія). 14. Мікроскопічну будову тканин вивчає... (Гістологія). 15. Закономірності спадковості та мінливості досліджує... (Генетика). 16. Наука, що вивчає закономірності поширення живих організмів на Землі, називається... (Біогеографією). 17. Наука про викопні організми. (Палеонтологія). 18. Вивчає вплив різних факторів на організм та його здоров’я… (Гігієна) 19. Вивчає клітину.. (Цитологія) 20. Наука, яка вивчає взаємозв’язки між організмами та середовищем. (Екологія) ІІІ. Активізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів: Питання для бесіди: Ø Що таке біологія і що вона вивчає? Ø Які науки відносять до біологічних? Ø Які ви можете назвати завдання сучасної біології? Ø Які інструменти використовують учені для дослідження біологічних об’єктів? Ø Якими методами можна вивчати живі організми. Повідомлення теми та мети уроку. Проблемне питання: · Чи потрібно вивчати біологію? ІV. Вивчення нового матеріалу. Різноманітність методів наукового дослідження біологічних об’єктів. Основні методи наукових досліджень Біологія, як і будь яка наука має свої наукові методи досліджень. Тобто ці методи являють собою набір прийомів та операцій для побудови системи наукових знань. Біологіязастосовує такі основні методи досліджень: 5. Експериментальний метод – створення штучних ситуацій для виявлення певних властивостей живих організмів. Експеримент може бути польовим, коли піддослідні організми чи явища перебувають в своїх природних умовах, та лабораторним. 6. Моделювання – вища форма експерименту. Полягає у відтворенні ознак досліджуваного об’єкта на моделі для подальших досліджень. 7. Статистичний метод – математична обробка результатів дослідження для перевірки його вірогідності. Людина отримує біологічні знання за допомогою двох методів — спостереження та експерименту. Для проведення біологічних досліджень широко використовується різноманітні прилади та реактиви. Робота з підручником. Збільшувальні прилади: ЛУПА. Світловий мікроскоп. Електронний мікроскоп. Фізкультхвилинка Із-за парт ми піднялись, Всі добряче потяглись, Гарно спинки всі прогнули І про втому геть забули. Пальці всі в замок закрили Й стисли їх мерщій щосили. А тепер присіли — раз! Фізкультпауза у нас. Піднялись і пострибали, Мов сніжинки покружляли. Сіли рівно — і до праці. Хай не стомлюються пальці. ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі. Дати відповіді на питання: 1. Які методи наукового дослідження використовують для вивчення біології 2. Чим відрізняються описові та експериментальні методи дослідження? 3. Який експеримент ви можете провести дома? 4. Чи часто ви використовуєте метод спостереження за живою природою. VІ. Узагальнення та систематизація знань. Розповідь про електронний мікроскоп з відео. VІІ. Підведення підсумків уроку. «Закінчи речення» Учні працюють з реченнями: — На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було… — Урок важливий, тому що… VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Підручник _____________________________________________ Зошит _________________________________________________
|