Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок 18. Поширення речень словами та словосполученнями 3 страница
Усне виконання вправи 111 (с. 53-54) Мовчазне читання тексту учнями
— Знайдіть іменники, вжиті у множині.
— Поставте їх в однину.
Робота в групах 1-ша група
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом. Укажіть їх рід.
Зацвіли усі (діброва)______
І (долина)______, і (луг)__,
І (річка)_______ синіють знову
І не входять в (берег)_____.
2-га група
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом. Укажіть їх рід.
Україна — це тихі (вода)______ і ясні (зоря)_, зелені (сад)_ і білі (хата)____________________, лани золотої (пшениця)______. Україна — розкішний вінок з рути і (барвінок).
3-тя група
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом. Укажіть їх рід.
Навесні швидко тане останній (сніги)______. Звучать дзвінкі (струмочок)_____. Уже зазеленів (степи)____. На (дереві)________набухли бруньки. З’явилися перші (квітка)_____.
Звітування груп ПІДСУМОК УРОКУ — Що повторили на уроці?
— Які цінні думки запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 112 (с. 54); виконати звуко-буквений аналіз виділених слів із вправи 111.
Урок 31. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЗА ВІДМІНКАМИ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКА
Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника у реченні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось дзвінок сигнал нам дав —
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 112, с. 54) Учень читає складену розповідь; учні називають іменники, які вони почули у цій розповіді.
Каліграфічна хвилинка Мм мл ль льй льн мільйон
— Як називаються ці слова?
Мільйонер, мільйонний, мільйон.
— Визначте, до яких частин мови вони належать.
Слухання вірша Д. Білоуса Є ще люди сонні, наче сови,
а глухі до слова — це найгірш.
Ти до рідної прислухайсь мови,
прокажи відмінки — це ж як вірш!
Називний питає: хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки роботи
і про тебе чути лиш похвали,
щоб тебе як приклад називали.
Родовий доскіпує свого —
хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
що немає роду переводу.
Все давальний дасть — не жаль йому,
але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду,
що даєш і ти своєму народу?
У знахідного свої потреби:
він — кого? і що? — питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
і що друзі роблять нам навзаєм?
А орудний хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй разом з ним.
Хоче знать: що здатний ти утнути?
Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
А місцевий — де? В якому місці?
Хоче знати — у селі чи в місті?
Кличний закликає всіх навколо:
гей, Іване, Петре чи Миколо,
ви не будьте сонні та байдужі —
у житті нема нічого гірш.
— Які назви відмінків ви почули у вірші?
— На які питання вони відповідають?
— Чому відмінки мають такі назви?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Іменник». Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Колективне виконання вправи 113 (с. 54) Розглядання таблиці відмінювання іменників. Колективне повторення назв відмінків по порядку і питань, на які вони відповідають. — Що цікавого ви помітили у питаннях називного і знахідного відмінків? давального і місцевого?
Усне відмінювання іменників верба, хліб. — Визначте в цих словах закінчення.
— Як ви вважаєте, чому змінилися закінчення іменників? (Тому що вони відповідають на різні питання.)
— Така зміна іменників за питаннями називається відмінюванням.
— Чи змінилося значення цих слів? (Ні. Змінилася лише їх форма.)
Робота в парах. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 55) Списування з коментуванням (за вправою 114, с. 55) Зразок. Там майже в кожному
— Знайдіть у вправі іменники, які стоять у початковій формі. (Марко, свічки, світло, пластилін, хлопчик, бабуся, батьки)
Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ Самостійна робота із подальшою фронтальною перевіркою (вправа 115, с. 55) Гра «Відгадай» — Запишіть іменники у потрібному відмінку.
— Відгадайте загадки.
Стоїть хлопчик під (пеньок), накрив (голова) (брильок). (Гриб) У (ліс) родилася, в (майстерня) робилася, а в (рука) плаче. (Скрипка) Не розбивши (горщик), не з’їси (кашка). (Горіх) Творча робота — Запишіть відповіді на запитання. Визначте відмінок іменників.
За що сховалось сонце? Яких звірів показували у цирку? Де лікують хворих? Яких грибів назбирали діти? ПІДСУМОК УРОКУ — Що цікавого дізналися на уроці?
— За якими відмінками змінюються іменники?
— Що є початковою формою іменника?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 116 (с. 55).
Урок 32. УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. РОБОТА З ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ (заміна недоречно повторюваних слів)
Мета: продовжити роботу з деформованим текстом; навчати учнів замінювати недоречно повторювані слова у тексті, записувати вдосконалений текст; розвивати мовлення, мислення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда — З чого складається текст?
— Як розташовані речення в тексті?
— Що можна дібрати до тексту?
Підготовча вправа — Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.
— Замість яких слів у ньому вжиті виділені слова?
Одного разу Юрко побачив на дереві синичку. Вона сиділа на гілці, не ворушачись, і хлопчик подумав, що пташка спить. А потім він побачив синичку на снігу. Здавалося, що бідолага замерзла. Юрко узяв її, відігрів, нагодував і випустив.
Висновок. Виділені слова дають можливість уникнути повторення тих самих слів. Вони допомагають зв’язати речення в тексті.
III. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо працювати з деформованим текстом. Будемо вчитися замінювати недоречно повторювані слова у тексті.
РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ Робота над загадкою Голі поля, Мокне земля,
Дощ поливає,
Коли це буває? (Восени)
— Що збирають люди на городах восени?
Робота за малюнком до вправи 117 (с. 56) — Кого ви бачите на першому малюнку?
— Що вона робить?
— Які нові герої з’явилися на другому малюнку?
— Що вони задумали?
— Які події змальовано на третьому малюнку?
Робота в «Зошиті з розвитку писемного мовлення» Фізкультхвилинка Самостійна робота учнів — Запишіть складений текст у зошити.
Підказка. Під час удосконалення тексту використовуйте синоніми. Вони допоможуть вам уникнути повторення тих самих слів.
Самоперевірка робіт Колективне слухання та редагування кількох учнівських робіт ПІДСУМОК УРОКУ — Чого навчалися на уроці?
— Які вправи вам найбільше сподобалися?
— Яке завдання здалося найскладнішим?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 36
Перевірка домашнього завдання (вправа 129, с. 61) — Прочитайте складені фразеологізми.
— Обміняйтеся зошитами та перевірте правильність написання закінчень у сусіда по парті.
Розподільний диктант — Запишіть слова в три стовпчики залежно від того, яке закінчення вони матимуть в орудному відмінку.
Пісня, зброя, груша, хвоя, їжа, пшениця, доля, зозуля, задача.
— Поясніть правопис іменників жіночого роду в орудному відмінку.
Каліграфічна хвилинка Фф Фр Фт Фх Цц ММ це ме
фартух футбол цемент
Гра «Шосте " зайве"»
Цемент
футбол
цементний
футболіст
цементувати
футболити
порошок
футбольний
зацементувати
м’яч
цементовоз
футболка
Гра «Порівняй закінчення» Зима — зимою
Рік — роком
куля — кулею
нуль — нулем
лінія — лінією
край — краєм
каша — кашею
душ — душем
межа — межею
вуж — вужем
задача — задачею
меч — мечем
— До якого роду належать іменники першого стовпчика?
— До якого роду належать іменники другого стовпчика?
— У якому відмінку стоять іменники чоловічого і жіночого роду?
— Чи однакові вони мають закінчення?
Урок 33. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО Й ЧОЛОВІЧОГО РОДУ ІЗ ЗАКІНЧЕННЯМ -а, -я В ОДНИНІ
Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння порівнювати, аналізувати; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до вивчення мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Знов день почався, діти.
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 58)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми розглянемо відмінювання іменників жіночого й чоловічого роду із закінченням -а, -я в однині.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 119 (с. 57)
Учні розглядають таблицю із зразками відмінювання іменників відповідно до норм української літературної мови.
— Які закінчення мають іменники жіночого і чоловічого роду в називному відмінку?
— Які закінчення мають іменники жіночого і чоловічого роду в родовому, знахідному, орудному відмінках?
— Від чого це залежить? (Від кінцевого приголосного основи)
— У яких відмінках іменники жіночого та чоловічого роду мають однакові закінчення? (У давальному та місцевому)
— Як розрізнити ці відмінки?
— Прочитайте, як пишуться іменники жіночого і чоловічого роду в кличному відмінку.
2. Відмінювання поданих іменників за таблицею (вправа 118, с. 56)
Учні виконують завдання з коментуванням біля дошки.
3. Розподільний диктант
— Запишіть в одну колонку словосполучення з іменниками у давальному відмінку, а в другу — у місцевому.
Подарувала Микиті, шапка на Микиті;
дали листоноші, форма на листоноші;
шерсть на кішці, дала кішці;
маленькій руці, годинник на руці;
хата при дорозі, каміння на дорозі.
Висновок. Іменники, що мають однакові закінчення в давальному і місцевому відмінках однини, розрізняються за значенням і питаннями. Іменники в давальному відмінку частіше вказують на особу, якій щось дають. Іменники в місцевому відмінку найчастіше вказують на місце (шапка на Микиті). У місцевому відмінку іменники завжди вживаються з прийменниками, а в давальному — майже завжди без прийменників.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота за вправою 120 (с. 57)
• Ознайомлення з текстом, з’ясування значення невідомих слів.
• Списування тексту з граматичним завданням.
Зразок виконання. Тетянка з однокласником заходилися ліпити снігову
— Назвіть іменники жіночого роду в початковій формі. (Зима, Тетянка, бабуся, морква, гілка, хурделиця, голова)
— Назвіть синоніми до слів хурделиця, невдовзі.
Гра «Шосте " зайве"»
хурделиця
невдовзі
хуртовина
довго
віхола
скоро
завірюха
швидко
мете
незабаром
завія
хутко
сніговиця
згодом
2. Самостійна робота
— Поставте подані у дужках іменники у знахідному відмінку однини.
— Складіть речення з утвореними словосполученнями.
Варіант 1
Побачити (зозуля).
Любити (матуся).
Захищати (Україна).
Варіант 2
Читати про (природа).
Збирати (пшениця).
Задивитися на (калина).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вчилися робити на уроці?
— Як відрізнити відмінки іменників, закінчення яких збігаються?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 121 (с. 58).
Урок 34. ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА -а, -я В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ
Мета: ознайомити учнів з правописом іменників жіночого роду на -а, -я в родовому відмінку однини з основою на твердий і м'який приголосний та на [ж], [ч], [ш]; розвивати вміння використовувати вивчені правила для пояснення правопису закінчення іменників у поданих формах; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Працюй наполегливо,
Швидко, старанно,
Щоб кожну хвилину
Не втратити марно.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 58) ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви ознайомитеся із правописом іменників жіночого роду на -а, -я в родовому відмінку однини з основою на твердий і м’який приголосний та на [ж], [ч], [ш].
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота в групах (вправа 122, с. 58) Учні об’єднуються в групи та відмінюють подані іменники.
— У яких іменниках жіночого роду в родовому відмінку однини пишеться закінчення -и, а в яких і?
— Від чого залежить закінчення таких іменників? (Від кінцевого приголосного основи іменника в початковій формі.)
Учні звіряють свої висновки з правилом на с. 58 підручника.
Складання опорної таблиці Робота за вправою 123 (с. 58) Утворення словосполучень. Запис утворених словосполучень з граматичним завданням. Зразок міркування. Не видно у слові дороги пишу закінчення -и, тому що основа іменника у називному відмінку однини закінчується на твердий приголосний.
Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ Робота з прислів'ями та загадками (вправа 124, с. 59) Ознайомлення з прислів’ями. — Як ви їх розумієте?
— Утворіть родовий відмінок однини підкреслених іменників та позначте їх закінчення.
Робота над загадкою. Самостійне відмінювання слова-відгадки (волошка). Гра «Упіймай іменник у родовому відмінку однини» У Марічки, у сестрички
Засмутилось кругле личко:
Повернулася із річки,
А в косі немає стрічки.
Біля вільхи, край дороги
Не знайшла, втомила ноги.
Сльози бризнули в Марічки:
«Як же бути їй без стрічки?».
Розвиток мовлення — Складіть усний твір за поданим початком.
Осіннього ранку хлопці прийшли до лісу. Навколо тиша. І раптом у кущах побачили журавля. У нього було поранене крило. Діти принесли птахадодому...
Заслуховування складених творів (2-3 учні) Виправлення типових помилок.
Самостійна робота — Запишіть слова у два стовпчики: у перший — іменники, які в родовому відмінку однини мають закінчення -и; у другий — іменники, які в родовому відмінку однини мають закінчення -і.
Сосна, неділя, тиша, зима, вулиця, калина, чаша, хвиля, суниця, праця, вода.
ПІДСУМОК УРОКУ — Що нового дізналися?
Вправа «Незакінчене речення»
У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а, -я мають закінчення -і після... (м’яких приголосних та [ж], [ч], [ш]). У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а, -я мають закінчення -и після... (твердих приголосних). VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 125 (с. 59); вивчити правило (с. 58).
Урок 35. ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА -а, -я В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення школярів; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і знов дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового вчить.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 62) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом закінчень іменників жіночого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб завжди писати грамотно.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Спостереження за мовним матеріалом (вправа 126, с. 59) — Об’єднайтеся в групи, розгляньте уважно таблицю.
— Які закінчення мають іменники жіночого роду в орудному відмінку?
— Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різне.
Складання опорної схеми — Побудуємо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини.
Ознайомлення з правилом (с. 60) Первинне закріплення (вправа 127, с. 60) Утворення словосполучень. Списування з граматичним завданням. Словникова скарбничка — Поясніть значення слова орудувати.
— Як ви розумієте значення слова чернетка? Чернетка — чорновий текст, рукопис.
Вправа «Розвідник»
— Вилучте із запису назви навчальних речей.
ЧЕПЕНАЛРНЕРУЧКАТЗОШИТКА
— Відгадайте слово за номерами букв в алфавіті.
23, 7, 16, 7, 4, 21, 1, 17, 1 (Телеграма)
Телеграма — 1) Повідомлення, що передається телеграфом. 2) Бланк із таким повідомленням.
Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ Гра «Учитель» — Підкресліть помилки. Виправте їх.
мовою
музикою
скрипкою
пшеницею
черешнєю
яблунєю
душою
тишою
вежою
кашею
водою
їжею
Самостійна робота за вправою 128 (с. 60) Учні списують перший абзац, ставлячи іменники, подані у дужках, в орудний відмінок однини.
Робота в парах — Прочитайте діалог із вправи 128.
— Що на увазі мала мама?
— Які фразеологізми вживає автор у тексті? Прочитайте їх.
Поетична хвилинка — Вставте пропущені закінчення.
Хай іменник візьме -ею за потребою своєю.
Отже, груш.. смачнішою а задач.. складнішою, ну, а вдач.. ледачою, як і каш.. гарячою.
ПІДСУМОК УРОКУ — Які відкриття ви зробили для себе на уроці?
— З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 129 (с. 61); вивчити правило с. 60.
Урок 36. ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ БЕЗ ЗАКІНЧЕНЬ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ
Мета: поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов та повагу до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 78)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо запам’ятати особливості правопису закінчень цих іменників, щоб завжди писати грамотно.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом (вправа 130, с. 61)
— Об’єднайтеся в групи, розгляньте уважно таблицю.
— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в орудному відмінку?
— Від чого це залежить?
2. Складання опорної схеми
— Побудуємо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників чоловічого роду на -а, -я в орудному відмінку однини.
3. Ознайомлення з правилом (с. 62)
4. Первинне закріплення (вправа 131, с. 62)
• Запис поданих слів в орудному відмінку.
— Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.
5. Словникова скарбничка
— Як ви розумієте значення слова цемент? — Поставте слова, записані в рамці на с. 62 підручника, в орудний відмінок. — Складіть і запишіть речення з цими словами. — Прочитайте, що у вас вийшло.
6. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (вправа 132, с. 62)
— Спишіть речення, розкриваючи дужки.
— Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.
— Як називаються слова над, за? (Прийменники)
2. «Візьми до уваги!»
Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 63).
3.Творча робота
— Запишіть відповіді на запитання. Слова, подані у дужках, поставте у форму орудного відмінка однини.
— Виділіть закінчення іменників чоловічого роду.
• Де не замерзає насіння рослин? (під, сніг)
• З ким тато збирав на землі каштани? (з, син)
• Чим мама нагодувала дітей? (смачний, борщ)
4. Робота над загадками
— Відгадайте загадки. Відгадку поставте в орудному відмінку і підніміть картку із закінченням -ом, -ем, -єм.
• Влітку любить полювати, А зимою в лігві спати, Як зачує він весну, Прокидається від сну. (Ведмідь)
• Тоненьке, вузеньке, По землі в’ється, Як батіг, довге, Але не б’ється. Людини боїться, Молоко вживає, У лісі їх багато, Мабуть, кожен знає. (Вуж)
• Сам вечірньої години Заховався в кущ калини Та на дудочку одну Грає пісню чарівну. (Соловей)
• Щоб жили у мирі скло, Пластмаса, шкіра, Целофан, хутро й бетон, Пінопласт, папір, картон, Всіх здружу я, крім людей. Зрозуміли, хто я?.. (Клей).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• На уроці я вчився... • Найбільше мені сподобалося... • Наступного уроку я хочу навчитися...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 133 (с. 63); вивчити правило (с. 62).
Урок 37. ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ НА -ар, -яр У РОДОВОМУ Й ОРУДНОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів із правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на -ар, -яр у родовому й орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на -ар, -яр; виховувати повагу до людей будь-якої професії.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і знов дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до класу дітей скликає, Щоб успішно нового вчить.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 133, с. 63) Фронтальна перевірка.
Гра «Кращий стрілець» — Укажіть стрілками, яке закінчення в орудному відмінку однини мають подані іменники.
олень -ом душ гай кут меч -ем день чай дуб кущ -єм
— Поясніть свій вибір.
Каліграфічна хвилинка — Запишіть каліграфічно.
Хай над нашим рідним краєм пісня радісна звучить.
— Яке це речення за метою? за інтонацією? — Поясніть правопис закінчення у слові краєм. — Доберіть до нього синоніми.
Гра «З якої професії?» — Назвіть, з якої професії прийшли в життя подані прислів’я та приказки.
З поганої вівці хоч вовни жмут. (Вівчар) Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар) От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Столяр)
|