Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 7. Мета: Ознайомити учнів з будовою клітини на світлооптичному та елекронно – мікроскопічних рівнях.;розвивати практичні вміння працювати з збільшувальними
Тема:. Практична робота № 1. Будова світлового мікроскопа та робота з ним. Мета: Ознайомити учнів з будовою клітини на світлооптичному та елекронно – мікроскопічних рівнях.; розвивати практичні вміння працювати з збільшувальними приладами, готувати їх до роботи та правильно за ними доглядати; виховувати охайність, акуратність. виробити навички роботи з мікроскопом. Розвивати уміння працювати з мікроскопом. Обладнання: таблиці зі зображенням рослинної клітини та її будова, мікроскоп біологічний. Базові поняття та терміни: електронний мікроскоп, об’єктив, окуляр, предметний столик, дзеркальце. Тип уроку: практична робота. Хід уроку І. Організаційний етап. ІІ. Активізація опорних знань: Біологічний диктант: Усім відомо, що більшість рослин мають зелений колір. Таке забарвлення рослин зумовлене особливим пігментом - …… (хлорофілом). Найменша структурна одиниця всього живого - …….. (клітина) Постійні клітинні структури - ……… (органели) Носієм спадкової інформації в клітинні є ……… (ядро) Наука яка вивчає клітину називається ……….. (цитологія) Клітину можна дослідити завдяки приладу, який називається ………(мікроскоп) Внутрішнє рідке середовище клітини……….. (цитоплазма) Хто першим дослідив клітину……….. (Р.Гук) Трубка, в якій містяться головні частини мікроскопа …….. (тубус) Як називаються пластиди зеленого кольору …………. (хлоропласти. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів: Розповідь учителя: Народна мудрість Поясніть прислів’я «Без сокири не тесляр, без голки - не кравець». - А у біологів, що вивчають будову живих організмів, які є знаряддя праці? Відповідь обґрунтуйте. - Сьогодні на уроці ми дізнаємось про методи та прилади, якими користуються біологи під час свої досліджень ІV. Вивчення нового матеріалу. Тема: Будова світлового мікроскопа та робота з ним. Інструктаж З ТБ. Мета: вивчити будовумікроскопа та роботу з ним. Обладнання: таблиці зі зображенням рослинної клітини та її будова, мікроскоп біологічний Правила роботи з мікроскопом. 1. Мікроскоп зберігають захищеним від вологи, пилу та світла. При перенесенні мікроскоп беруть правою рукою за колонку штатива, а лівою підтримують знизу. 2. Окуляр, об’єктив, дзеркало протріть серветкою. Поставте мікроскоп перед собою ближче до лівого плеча. Праворуч від мікроскопа покладіть альбом. 3. Вивчення будь-якого об’єкта починають з малого збільшення. Поставте в робоче положення об’єктив малого збільшення (х8). Для цього повертайте револьвер, поки потрібний об’єктив не займе центроване положення (над отвором предметного столика), про що буде свідчити легке клацання спеціального пристрою револьвера. 4. Підніміть за допомогою макрогвинта об’єктив над предметним столиком на висоту 0, 5 см. Відкрийте діафрагму і підніміть конденсор. 5. Дивлячись в окуляр (лівим оком), поверніть дзеркало в напрямку до джерела світла, поки поле зору не буде освітлено яскраво і рівномірно. 6. Покладіть на предметний столик препарат з перехрещених волосин накривним скельцем догори, щоб об’єкт знаходився в центрі отвору предметного столика. 7. Потім під контролем зору повільно опустіть тубус за допомогою макрометричного гвинта, щоб об’єктив знаходився на відстані біля 2 мм від препарату. 8. Дивіться в окуляр і одночасно повільно піднімайте тубус за допомогою макрогвинта, поки в полі зору не з’явиться зображення об’єкта. Запам’ятайте, що фокусна відстань для об’єктива малого збільшення дорівнює приблизно 0, 5 см. 9. Щоб перейти до розглядання об’єкта при великому збільшенні мікроскопа, необхідно відцентрувати препарат, тобто помістити точку перехрещення волосин точно в центр поля зору. Для цього, дивлячись в окуляр, пересувайте препарат руками, поки він не займе необхідне положення. Якщо об’єкт не буде відцентрований, то при великому збільшенні точка перехрещення волосин залишиться поза полем зору. 10. Поворотом револьвера за годинниковою стрілкою переведіть в робоче положення об’єктив великого збільшення (х40). Опустіть тубус під контролем ока (дивіться, як опускається тубус, не в окуляр, а збоку) майже до препарату. Запам’ятайте, що фокусна відстань для об’єктива великого збільшення дорівнює приблизно 1 мм! 11. Дивлячись в окуляр, повільно (!) піднімайте тубус, поки в полі зору не з’явиться зображення. Застосовуючи мікрометричний гвинт, потрібно одержати контрастне зображення волосин. Мікрометричний гвинт можна повертати не більше, як на півоберта. Якщо не видно зображення волосин під великим збільшенням, це означає, що препарат був не відцентрований або пропущена фокусна відстань. У цьому випадку перейдіть знову до малого збільшення і виконайте пункти 9-11. 12. При малюванні препарату дивіться в окуляр лівим оком, а в альбом – правим. 2. Пряме та обернене зображення літери 2.1. Розглянути несиметричну друковану літеру газетного шрифту спочатку під лупою, а потім ту ж літеру – під мікроскопом (7× 8). 2.2. Замалювати цю літеру і вказати, що лупа дає пряме, а мікроскоп – обернене зображення. V. Підведення підсумків уроку. «Закінчи речення» Учні працюють з реченнями: Практичні навички із сьогоднішнього заняття для мене (не)будуть корисними, тому що … VІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Підручник _____________________________________________ Зошит _________________________________________________ Підготувати кросворд з словом мікроскоп.
|