Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Протограф II—V редакций 4 страница







О ЗАКУПЬ

Аже закупъ выведеть что, то господинъ в немь; но оже кдъ- и налтззуть, то преди заплатить господин его конь или что будеть ино взялъ, а ему холопъ обел­ныи; и паки ли господинъ, не хотвти начнеть плати­ти за нь, а продасть и, отдасть же переди или за конь, или за волъ, или за товаръ, что будеть чюжего взялъ, а прокъ ему самому взяти собъ\

А СЕ АЖЕ ХОЛОПЪ УДАРИТЬ

Аже холопъ ударить свободна мужа, а убъжить и хоромъ, а господинъ его не выдасть, то платити за нь господину 12 гривенъ. А загЬмь аже и гдъ1 нал!; -зеть удареныи тъ своего истьця, кто же его ударилъ, то Ярославъ былъ уставилъ убити и, но сынове его по отци уставиша на куны; любо бити и розвязаше, любо ли взяти гривна кунъ за соромъ.

о послушьствъ

На послушьство на холопа не складають; но оже не будеть свободнаго, т о по нужи сложити на боярь-ска тиуна, а на инЪх не складывати. А в малтз тяжЪ по нужи сложити на закупа.

О БОРОДЪ

А кто порветь бороду, а выиметь знамение, а вылЪзутъ людие, то 12 гривенъ продаже; аже безъ людии, а в поклепе, то н1зту продаже.


 


о холопъ

Аже холоп обелныи выведеть конь чии любо, то платити за нь 2 гривны.


о зубъ

Аже выбьють зубъ, а кровь видять у него во ртЬ, а людье вылЪзуть, то 12 гривенъ продаже, а за зубь гривна.


 


214


215


О БОБРЪ

Аже украдеть кто бобръ, то 12 гривенъ; аже бу-деть росечена земля или знамение, им же ловлено или сеть, то по верви искати къ1 собЪтатя, любо пла-тити продажю.

АЖЕ КГО БОРТЬ РАЗНАМЕНАЕТЬ

Аже разнаменаеть борть, то 12 гривенъ. Аже ме­жю перетнеть бортьную, или ролеиную разореть, или дворную тыномь перегородить межю, то 12 гривенъ продажи. Аже дубъ подотнеть знаменьныи или межь-ныи, то 12 гривенъ продаже.

А СЕ НАКЛАДИ

А се наклады 12 гривенъ: отроку 2 гривны и 20 кунъ, а самому ехати со отрокомь на дву коню, сути же на ротъ овесъ, а мясо дати овенъ, любо полоть, а ин" бмь кормомь, что има черево возметь, писцю Ю кунъ, перекладнаго 5 кунъ, аза мЪхъ две ногате.

А СЕ О БОРТИ

Аже борть подътнеть, то 3 гривны продажв, а за дерево пол гривны. Аже пчелы выдереть, то 3 гривны продажи, а за медъ аже будеть пчелы не лажены, то 10 кунъ; будеть ли олЪкъ, то 5 кунъ. Не будеть ли татя, то по следу женуть. Аже не будеть следа, ли к селу или к товару, а не отсочать от себе сл-вда, ни Ьдуть на следъ, или отбьються, то гбмь платити татбу и продажю; а следъ гнати с чюжими людми, а с послу­хи. Аже погубять следъ на гостиньцъ" на велиц-в, а села не будеть, или на пусте, кдъ- же не будеть ни села ни людии, то не платити ни продажи ни татбы.

О СМЕРДЪ

Аже смердъ мучить смерда безъ княжа слова, то 3 гривны продажи, а за муку гривна кунъ. Аже

J «Къ» в большинстве списков.


огнищанина мучить, то U гривенъ продаже, а за муку гривна. Аже лодью украдеть, то 60 кунъ про­даже, а лодию лицемь воротити; а за морьскую лодью 3 гривны, а за набоиную лодью 2 гривны, а за челн 8 кунъ, а за стругъ гривна.

О ПЕРЕВ-ЬСЬХЪ

Аже кто подотнеть вервь в перевесе, то 3 гривны продажи, а господину за вервь гривна кунъ. Аже кто украдеть въ чьемь перевесе ястрябъ или соколъ, то продаже 3 гривны, а господину гривна. А за го­лубь 9 кунъ, а за куря 9 кунъ, а за утовь 30 кунъ, а за гусь 30 кунъ, а за лебедь 30 кунъ, а за жеравль 30 кунъ. А в сбн-б и въ дровЪхъ 9 кунъ, а господину колико будеть возъ украдено, то имати ему за возъ по 2 нагатъ\

о гумнъ

Аже зажьжеть гумно, то на потокъ, на гра-бежь домъ его, переди пагубу исплатившю, а в проце князю поточити и; тако же, аже кто двор зажьжеть. А кто пакощами конь порЪжеть или скотину.то про­даже! 2 гривенъ, а за пагубу господину урокъ пла­тити. Ты тяжб все судять послухи свободными. Бу­деть ли послухъ холопъ, то холопу на правду не вы-лазити; но оже хощеть истець, или иметь и, а река тако; «по сего речи емлю тя, но язъ емлю тя, а не холопъ», и емети и на железо; аже обинити и, то ем-леть на немь свое; не обинить ли его, а платити ему гривна за муку, зане по холопьи речи ялъ и. А же­лезного платити 40 кунъ, а мечнику 5 кунъ, а пол­гривны д-втьскому. То ти жел*зныи урокъ, кто си в чемь емлеть. Аже иметь на железо по свободных лю­дии речи, любо ли запа на нь будеть, любо прохоже-ние нощное, или кимь любо образомь, аже не ожьже-ться, то про муки не платити ему, но одино желез­ное, кто и будеть ялъ.


 


216



О ЖЕНЬ

Аже кто убиеть жену, то гбм же судомь судити, яко же и мужа; аже будеть виноватъ, то пол виры 20 гривен. А в холопе и в робЪ виры нЪтуть; но оже будеть без вины убиенъ, то за холопъ урокъ платити или за рабу, а князю 12 гривен продаже.

АЖЕ УМРЕТЬ СМЕРДЪ

Аже смердъ умреть, то задницю князю. Аже будуть дщери у него дома, то даяти часть на нЪ; аже будуть за мужемь, то не даяти части им.

О ЗАДНИЦЪ БОЯРЬСТЪИ И О ДРУЖЬНЪИ

Аже в боярехъ любо въ дружинъ, то за князя зад-ниця не идеть, но оже не будеть сыновъ, а дчери воз-муть. Аже кто умирая разд-влить домъ свои д-втемъ, на том ме стояти; паки ли безъ ряду умреть, то всЪмъ дЪтемъ, а на самого часть дати души. Аже жена ся-деть по мужи, то на ню часть дати; а что на ню мужь възложить, тому же есть госпожа; а задниця ей мужня не надобъ*. Будуть ли дЪти, то что первое жены, то то возмуть дети матери своея; любо си на жену бу­деть възложилъ, обаче матери своей возмуть. Аже будеть сестра в дому, то той задницЪ не имати; но отдадять ю за мужь братия, како си могуть.

А СЕ ЗАКЛАДАЮЧЕ ГОРОДЪ

А се уроци городнику: закладаюче городню, куну нзяти, а кончавше ногата; а за кормъ, и за вологу, и за мяса, и за рыбы 7 кунъ на недвлю; 7 хл-вбовъ, 7 уборковъ пшена, 7 луконъ овса на 4 кони, имати же ему, донел-Б городъ срубять; а солоду одину дадять 10 луконъ.

А СЕ УРОЦИ МОСТЬНИКУ

А се мостнику уроци: помостивше мостъ, взяти от д Ъ л а от 10 локоть по ногагв; аже починить

218


моста ветхаго, то колико городе нь починить, то взяти ему по кунЪ от городив: а мостнику самому1 Ъха-ти со отрокомъ на дву коню, 4 лукна овса на недЪлю; а -есть, что можеть.

О ЗАДНИЦЬ

Аже будуть робьи дЪти у мужа, то задници имъ не имати, но свобода имъ сматерью. Аже будуть в дому дЪти мали, а не джи ся будуть сами собою пе-чаловати, а мати имъ поидеть за мужь, то кто им ближний2 будеть, тому же дати на руцЪ и с добыткомь и с домомь, донел-в же возмогуть; а товаръ дати пе-редъ людми. А что ср-Ьзить товаромь гбмь ли при-гостить, то то ему собЪ, а истый товаръ воротить имъ а прикупъ ему собъ*, зане кормилъ и печаловалъ ся; яже от челяди плод или от скота, то то все поимати лицемь; что ли будеть ростерялъ, то то все ему пла­тити дътемъ гбм. Аче же и отчим прииметь дЪти съ задницею, то тако же есть рядъ. А дворъ без дЪла отень всяко меншему сынови.

О ЖЕНЪ АЖЕ ВОРЧЕТЬСЯ СЪДЪТИ

Аже жена ворчеться сЬд'бти по мужи, а ростеряеть добытокъ и поидеть за мужь, то платити ей все дЪтем. Не хогбти ли начнуть дЪти ей ни на дворЪ, а она нач-неть всяко хогбти и сб/гети, то творити ей всяко во­лю, а дЪтем не дати воли; но что ей далъ мужъ, с тъм же ей сбд'бти, или, свою часть вземши, сьтгбти же. А материя часть не надоб-fe д-втемъ, но кому мати дасть, тому же взяти; дасть ли всбмъ, а вси роздЪ-лять; безъ языка ли умреть, то у кого будеть на двор-Ь была и кто ю кормилъ, то тому взяти. Аже будуть

1 М. Н. Тихомиров без достаточных оснований допол­няет: самому другу.

а Так в большинстве списков И редакции (см. Руська Правда, стр. 93, прим. 43).

219


двою мужю дЪти, а одинок матери, то он'Ьм своего отца задниця, а oh-бмъ своего. Будеть ли потерялъ сво­его иночима, что, а oh-бхъ отця, а умреть, то възво-ротить брату, на не же и людье вылтэзуть, что будеть отец его истерялъ иночимля; а что ему своего отця, то держить. А матери который будеть ей сын д о б р ъ, первого ли муж а, другаго ли, тому же дасть свое; аже вси сынове ей будуть лиси, а дчери можеть дати, кто ю кормить.

О задницъ

Аже братья ростяжаються перед княземь о задни-цю, который д-втьекии идтать ихь делить, то тому взяти гривна кунъ.

СЕ УРОЦИ СУДЕБНИИ

А се уроци судебнии: от виры 9 кунъ, а м я т е-л ь н и к у 9 в-бкошь, а от бортно-в земли 30 кунъ, а от ин-бх о всех тяжь, кому помогуть, то 4 куны, а мятельнику 6 в-вкошь.

А СЕ УРОЦИ РОТНИИ

А се уроци ротнии: от головы 30 кунъ, а от борть-Hots земли 30 кунъ, бес трии кунъ, тако же и от ро-леиноъ- земли; а от свободы 9 кунъ.

о холопьствъ

Холопьство обелное трое. Оже кто купить хотя идо и о л у гривны, а послухи поставить, а ногату дасть передъ сайтам холопомь1, а не без него.

1 Дополнение, которое делает М. Н. Тихомиров—а п о с-лухы поставить, не оправдывается: подавляющее боль­шинство списков не содержит его.

220


А второе холопьство, — поиметь робу без ряду; поиметь ли, с рядомь, то како ся будеть рядилъ, на том же стоить. Асе третьее холопьство—тиуньство без ряду или привяжеть ключь к соб-в без ряду; с рядомь ли то како ся будеть рядилъ, на том же сто­ить. А в дачи не холопъ, ни по хл-вб-в роботять, ни по придатыгБ; но оже не доходять года, то ворочати ему милость; отходить ли, то не виноватъ есть. Аже хо­лопъ бт> жить, а запов-всть1 и господинъ, аже слышавъ кто или зная и въ\дая, оже есть холопъ, а дасть ему хлЪба или укажеть ему путь, то платити ему за холопъ 5 гривенъ, а за робу 6 гривенъ. Аже кто переиметь чюжь холопъ и дасть b-бсть господину его, то имати ему переемъ гривна; не ублюдеть ли, то платити ему

4 гривны, а пятая переемная ему; а будеть раба, то

5 гривенъ, а шестая на переемъ отходить. Аже кто своего холопа самъ досочиться в чьем любо городе, а будеть посадникъ не вЪдал его, то повъ\давше ему, поя-ти же ему отрок у него, и шедше увязати и, и дати ему вязебную 10 кунъ, а переима нЪтуть. Аже упустить и гоня, а соб-в ему пагуба, а не платить в то никто же, тем же и переима н-втуть. Аже кто, не в-вдая чюжь холопъ, усрячеть или повъхти дт> еть, любо держить и у собе, а идетьотнего, то ити ему рогв, яко нев-вдал есмь, оже есть холопъ, а платежа в томь н-втуть. Аже гдъ- холопъ куны вылжеть, а онъ будеть не в-вдая вдалъ, то господину выкупати али лишитися его, в-вдая ли будеть далъ, а кунъ ему лишитися. Аже кто2 пустить холопъ в торгъ а одолжаеть, то выкупати его го­сподину и не лишитись его. Аже кто кренеть чюжь холопъ не въ\дая, по первому господину холопъ поня­та, а оному куны имати рогв ходивше, яко не вт^дан есмь купилъ; в-вдая3 ли будеть купил то кунъ ему лишену быти. Аже холопъ б ъ -

1 Дополнение за повесть и не имеет серьезных осно­ваний.

а Кто—в подавляющем большинстве списков.

3 Пропуск текста II редакции дополнен из списков других редакций.

221


гая добудеть товара, то госпо­дину д о л г ъ, господину же и товаръ а не ли-шитися его. Аже кто б-вжа, а поиметь сусЬдне что или товаръ, то господину платити за нь урокъ, что будеть взялъ. Аже холопъ крадеть кого любо, то господину выкупати и, любо выдати и, с кимь будеть кралъ, а женЪ и дътем не надобт>; но оже будуть с нимь крали и хоронили, то всех выдати; паки ли а выку-паеть господинъ; аже будуть свободнии с ним крали или хоронили, то князю въ продаже.


ЧАСТЬ ВТОРАЯ


 


4 ' ' 8»



Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.008 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал